moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Festiwal sztuk walki we Wrocławiu

W hali Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Lądowych we Wrocławiu odbyły się Mistrzostwa Służb Mundurowych Dolnego Śląska w Sportach Walki. 90 zawodników, w większości żołnierzy, rywalizowało o zwycięstwo na ringu, tatami i zapaśniczej macie. Zawody w „szkole generałów” wyłoniły mistrzów w boksie, dżudo, zapasach, brazylijskim dżudżitsu oraz w K-1 Rules.


– Zaczęliśmy od amatorskiego MMA. Zawody przyniosły sukces organizacyjny i sportowy. Teraz wyszliśmy naprzeciw oczekiwaniom przedstawicieli kilku dyscyplin. Chcielibyśmy, aby na mistrzostwa w sztukach walki zjeżdżali do nas zawodnicy z całej Polski – dodaje płk dr Mirosław Doliński, kierownik Zakładu Wychowania Fizycznego i Sportu Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Lądowych.

Przed dwoma laty, z inicjatywy podchorążych z wrocławskiej uczelni, odbył się we Wrocławiu I Turniej Walki w Bliskim Kontakcie o Puchar Rektora-Komendanta. Przygotowanie imprezy nadzorował wówczas kpt. Maciej Kupryjańczyk. Dzięki zaangażowaniu oficera w 2015 roku odbyły się I Mistrzostwa Wojska Polskiego w Walce w Bliskim Kontakcie. Zorganizowano je w odpowiedzi na rosnące w armii zainteresowanie mieszanymi sztukami walki (MMA). W tym roku odbyła się już druga edycja tego czempionatu. Kapitan, który od kilku lat kieruje uczelnianą Sekcją Walki w Bliskim Kontakcie, tym razem postanowił promować kilka różnych dyscyplin sportu.

W Mistrzostwach Służb Mundurowych Dolnego Śląska w Sportach Walki najlepszymi zawodnikami zostali: w boksie – sierż. pchor. Grzegorz Zapalski (z Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Lądowych), w dżudo – kpr. Mariusz Janicki (Centrum Szkolenia Wojsk Inżynieryjnych i Chemicznych), zapasach w stylu klasycznym – szer. Przemysław Kraczkowski (10 Pułk Dowodzenia), K-1 Rules – szer. pchor. Maciej Halama, brazylijskim dżudżitsu w kimonach – sierż. pchor. Kamil Czochra oraz w brazylijskim dżudżitsu bez kimon – plut. pchor. Patryk Tarłowski (wszyscy z WSOWL).

Walki na ringu bokserskim

Najwięcej emocji dostarczyły widzom zmagania zawodników na ringu. Walczyli na nim przedstawiciele boksu i K-1 Rules. Ta druga dyscyplina jest formą walki ciągłej, podczas której ciosy bokserskie i techniki nogą są wykonywane z pełną siłą w dozwolone miejsca. Regulamin walk dopuszcza kopnięcia w uda oraz trzymanie oburącz za szyję przeciwnika i zadawanie jednocześnie jednego uderzenia kolanem. Obustronne przytrzymywanie się przeciwników w walce nie może trwać dłużej niż pięć sekund.

W rywalizacji bokserów finałowe walki wygrali: w kat. 64 kg – szer. pchor. Norbert Tomczyszyn z WSOWL (pokonał szer. pchor. Dawida Ćwiklińskiego z WSOWL), 69 kg – szer. pchor. Karol Graca z WSOWL (drugą lokatę zajął sierż. pchor. Radosław Bartuś z WSOWL), 75 kg – sierż. pchor. Grzegorz Zapalski z WSOWL (sierż. pchor. Tomasz Trukawka z WSOWL), 81 kg – st. kpr. pchor. Adam Mikułka z WSOWL (szer. pchor. Maciej Guziak z WSOWL), 91 kg – st. szer. pchor. Paweł Mielczarek z WSOWL (szer. pchor. Jakub Smagacz z WSOWL), powyżej 91 kg – szer. Grzegorz Wójcik z 10 Pułku Dowodzenia (st. szer. Grzegorz Ciepliński z CSWIiChem).

Z kolei w K-1 Rules tytuły mistrzowskie zdobyli: w kat. 60 kg – szer. pchor. Mikołaj Żochowski z WSOWL (w finałowej walce wygrał z szer. elewem Dawidem Jarmołowskim z CSWIiChem), 67 kg – szer. elew Mateusz Jezierski z CSWIiChem (drugie miejsce zajął szer. pchor. Fabian Wojtasik z WSOWL), 75 kg – szer. pchor. Maciej Halama z WSOWL (sierż. pchor. Marek Pieróg z WSOWL), 81 kg – kpr. pchor. Karol Miąsko z WSWOL (szer. pchor. Piotr Kinzel z WSOWL), 86 kg – sierż. pchor. Piotr Zagdański z WSOWL (sierż. Grzegorz Lenart z Policji) oraz wśród kobiet w kategorii 60 kg – szer. elew Żaneta Bac z CSWIiChem (szer. pchor. Ewa Dandzel z WSOWL).

Szeregowy elew Żaneta Bac debiutowała w rywalizacji w K-1 Rules. – Od 15 lat uprawiam karate kyokushinkai. Startowałam w mistrzostwach Europy i świata. W mistrzostwach służb mundurowych wzięłam udział zupełnie przypadkiem – mówi zwyciężczyni. – Cieszę się z wygranej, a jeśli po szkoleniu dostanę się do wojska, to może wystartuję w przyszłorocznych Mistrzostwach Wojska Polskiego w Walce w Bliskim Kontakcie – dodaje szer. elew Żaneta Bac.

Najlepsi w brazylijskim dżudżitsu

Zawodnicy uprawiający brazylijskie dżudżitsu mieli we Wrocławiu okazję powalczyć w obu odmianach tej dyscypliny: w kimonach i bez nich. Dwóm zawodnikom udało się odnieść zwycięstwa w finałowych walkach w obu stylach. W najlżejszych kategoriach triumfował sierż. pchor. Rafał Babicz, a w tych najcięższych – sierż. pchor. Kamil Czochra. Obaj są reprezentantami wrocławskiej uczelni. W finale w kat. 70 kg w kimonach Babicz pokonał szer. pchor. Krzysztofa Wiśniewskiego z WSOWL, a w finale w kat. 65,9 kg bez kimona – plut. pchor. Dawida Matysiaka z WSOWL. Czochra natomiast w kat. 94 kg w kimonach wygrał z szer. elewem Mariuszem Zięciną z CSWIiChem, w finałowej zaś walce w kat. 87,9 kg bez kimona pokonał policjanta post. Marcina Banasia.

W pozostałych finałach triumfowali: w kat. 77 kg w kimonach – szer. elew Filip Kasperkowiak z CSWIiChem (drugie miejsce zajął st. szer. pchor. Marcin Szproch z WSOWL), w kat. 85 kg w kimonach – plut. pchor. Michał Musiałowicz z WSOWL (drugi był st. kpr. pchor. Jakub Grabiński z WSOWL) i w kat. 76,9 kg bez kimona – plut. pchor. Patryk Tarłowski z WSOWL (drugą lokatę zajął sierż. pchor. Jakub Jóźwik z WSOWL).

Sierżanta pchor. Kamila Czochrę sędziowie wybrali najlepszym zawodnikiem w brazylijskim dżudżitsu w kimonach. – Mniej zawodników startowało w kimonach. Do zwycięstwa w mistrzostwach potrzebowałem dwóch walk. Obie wygrałem przez ippon – mówi student WSOWL. – Z kolei w konkurencji bez kimon stoczyłem trzy pojedynki. Dwa wygrałem, ponieważ rywale się poddali, a w trzecim zdobyłem większą liczbę punktów – dodaje podchorąży, który od czterech lat uprawia dżudżitsu brazylijskie, a od kiedy skończył 17 lat – tradycyjne.

Podchorąży Czochra pomagał w organizacji trzech mistrzostw w amatorskim MMA, które organizowała jego uczelnia. Tym razem cieszył się, że sam mógł startować. – Poszerzenie zawodów o kilka dyscyplin sportów walki to świetna inicjatywa. Wielu zawodników uprawia różne sporty i niekoniecznie każdy chce się sprawdzić w MMA. Ja się cieszę, że mogłem powalczyć w brazylijskim dżudżitsu – przyznaje. Jako przyszły dowódca zamierza do sportu zachęcać podwładnych. – Sport rozwija charakter i zaciętość. Jeżeli coś nie wychodzi podczas rywalizacji, to i tak dalej robię swoje i dążę do celu. Najważniejsze, aby z walk wyciągać wnioski, a to też ma wpływ na nasze życie wojskowe – podkreśla podchorąży.

Zwycięzcy w dżudo oraz w zapasach

W rywalizacji na tatami w kategorii wagowej 73 kg najlepszym zawodnikiem okazał się były reprezentant Polski kpr. Mariusz Janicki z CSWIiChem. W finale wygrał z kolegą z Centrum st. szer. Bogdanem Jóźwikiem. W kat. 81 kg triumfował st. szer. pchor. Seweryn Wiktorek, a drugi był sierż. pchor. Maciej Kotkowski (obaj z WSOWL). Natomiast w finale w kat. 90 kg wygrał kpr. pchor. Michał Musiałowicz z WSOWL, a drugie miejsce zajął por. Tomasz Śliz, przedstawiciel służby więziennej. Z kolei w rywalizacji kobiet w kat. 63 kg pierwszą lokatę zajęła st. sierż. Joanna Sączawa z Policji, a drugą st. szer. pchor. Natalia Fiedoruk z WSOWL.

W zapasach w stylu klasycznym w kat. 66 kg wygrał kpr. pchor. Michał Kośla, a drugie miejsce zajął kpr. pchor. Mateusz Wolski (obaj z WSOWL). W rywalizacji zapaśników w kat. 85 kg tytuł mistrzowski wywalczył szer. Przemysław Kraczkowski z 10 Pułku Dowodzenia, a wicemistrzowski szer. pchor. Damian Janek z WSOWL. Z kolei w kat. 98 kg triumfował kpr. pchor. Witold Ciemierz z WSOWL, a drugą lokatę zajął st. szer. Grzegorz Ciepliński z CSWIiChem.

Kapral Mariusz Janicki, uznany najlepszym zawodnikiem w dżudo, od wielu lat uprawia tę dyscyplinę sportu. Ostatnio sprawdza się również w walkach MMA. Z wyborem konkurencji w mistrzostwach nie miał problemu. – Chętnie wróciłem do pierwszego stylu walki. Wygrałem po dwóch pojedynkach, skończonych na ippon – mówi kpr. Mariusz Janicki. – Te mistrzostwa to świetny pomysł, zwłaszcza że organizatorzy pomyśleli o brazylijskim dżudżitsu, które w Polsce szybko się rozwija. Zapasy i dżudo, niestety, przestały niemal istnieć w wojsku. Cieszę się, że ktoś próbuje wskrzesić te dyscypliny. A o zainteresowaniu nimi świadczą liczne telefony od dżudoków, które odebrałem. Dzwonili z jednostek z różnych rejonów Polski i pytali, czy mogą wystartować we Wrocławiu – dodaje kapral. Wtóruje mu szer. Przemysław Kraczkowski, najlepszy zapaśnik mistrzostw. – Sporty walki powinniśmy rozpowszechniać w służbach mundurowych. Popieram tę ideę i na pewno wezmę udział w kolejnych zawodach – mówi zapaśnik wrocławskiego Śląska.

Najpierw przysięga, potem tytuł mistrzowski

Dzień przed mistrzostwami na placu apelowym wrocławskiej uczelni przysięgę składali słuchacze rocznego studium oficerskiego, zorganizowanego na potrzeby wojsk obrony terytorialnej. Jednym z 66 podchorążych, którzy swoją przyszłość wiążą z piątym rodzajem Sił Zbrojnych RP, jest szer. pchor. Maciej Halama. Podczas mistrzostw wybrano go najlepszym zawodnikiem w rywalizacji w K-1 Rules. Podchorąży od 10 lat uprawia sporty walki. Bardzo cieszył się ze zwycięstwa w ringu. – Dwie walki skończyłem przed czasem. Wczorajsza przysięga kosztowała mnie dużo stresu. Dzisiaj miałem go trochę mniej – przyznaje szer. pchor. Maciej Halama. – Nie musiałem przemawiać przed ministrem, a podczas walk pokazałem, że jestem jeszcze w formie. Jestem dumny, że mogłem zdobyć dla uczelni swój pierwszy medal – dodaje podchorąży.

Podkreśla, że uprawianie sportu pomaga w wojskowych zajęciach. – Mieliśmy nurkowanie, bieganie z Berylem i z 20-kilogramowym plecakiem po lesie. Kolegom, którzy mieli mniejszy kontakt ze sportem, na szkoleniu nie było łatwo. Ja mam tę satysfakcję, że ponad 10 lat ciężkiego treningu nie poszło na marne – dodaje podchorąży.

Jacek Szustakowski

autor zdjęć: Jacek Szustakowski

dodaj komentarz

komentarze


Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
 
Zmiany w dodatkach stażowych
MON o bezpieczeństwie szkoleń na poligonach
Wioślarze i triatlonistka na podium
Polki pobiegły po srebro!
Pierwsi na oceanie
Szef MON-u: nie można oswajać się z wojną
Pływacy i maratończycy na medal
Abramsy w pętli
Po przeprawie ruszyli do walki
I zdobyliśmy!
Zanieśmy lepszą Polskę następnym pokoleniom
„Ta ziemia do Polski należy…”
Jak zwiększyć bezpieczeństwo cywilów?
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Gry wojenne w szkoleniu
Wojna w świętym mieście, epilog
Krwawa noc pośród puszczy
Polsko-australijskie rozmowy o bezpieczeństwie
Test współpracy dla bezpieczeństwa
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Bohater odtrącony
Zapraszamy na Festiwal
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Polska wiktoria na Monte Cassino
Rajd ku czci saperów
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Dzień zwycięstwa. Na wolność Polska musiała czekać
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Wyszkolenie sprawdzą w boju
Na straży nieba
Flota Bayraktarów w komplecie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Pytania o europejską tarczę
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Więcej hełmów dla żołnierzy
W obronie wschodniej flanki NATO
Ameryka daje wsparcie
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Premier odwiedził WZZ Podlasie
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Pamiętamy o bohaterach z Piedimonte
Mobilne dowodzenie
Układ nerwowy Mieczników
NATO on Northern Track
Mięśnie czy głowa, czyli jak przejść selekcję
Armia Andersa w operacji „Honker”
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Wojskowe Oscary przyznane!
„Pierwsza Drużyna” na start
Serwis K9 w Polsce
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Uwaga, transformacja!

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO