moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Dialog i odstraszanie, czyli relacje NATO–Rosja

Pokój na wschodniej flance można utrzymać tylko dwoma sposobami: poprzez podjęcie działań odstraszających oraz prowadzenie dialogu z Moskwą – uznali eksperci podczas debaty na temat relacji NATO–Rosja. Konferencję Warsaw Summit Experts Forum, która towarzyszyła warszawskiemu szczytowi, zorganizował Polski Instytut Spraw Międzynarodowych i GLOBSEC.

Relacje NATO–Rosja były jednym z najważniejszych tematów poruszanych podczas warszawskiego spotkania przywódców Sojuszu Północnoatlantyckiego. Sekretarz generalny Paktu Jens Stoltenberg przekonywał, że wobec Moskwy należy przyjąć dwutorowe podejście – z jednej strony prowadzić działania polegające na odstraszaniu i obronie, z drugiej – podjąć dialog. W podobnym tonie wypowiadali się eksperci, którzy wzięli udział w debacie zorganizowanej podczas Warsaw Summit Experts Forum. – Musimy jednocześnie odstraszać Rosję oraz dążyć do komunikacji i współpracy – stwierdził Michael Turner przewodniczący Zgromadzenia Parlamentarnego NATO.

Maris Riekstins, były minister spraw zagranicznych Łotwy, zwrócił uwagę, że stosunki Zachodu z Moskwą są obecnie najchłodniejsze od czasów zimnej wojny. Przypomniał, że rosyjscy politycy nie wahają się, by stosować siłę do realizacji swoich celów. Przykładem są konflikty w Gruzji i na Ukrainie. – Sojusz nie powinien się temu tylko przyglądać, ale działać. Musimy oprzeć się na odstraszaniu – stwierdził. Zdaniem Riekstinsa, dobrym sposobem odstraszania jest umieszczenie batalionów międzynarodowych w Polsce i państwach bałtyckich. Podkreślił jednak, że muszą one zostać odpowiednio wyposażone. Były szef łotewskiej dyplomacji zasugerował także, że „powinniśmy jaśniej tłumaczyć Rosjanom, co i dlaczego robimy, wyjaśnić, że rozmieszczenie batalionów to decyzja czysto obronna”. Także generał Knud Bartels, były szef Komitetu Wojskowego NATO, uznał za właściwe decyzje dotyczące wzmocnienia flanki wschodniej, ale ostrzegł, aby „uważać, żebyśmy nie wdali się w kolejny konflikt”.

Francuska ekspertka Marie Mendras oceniła, że dialog z Rosją jest kluczowy dla utrzymania pokoju na wschodniej flance NATO. Według niej Moskwa nie spodziewała się, że Sojusz zachowa jednolite stanowisko i będzie zdolny do wspólnego działania. Dlatego – jak przekonywała Mendras – Rosja może podjąć wzmożone akcje dywersyjne. – Musimy zniechęcić Rosję do takich kroków oraz zastanowić się, jak utrzymywać z nią stały dialog, wspierając równocześnie Ukrainę – powiedziała. Podkreśliła, że odstraszanie jest demonstracją wobec władz Rosji, że NATO będzie broniło każdego ze swoich członków.

Z kolei Dmitrij Trenin, dyrektor moskiewskiego biura think tanku Carnegie Endowment for International Peace, przekonywał, że niepokoi go przewaga, jaką w każdej sferze (prócz broni jądrowej) ma Zachód nad Rosją. – Słabsza strona może podjąć większe ryzyko, czego przykładem są incydenty nad Bałtykiem i Morzem Czarnym – stwierdził. W jego opinii, aby obniżyć ryzyko wybuchu wojny w Europie, NATO i Rosja powinny nawiązać 24-godzinną łączność między centrami dowodzenia. Zaproponował także przekształcenie Rady NATO – Rosja z ciała będącego „nośnikiem komunikacji w ośrodek służący zarządzaniem konfrontacjami”.

Andrey Kortunov, dyrektor Rosyjskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych, uznał Radę NATO – Rosja za najlepsze forum do dyskusji na temat problemów współczesnego świata, takich jak międzynarodowy terroryzm czy cyberprzestępczość. Zwrócił także uwagę, że wkrótce po warszawskim szczycie odbędzie się posiedzenie Rady NATO – Rosja. – To znak, że Kreml gotów jest rozmawiać o konkretnych sprawach – podkreślił.

Panelową dyskusję ekspertów o tym, jak utrzymać pokój w Europie, podsumował Damon Wilson, wiceprezes Atlantic Council. – Po warszawskim szczycie NATO musimy mieć świadomość, że nie zbudowaliśmy na wschodniej granicy żelaznej kurtyny – zauważył. Najkrótszą odpowiedź na pytanie „jak prowadzić dialog z Rosją?” dał generał Knud Bartels, który zacytował powiedzenie amerykańskiego prezydenta Franklina Roosevelta: „Trzeba mieć w ręku gruby kij, ale mówić łagodnie”.

Małgorzata Schwarzgruber

autor zdjęć: mjr Robert Siemaszko/CO MON

dodaj komentarz

komentarze


Defendery w komplecie
 
MSPO 2021 - serwis specjalny
Rezerwista ochotnik też musi się starać
Zakaz noszenia mundurów podczas protestów
„Northern Coasts”, czyli debiut „Kormorana”
W walce na dwa fronty – bez szans
Wojsko dla mediów, media dla wojska
Oczy specjalsów
Kolejny rocznik AWL-u złożył przysięgę
Baczyński – poeta walki
Komunikacja strategiczna to dziś priorytet
Szczyt NATO o zagrożeniach dla bezpieczeństwa
Ziemia z misji na pamiątkę
Srebrna strzała na wschodniej flance
Jest tylko wspólna wola: bronić się!
UE o wspólnym bezpieczeństwie
Żołnierze wrócili do Polski
Prestiżowe stanowisko w NATO dla polskiego oficera
Bogate tradycje pancernego Sulejówka
Przez sport do wojska!
Course on Diplomacy
W Tokio zgasł olimpijski znicz
Black Hawki w GROM-ie
Srebro dla wytrwałych
Śladami walk 2 Korpusu
Szczyt NATO już w poniedziałek
Emerytura wypłacana w … karmie
W jedynym słusznym kierunku
23 medale żołnierzy na torze
Rozwój i wyzwania wojskowej logistyki
Żołnierze powinni być aktywni w mediach i lokalnie
Zmodernizowany BWP – propozycja z Poznania
Będzie więcej szkoleń z pierwszej pomocy
St. sierż. Pelo znów zwycięzcą Połówki Komandosa
Skała hartuje kawalerię
Techniki linowe dla wybranych
Trwa operacja „Silne wsparcie”
Polscy żołnierze polecą na Islandię
Szczyt NATO w Brukseli – punkt zwrotny dla Sojuszu
Pomnik prawdy o Katyniu
Symulator skoków ze spadochronem
Wyścig zbrojeń nie ustaje
Wojskowi mistrzowie szosy
Marynarze z 8 Flotylli na czele zespołu NATO
Święto wojsk lądowych
„Ocean 2020”, czyli drony na straży morskich granic
Sportsmenki z CWZS z brązowymi medalami
Ogień nad Bałtykiem
Konkurs o Katyniu
Dezinformacja – oręż wojny hybrydowej
Żołnierze wyjechali, problemy zostały
Współpraca i wspólna pamięć
Żołnierze z Leźnicy trenują siatkarzy
Jaki będzie nowy rok akademicki?
Żołnierze bez testów z WF-u
Wybierz się na wojskowe studia
Tajfuny dla polskich okrętów
Czołgi do ataku!
Skok na głęboką wodę
Srebro sztafety i brąz kajakarek
Biegacze na orientację z Czarnej Dywizji najlepsi
Misja, w której stawką było życie
Afganistan. Czas wracać do domu
NATO na tropie dezinformacji

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO