moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

NATO pomoże walczyć z cyberterroryzmem w energetyce

Będą ćwiczyć na Ukrainie walkę z cyberterroryzmem i atakami informatycznymi na sieci energetyczne. Zbadają stan bezpieczeństwa energetycznego Polski i rozważą, jak włączyć Siły Zbrojne RP w ochronę infrastruktury służącej do przesyłu energii. Centrum Eksperckie NATO z Wilna i Polskie Sieci Elektroenergetyczne podpisały umowę o współpracy.


– Chcemy zwiększyć bezpieczeństwo energetyczne nie tylko w Polsce, ale także w Europie – mówił Eryk Kłossowski, prezes PSE S.A. W siedzibie spółki w Konstancinie-Jeziornej pod Warszawą podpisał wczoraj umowę z pułkownikiem Gintarasem Bagdonasem, dyrektorem Centrum Eksperckiego NATO ds. Bezpieczeństwa Energetycznego (Energy Security Center of Excellence – ENSEC COE), działającego w Wilnie. Umowa dotyczy współpracy przy ochranianiu krytycznej infrastruktury elektroenergetycznej, w tym przypadku – służącej do przesyłania energii.

Nie dopuścić do ataków

Kłossowski podał przykład zagrożenia, przed jakim trzeba się bronić: atak informatyczny na jednego z lokalnych dostawców energii elektrycznej na Ukrainie w grudniu 2015 roku. Prawie milion mieszkańców zostało wtedy pozbawionych energii na kilka godzin.

– Zwiększenie bezpieczeństwa to jedno z najważniejszych wyzwań dla operatora systemu przesyłowego. Szczególnie teraz, kiedy pojawiły się nowe zagrożenia dla elektroenergetyki, związane z terroryzmem, cyberterroryzmem, czy wojną informacyjną – mówił prezes. Dlatego Polskie Sieci Elektroenergetyczne chcą się wymieniać doświadczeniami z innym operatorami, mając za partnera wyspecjalizowaną jednostkę NATO.

Wspólne plany ochronne

Pierwsze plany współpracy już są. Wśród nich – jesienne szkolenia pracowników PSE w natowskim Centrum oraz przyszłoroczne ćwiczenia na Ukrainie dotyczące zapobieganiu zagrożeniom w sieci energetycznej.

– Chcemy też, dzięki wsparciu ENSEC, przeprowadzić analizę bezpieczeństwa energetycznego Polski. Potem zastanowić się nad ochroną elementów infrastruktury służącej do przesyłu energii i nad ewentualnym udziałem sił zbrojnych w tym zadaniu – wylicza Łukasz Kister, dyrektor Biura Infrastruktury Krytycznej PSE.

Jak zaznaczył Kłossowski, podpisana właśnie umowa jest pierwszą zawartą przez polską instytucję z ENSEC. – Dzięki niej nasza spółka weźmie udział w tworzeniu systemu zapobiegającego zagrożeniom, które mają wpływ na bezpieczeństwo dostaw energii elektrycznej i jej przesyłu – stwierdził prezes.

Trzy obszary współpracy NATO

– Bezpieczeństwo energetyczne wpływa na bezpieczeństwo międzynarodowe, a przez to dotyka interesów państw członkowskich NATO – zaznaczył płk Gintaras Bagdonas.

NATO – jak podkreślał – zdefiniowało trzy obszary, w których może współpracować w dziedzinie energetyki. Jednym z nich jest ochrona energetycznej infrastruktury krytycznej. Drugim – podnoszenie świadomości skutków wydarzeń związanych z atakami na surowce energetyczne. Trzecim zaś jest oszczędzanie energii podczas operacji wojskowych.

Oficer tłumaczył, że w tych kwestiach Centrum wymienia się doświadczeniami z trzema sektorami: militarno-rządowym, naukowym i prywatnym. – Teraz dołączy do nas PSE, które ma ogromną wiedzę i doświadczenie w zapewnianiu bezpieczeństwa energetycznego – dodał płk Bagdonas.

Powstałe w 2012 roku w Wilnie Centrum Eksperckie NATO doradza w kwestiach związanych z bezpieczeństwem energetycznym. Współpracuje z 16 krajami Sojuszu i państwami partnerskimi, m.in. Ukrainą i Gruzją.

PSE SA jest spółką Skarbu Państwa. Zajmuje się przesyłaniem energii elektrycznej, odpowiada też za utrzymanie i rozwój infrastruktury sieciowej służącej do tego przesyłu. Spółka dysponuje ponad 13 400 kilometrami linii oraz ponad setką stacji elektroenergetycznych.

Anna Dąbrowska

autor zdjęć: Anna Dąbrowska

dodaj komentarz

komentarze


Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
 
Nie szpital, a instytut
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Tarcza Wschód – odstraszanie i obrona
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Broń Hitlera w rękach AK
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Nowe zadania szefa SKW
Przysięga w Limanowej
Zawsze gotowi do pomocy
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
„Ryś” z laserem
Hełmy – nowoczesne i na miarę
Najmłodsi artyści Wojska Polskiego
Po śladach polskich bohaterów
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Polki pobiegły po srebro!
Układ nerwowy Mieczników
Polska wiktoria na Monte Cassino
Flota Bayraktarów w komplecie
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
Ostatnia droga Pileckiego
Pokazali bojowego ducha
Szachownice nie dotarły nad Finlandię
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
WAM wraca po latach
Wojna w świętym mieście, epilog
Serwis K9 w Polsce
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Pływacy i maratończycy na medal
Ameryka daje wsparcie
Mobilne dowodzenie
NATO on Northern Track
Cień atomowej zagłady
Wszystkie misje AWACS-a
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
„Sarex”, czyli jeden za wszystkich, wszyscy za jednego
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
„Grand Quadriga ‘24”
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
„Pierwsza Drużyna” na start
By Polska była bezpieczna
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
They Will Check The Training Results in Combat
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Dwie dekady ulepszania Sojuszu
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Podróż po AWACS-ie
Piedimonte – samobójcza misja
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO