moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Żołnierze „na nieludzkiej ziemi”

Mundury, sztandary, a także przedmioty osobiste żołnierzy przetrzymywanych w obozach jenieckich NKWD można oglądać na wystawie „Na nieludzkiej ziemi… Armia Polska w ZSRR 1941–1942” w Muzeum Wojska Polskiego. – Ta wystawa ma skłaniać do myślenia o tym, co wydarzyło się pod okupacją sowiecką – mówi Wojciech Fałkowski, wiceminister obrony.

Wystawa „Na nieludzkiej ziemi… Armia Polska w ZSRR 1941–1942” została przygotowana z okazji przypadającej w tym roku 75. rocznicy podpisania układu Sikorski-Majski oraz zawarcia umowy wojskowej między rządem Rzeczypospolitej Polskiej na uchodźstwie a rządem ZSRR. Dzięki tym porozumieniom setki tysięcy żołnierzy Wojska Polskiego przetrzymywanych w obozach jenieckich NKWD oraz obywateli II RP przymusowo deportowanych w głąb ZSRR odzyskało wolność. Wówczas utworzono armię polską, która wraz z ludnością cywilną, w sierpniu 1942 opuściła ZSRR. Dowodził nią generał Władysław Anders.

– Wystawa jest poświęcona pamięci tych, którzy nie doszli do polskich obozów, zostali na cmentarzach Rosji, Kirgistanu, Uzbekistanu, Kazachstanu, oraz tym, którzy przeszli Rosję, a później walczyli w Polskich Siłach Zbrojnych na Zachodzie mówił podczas otwarcia profesor Zbigniew Wawer, dyrektor muzeum. Z kolei Jan Kasprzyk, p.o. szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, który jest współorganizatorem wystawy, przypomniał, że utworzona przez generała Andersa armia była „złożona z ludzi, którzy wiedzieli, czym jest wolność, ale doświadczyli piekła na ziemi”. – Ci wyniszczeni zsyłką i katorżniczą pracą ludzie mieli tak wielką wiarę w niepodległość, że zaciągnęli się do wojska, marząc, że czynem orężnym odzyskają tę upragnioną wolność. Ten marsz zakończył się sukcesem. Polska jest wolna i Polska może podziękować swoim bohaterom za wolność – podkreślił.

Zdaniem profesora Wojciecha Fałkowskiego, wiceministra obrony narodowej i honorowego patrona wystawy, ta ekspozycja ma nie tylko przypomnieć tak wielkie postacie jak gen. Anders i jego oficerowie.  Mam nadzieję, że będzie również prowokowała do myślenia o tym, co wydarzyło się pod okupacją sowiecką – dodał prof. Fałkowski.

Organizatorom wystawy udało się zgromadzić bardzo ciekawe eksponaty. Wśród nich jest m.in. prezentowany po raz pierwszy sztandar 8 Dywizji Piechoty, który z uwagi na ewakuację żołnierzy do Iranu w 1942 roku nigdy nie został im przekazany. Tę pamiątkę przechowywała w USA rodzina generała Bronisława Rakowskiego, który był dowódcą formacji. Ciekawostką jest też wykonana ręcznie gazetka ścienna 22 Pułku Piechoty z 1942 roku. Wśród rekwizytów są także… obrus i sztućce. Mają one jednak swoją wartość historyczną - były używane podczas przyjęcia wydanego przez gen. Andersa na cześć gen. Sikorskiego w 1941 roku. W muzeum prezentowane są również chorągiew 6 Baonu Sanitarnego 6 Dywizji Piechoty oraz mundury polskich żołnierzy więzionych w rosyjskich obozach.

Większość eksponatów to osobiste przedmioty żołnierzy. Wśród nich znajdują się między innymi menażka znaleziona w Katyniu, naramienniki i orzełek zrobiony z łyżki aluminiowej oraz buty wykonane przez jednego z wojskowych przetrzymywanych w Kozielsku. Na wystawie można także zobaczyć legitymację ppłk. Zygmunta Berlinga, komendanta bazy w Krasnowodzku oraz inne dokumenty wojskowe, takie jak legitymacje strzelca, sapera, wachmistrza, poświadczenia o przebytej służbie wojskowej lub przynależności do Dywizjonu Artylerii lub 21 Pułku Piechoty, a także dokument pozwalający na robienie zdjęć.

Eksponaty pochodzą ze zbiorów Instytutu Polskiego i Muzeum im. gen. Sikorskiego w Londynie, Muzeum Wojska Polskiego, Muzeum Katyńskiego, Muzeum Wojsk Lądowych z Bydgoszczy. Część przedmiotów na potrzeby ekspozycji udostępnili także pracownicy muzeum, których bliscy trafili z niewoli do Armii Polskiej w ZSRR, a później przeszli szlak bojowy 2 Korpusu Polskiego.

Obecna na uroczystości córka generała Andersa  Maria Anna Anders  nie kryła wzruszenia. – Bardzo dziękuję za tę wystawę. Pracujmy dalej, aby o tych żołnierzach, kombatantach, o generale Andersie nigdy nie zapomnieć – dodała Anders, która jest sekretarzem stanu w kancelarii premiera i pełnomocnikiem do spraw dialogu międzynarodowego.

Wystawa będzie otwarta do 18 grudnia 2016 roku.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: Muzeum Wojska Polskiego

dodaj komentarz

komentarze


Bohater odtrącony
 
„Sarex”, czyli jeden za wszystkich, wszyscy za jednego
Cień atomowej zagłady
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Nowe zadania szefa SKW
Serwis K9 w Polsce
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
Nie szpital, a instytut
Flota Bayraktarów w komplecie
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Wioślarze i triatlonistka na podium
Polki pobiegły po srebro!
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
„Grand Quadriga ‘24”
Krwawa noc pośród puszczy
Zawsze gotowi do pomocy
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
NATO on Northern Track
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Pływacy i maratończycy na medal
„Pierwsza Drużyna” na start
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Śladami ojca
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ameryka daje wsparcie
Po śladach polskich bohaterów
Wszystkie misje AWACS-a
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Dwie dekady ulepszania Sojuszu
Wojna w świętym mieście, epilog
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Mobilne dowodzenie
Broń Hitlera w rękach AK
They Will Check The Training Results in Combat
Układ nerwowy Mieczników
By Polska była bezpieczna
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
Na straży nieba
Polska wiktoria na Monte Cassino
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
„Ryś” z laserem
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
Abramsy w pętli
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO