moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Polacy najlepsi w regatach nordycko-polskich

Reprezentanci naszych sił zbrojnych wygrali zespołowo regaty nordycko-polskie na Jeziorze Zegrzyńskim, zorganizowane pod patronatem Międzynarodowej Rady Sportu Wojskowego. Nasi żeglarze wyprzedzili załogi Finlandii i Danii. W czasie regat wyłoniono również medalistów mistrzostw Wojska Polskiego.

Załoga męska z Wojskowego Zespołu Sportowego z Gdyni.

Zawody nordycko-polskie odbyły się w formule otwartej. Do udziału w nich zaproszono także Brazylię i Holandię. O zwycięstwo w klasyfikacji zespołowej walczyły dwie polskie załogi. Pierwsza reprezentacja WP, złożona z zawodników Wojskowego Zespołu Sportowego z Gdyni, wystąpiła w składzie: st. mar. Marcin Czajkowski (sternik), st. mar. Piotr Przybylski i st. chor. sztab. mar. Robert Rapsiewicz. Z kolei drugą załogę tworzyły: st. mar. Katarzyna Tylińska (sternik), mar. Paulina Czubachowska i ppor. mar. Aleksandra Szczęsna z 13 Dywizjonu Trałowców.

– Bardzo się cieszę, że po kilkuletniej przerwie ważne międzynarodowe zawody żeglarskie odbyły się w Polsce. To przede wszystkim zasługa płk. Marka Oleszczuka i mjr. Tomasza Bartkowiaka z Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych. Od strony organizacyjnej regaty na światowym poziomie przygotowała kadra z Centrum Łączności i Informatyki w Zegrzu – mówi st. chor. sztab. mar. Robert Rapsiewicz, trener-koordynator reprezentacji Wojska Polskiego w żeglarstwie i zarazem uczestnik zawodów. – Miło jest wygrywać międzynarodowe regaty w klasyfikacji zespołowej u siebie w kraju. Przed nami teraz ciężkie przygotowania do 49. Wojskowych Mistrzostw Świata w Pakistanie. Regaty odbędą się w trudnej formule Match Racing, na łodziach J80 – dodaje szkoleniowiec. Czempionat w Pakistanie będzie rozgrywany między 27 października a 2 listopada tego roku.

Start do jednego z wyścigów.

Regaty na Jeziorze Zegrzyńskim przeprowadzono na zasadach wyścigów flotowych na łodziach klasy Sigma 600 Club. Wiatr nie sprzyjał żeglarzom i organizatorom nie udało się przeprowadzić wszystkich zaplanowanych wyścigów. Miało ich odbyć się 14, a rozegrano zaledwie pięć. Do punktacji liczyły się wyniki uzyskane w czterech najlepszych startach. Trzy wyścigi (pierwszy, czwarty i piąty) wygrała pierwsza załoga z Finlandii. Natomiast w wyścigu drugim i trzecim najlepsza była załoga brazylijska.

W zawodach otwartych wzięło udział 14 załóg, w tym osiem zagranicznych: po dwie z Norwegii, Danii i Finlandii oraz po jednej z Holandii i Brazylii. Najlepszy wynik – osiem punktów – uzyskali zwycięzcy trzech wyścigów. Załoga fińska startowała w składzie: kpt. Janne Ikonen (sternik), st. sierż. Osmo Penttinen i por. Laura Painilainen. Drugie miejsce, z 13 oczkami, zajęła druga załoga reprezentacji Wojska Polskiego. Łodzie, którymi sterowała st. mar. Katarzyna Tylińska, w poszczególnych wyścigach dopływały do mety na miejscach: siódmym, drugim, trzecim, szóstym i drugim. Natomiast trzecią lokatę wywalczyła załoga brazylijska. Sierżant Andre Otto Da Fonseca (sternik), sierż. Felipe Duarte Haddad i sierż. Mario Trindade Neto zdobyli 14 punktów.

W klasyfikacji zaliczanej do zawodów nordycko-polskich dwie pierwsze lokaty zajęły załogi startujące w formule otwartej. Natomiast trzecią pozycję wywalczyła pierwsza ekipa z Danii w składzie: kpt. Dennis Nordahl (sternik), por. Peter Nygaard-Wolff i sierż. Trine Madsen. Duńczycy zebrali tyle samo punktów co Brazylijczycy – 14. W poszczególnych wyścigach zajęli miejsca: drugie, czwarte, drugie, siódme i szóste.

Przedstawiciele trzech czołowych drużyn w klasyfikacji zespołowej regat nordycko-polskich z organizatorami zawodów.

W rywalizacji krajowej z udziałem sześciu załóg triumfowała reprezentacja Wojska Polskiego II przed reprezentacją Wojska Polskiego I i wojsk lądowych – 16 Dywizją Zmechanizowaną. Ta ostatnia załoga wystąpiła w składzie: st. kpr. Konrad Baraszkiewicz (sternik), plut. Paweł Kalinowski i kpr. Mariusz Złotowski. Żeglarze z 16 Dywizji Zmechanizowanej w zawodach w formule otwartej zajęli szóste miejsce z dorobkiem 18 punktów. Wszystkie wyścigi kończyli w pierwszej dziesiątce. Zajęli lokaty: piątą, siódmą, dziewiątą, drugą i czwartą.

Zawody pod patronatem Międzynarodowej Rady Sportu Wojskowego (CISM) w ramach rywalizacji nordycko-polskiej odbyły się po raz pierwszy w Polsce. Reprezentanci WP uczestniczyli już jednak w regionalnych zawodach CISM z udziałem sportowców z Polski i państw nordyckich. W zeszłym roku startowali w Finlandii w czempionacie żeglarskim i w pięcioboju morskim. Żeglarze wywalczyli brązowy krążek, pięcioboiści zaś dwa złote za zwycięstwo mata Jacka Śliwińskiego w klasyfikacji indywidualnej oraz za triumf w klasyfikacji drużynowej. Warto podkreślić, że Polska kilka razy była organizatorem ważnych regat żeglarskich pod patronatem CISM, z mistrzostwami świata na czele. Po raz ostatni byliśmy gospodarzem wojskowego czempionatu w 2009 roku – regaty odbyły się w Węgorzewie.

SZUS

autor zdjęć: Wojskowy Zespół Sportowy w Gdyni

dodaj komentarz

komentarze


„Pierwsza Drużyna” na start
 
Więcej hełmów dla żołnierzy
Pływacy i maratończycy na medal
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Premier odwiedził WZZ Podlasie
Pytania o europejską tarczę
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Pamiętamy o bohaterach z Piedimonte
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Mobilne dowodzenie
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wojskowe Oscary przyznane!
Jak zwiększyć bezpieczeństwo cywilów?
Wojna w świętym mieście, epilog
Po przeprawie ruszyli do walki
Mięśnie czy głowa, czyli jak przejść selekcję
Polki pobiegły po srebro!
Bohater odtrącony
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Abramsy w pętli
I zdobyliśmy!
Zmiany w dodatkach stażowych
Układ nerwowy Mieczników
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Zanieśmy lepszą Polskę następnym pokoleniom
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Test współpracy dla bezpieczeństwa
Rajd ku czci saperów
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
W obronie wschodniej flanki NATO
Armia Andersa w operacji „Honker”
Pierwsi na oceanie
„Ta ziemia do Polski należy…”
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Polska wiktoria na Monte Cassino
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Serwis K9 w Polsce
Gry wojenne w szkoleniu
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Szef MON-u: nie można oswajać się z wojną
Śladami ojca
Dzień zwycięstwa. Na wolność Polska musiała czekać
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Flota Bayraktarów w komplecie
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Wyszkolenie sprawdzą w boju
MON o bezpieczeństwie szkoleń na poligonach
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
NATO on Northern Track
Na straży nieba
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Ameryka daje wsparcie
Krwawa noc pośród puszczy
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Orzeł dla bohaterów
Wioślarze i triatlonistka na podium
Polsko-australijskie rozmowy o bezpieczeństwie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO