Prace nad nią trwały trzy lata i właśnie dobiegają końca. Niewielka rakieta, skonstruowana przez studentów z Politechniki Warszawskiej, waży 30 kilogramów i może osiągnąć wysokość 3 kilometrów. Młodzi inżynierowie chcą współorganizować europejski konkurs, w którego ramach rakieta ma wynieść w powietrze osiem amatorskich minisatelitów do badań naukowych.
Jesienią ruszają zapisy do kolejnej edycji konkursu organizowanego przez Europejską Agencję Kosmiczną (ESA). Zadaniem uczniów szkół średnich i studentów, którzy w nim startują, jest zbudowanie minisatelitów, tzw. Cansatów. Młodzi pasjonaci mają je zaprojektować i wykonać, a potem – w finale konkursu – przeprowadzić z ich użyciem badania naukowe w ziemskiej atmosferze. Cansaty są wystrzelone na rakiecie, którą uczestnicy konkursu dostaną od organizatorów.
Do konkursu szykują się studenci Politechniki Warszawskiej. Członkowie Sekcji Rakietowej Studenckiego Koła Astronautycznego postawili sobie wysoko porzeczkę. Chcą włączyć się w organizację konkursu tak, aby minisatelity do badań naukowych, które zbudują uczniowie i studenci, wyniosła w przestrzeń rakieta ich konstrukcji.
Młodzi inżynierowie mają już doświadczenie w budowaniu pocisków. Skonstruowali dotychczas i wystrzelili w powietrze trzy rakiety: Amelię 1, Amelię 2 i H1. Prace nad nową (zwaną roboczo Cansat Launcher, konkurs na nazwę ogłoszono właśnie na jednym z portali społecznościowych) prowadzą od 2013 roku i niebawem zakończą. – Prawie wszystkie elementy urządzenia zostały wyprodukowane w Polsce, głowicę zaś i korpus silnika zbudowali samodzielnie członkowie sekcji – podkreśla Aneta Pyrzanowska, rzecznik prasowy Politechniki Warszawskiej.
Rakieta ma 2,5 m długości, 20 cm średnicy i waży niecałe 30 kg. Choć jej napęd przeszedł już serię prób na hamowni (stanowisko do pomiarów), to dokładne parametry pocisku, w tym m.in. jego wysokość maksymalna, zostaną zweryfikowane podczas pierwszego lotu. – Zakładamy, że minimalny pułap osiągany przez rakietę wyniesie 3 km, a prędkość opadania rakiety na spadochronie, po wykonaniu misji, nie przekroczy 10 m/s – deklaruje Tadeusz Górnicki, jeden z konstruktorów rakiety. Podkreśla, że na pokładzie będzie miejsce aż dla ośmiu Cansatów.
Testowy start rakiety zbudowanej przez studentów Politechniki Warszawskiej odbędzie się w październiku na poligonie artyleryjskim pod Toruniem. Finał konkursu budowy Cansatów, którego zwieńczeniem będzie ich lot na pokładzie rakiety żaków z Politechniki Warszawskiej, zaplanowano na kwiecień 2017 roku.
Ostatnią edycję międzynarodowego konkursu Europejska Agencja Kosmiczna razem z Europejskim Biurem Edukacji Kosmicznej ESERO i Centrum Nauki Kopernik zorganizowały w Polsce. Zwycięzcę wyłoniono w kwietniu – najlepsza okazała się konstrukcja drużyny licealistów GILASAT z Torunia.
autor zdjęć: Politechnika Warszawska
komentarze