moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

ORP „Ślązak” uzbrojony w armatę

Rozpoczął się montaż 76-milimetrowej armaty OTO Melara na pokładzie patrolowca ORP „Ślązak”. Docelowo ma on być wyposażony m.in. w jeszcze dwie armaty kalibru 30 mm i wyrzutnie rakiet Grom. Okręt jest budowany przez Stocznię Marynarki Wojennej w Gdyni. Został zwodowany rok temu. Miał wejść do służby jeszcze w tym roku, ale na razie nie wiadomo, kiedy to nastąpi.

– Do montażu armaty przygotowywaliśmy się od dłuższego czasu. Na okręcie należało ułożyć przewody, przygotować osprzęt. Sam montaż armaty to ostatni element tego etapu budowy – wyjaśnia Aleksander Gierkowski ze Stoczni Marynarki Wojennej w Gdyni. Działo zostało przetransportowane na nabrzeże za pomocą ciągnika. Jednocześnie od strony wody podszedł do niego pływający żuraw. – Podniesie on ważącą 8 t armatę i przemieści ją na pokład „Ślązaka”. Liczymy, że operację uda nam się zakończyć w ciągu jednego dnia – zaznacza Gierkowski.

Zamontowanie armaty kalibru 76 mm to ważny etap w budowie patrolowca. – W tej chwili trwa jego wyposażanie. Kładziemy kable, zamontowaliśmy żurawiki, urządzenia służące do rzutu łodzi za burtę – wylicza Gierkowski. Nadal jednak nie wiadomo, kiedy okręt wejdzie do służby. Według pierwotnych założeń miało to nastąpić w tym roku. Termin ten okazał się jednak nierealny. Poinformowali o tym w sejmie wiceminister obrony Bartosz Kownacki, a także szef Inspektoratu Uzbrojenia MON gen. bryg. Adam Duda. Podległa jemu jednostka prowadzi ze stocznią rozmowy na temat dalszych losów projektu. – Na wszelkie pytania będziemy mogli odpowiedzieć po zakończeniu negocjacji na temat aneksu do umowy – ucina ppłk Małgorzata Ossolińska, rzecznik Inspektoratu Uzbrojenia.

Historia ORP „Ślązak” ciągnie się od 2001 roku. Wówczas to zainicjowany został program „Gawron”, który miał dać polskiej marynarce siedem nowoczesnych korwet. Jego efektem okazał się jeden niedokończony okręt. W 2013 roku resort obrony podjął decyzję, że jego budowa zostanie dokończona, ale według zweryfikowanego projektu. Niedoszła korweta stanie się patrolowcem. Nowe kierownictwo MON ujawniło jednak, że terminów jego oddania nie uda się dotrzymać.

ORP „Ślązak” ma być wykorzystywany m.in. do patrolowania i ochrony kluczowych szlaków żeglugowych oraz podejść do portów, a także do zwalczania zagrożeń asymetrycznych. Długość okrętu wynosi 95 m, szerokość 13 m, wyporność zaś 1800 t. Jego zasięg został w projekcie obliczony na 4,5 tys. mil morskich, prędkość na 30 w., autonomiczność zaś, czyli zdolność do operowania na morzu bez konieczności uzupełniania zapasów – na 30 dni. Okręt zostanie uzbrojony w armatę OTO Melara kalibru 76 mm, dwie armaty kalibru 30 mm, cztery wielkokalibrowe karabiny maszynowe 12,7 mm, tyleż wyrzutni rakiet Grom oraz system kierowania ogniem. Będzie miał stację radiolokacyjną oraz sonar nawigacyjno-ostrzegający. Według planu powinien wejść w skład sił 3 Flotylli Okrętów, która stacjonuje w Gdyni. ORP „Ślązak” został zwodowany w lipcu ubiegłego roku.

Obecnie w Polsce jest budowany jeszcze jeden okręt dla Marynarki Wojennej RP. Gdańska Stocznia Remontowa Shipbuilding kończy pierwszego z serii trzech niszczycieli min projektu Kormoran II. Ta inwestycja przebiega bez zakłóceń. Jeszcze w czerwcu mają się rozpocząć próby morskie okrętu. Do służby powinien wejść w tym roku.

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: Marian Kluczyński

dodaj komentarz

komentarze


Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
 
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
Nie szpital, a instytut
„Grand Quadriga ‘24”
Flota Bayraktarów w komplecie
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Dwie dekady ulepszania Sojuszu
Centrum Szkolenia WOT świętuje
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
By Polska była bezpieczna
Piedimonte – samobójcza misja
Szachownice nie dotarły nad Finlandię
Przysięga w Limanowej
They Will Check The Training Results in Combat
Broń Hitlera w rękach AK
Ostatnia droga Pileckiego
Ratownicy na medal
Najmłodsi artyści Wojska Polskiego
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Podróż po AWACS-ie
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Zawsze gotowi do pomocy
Po śladach polskich bohaterów
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wojna w świętym mieście, epilog
Tarcza Wschód – odstraszanie i obrona
NATO on Northern Track
Polki pobiegły po srebro!
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
WAT-owskie eksperymenty na ISS
Żołnierz ranny na granicy z Białorusią
„Sarex”, czyli jeden za wszystkich, wszyscy za jednego
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
Pokazali bojowego ducha
Mobilne dowodzenie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
WAM wraca po latach
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Ameryka daje wsparcie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
„Pierwsza Drużyna” na start
Serwis K9 w Polsce
„Ryś” z laserem
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
Nowe zadania szefa SKW
Wszystkie misje AWACS-a
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
Cień atomowej zagłady
AGM-158B JASSM-ER dla lotnictwa
Hełmy – nowoczesne i na miarę

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO