moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Zaktualizowana strategia Pegaza

Celem współpracy ze światowymi potentatami będzie zarówno transfer technologii do Polski, jak i prawo do eksportu wyprodukowanego u nas sprzętu – podkreśla Polska Grupa Zbrojeniowa. Zamierza też rozszerzyć swą ofertę na rynek cywilny oraz kupować firmy zajmujące się działalnością uzupełniającą obecne możliwości zakładów PGZ. Dziś Grupa zaprezentowała swoją zmienioną strategię.


„Aktualizację strategii Polskiej Grupy Zbrojeniowej” zaprezentowano dzisiaj w Warszawie. Konieczność wprowadzenia zmian w swej polityce PGZ uzasadniła nowymi zagrożeniami dla bezpieczeństwa w Europie, wywołanymi agresją Rosji przeciwko Ukrainie, destabilizacją na Bliskim Wschodzie, napływem emigrantów i terroryzmem. Odnowiona strategia ma na nie odpowiadać, a skupia się na działaniach obejmujących tylko najbliższe lata. – Długoletnie planowanie jest obarczone dużym ryzykiem – tłumaczył Szczepan Ruman, dyrektor Biura Strategii i Analiz w PGZ. Jako przykład ryzyka pomyłki podał dotychczasowe szacunki, że przychody Grupy drastycznie spadną w latach 2022–2030. Tymczasem te przewidywania stały się nieaktualne, chociażby z powodu zapowiedzianych przez Ministerstwo Obrony Narodowej zmian w planach zakupów uzbrojenia i sprzętu wojskowego. Wiceszef MON Bartosz Kownacki stwierdził, że program zakupów zostanie dopasowany do potrzeb Sił Zbrojnych RP, możliwości finansowych państwa i zdolności polskiego przemysłu obronnego, którego najpoważniejszym elementem jest właśnie PGZ. Nowa strategia Grupy wymagała również zmiany z tego powodu, że to resort obrony przejął nad nią nadzór.
 
Szef Biura Strategii i Analiz PGZ wskazał też na obecne słabości państwowej zbrojeniówki, takie jak chociażby zaawansowany wiek wielu jej pracowników. A także fakt, że zakłady nie produkują kompletnych systemów, lecz tylko ich pewne elementy. Nowa polityka Polskiej Grupy Zbrojeniowej zakłada więc kilka dróg przełamania tych ułomności i rozwoju spółek przemysłu obronnego, które do niej należą.

Jedną z nich jest wchodzenie w kooperacje i partnerstwo z firmami zagranicznymi. – Nie jesteśmy w stanie wszystkiego wyprodukować sami, dlatego chcemy podejmować współpracę ze światowymi potentatami na rynku zbrojeniowym – mówił dyrektor Ruman. Pierwsze poważne kroki na tej drodze już postawiono – z amerykańskim koncernem Boeing podpisano list intencyjny dotyczący m.in. wspólnej produkcji dronów i śmigłowców dla polskiej armii. Prezes Zarządu PGZ Arkadiusz Siwko podkreślił, że priorytetem we współpracy z zagranicznymi potentatami będzie transfer technologii umożliwiający produkcję sprzętu w kraju, a także uzyskanie prawa do jego eksportu. Efektem kooperacji ma być udział polskich firm w międzynarodowych łańcuchach dostawców tych wielkich producentów broni. Jednocześnie zaktualizowana strategia PGZ przewiduje jej specjalizację i skupienie się w badaniach i rozwoju nad wybranymi, własnymi produktami.

PGZ zamierza też rozszerzyć swą ofertę na rynek cywilny. Przykładem działań z tym związanych jest zakup firmy Autosan. Grupa zamierza też przejąć jednego z wiodących operatorów telekomunikacyjnych w Polsce. – Rozpoczął się proces akwizycyjny firmy Exatel – ujawnił dyrektor Ruman. W porównaniu do wcześniejszych planów teraz postanowiono przyspieszyć zarówno zakupy firm, jak i wchodzenie w alianse strategiczne. Jednocześnie będzie trwała wewnętrzna reorganizacja Polskiej Grupy Zbrojeniowej, prowadząca ją w kierunku struktury koncernu.

Tadeusz Wróbel

autor zdjęć: PGZ

dodaj komentarz

komentarze


Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
 
WAM wraca po latach
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Cień atomowej zagłady
Wojna w świętym mieście, epilog
Po śladach polskich bohaterów
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
Pływacy i maratończycy na medal
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Ameryka daje wsparcie
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Piedimonte – samobójcza misja
Serwis K9 w Polsce
Szachownice nie dotarły nad Finlandię
Najmłodsi artyści Wojska Polskiego
WAT-owskie eksperymenty na ISS
Hełmy – nowoczesne i na miarę
Nie szpital, a instytut
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Centrum Szkolenia WOT świętuje
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Ostatnia droga Pileckiego
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Mobilne dowodzenie
Przysięga w Limanowej
Dwie dekady ulepszania Sojuszu
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Nowe zadania szefa SKW
By Polska była bezpieczna
They Will Check The Training Results in Combat
„Sarex”, czyli jeden za wszystkich, wszyscy za jednego
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
„Ryś” z laserem
Flota Bayraktarów w komplecie
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Wszystkie misje AWACS-a
Polki pobiegły po srebro!
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Broń Hitlera w rękach AK
Żołnierz ranny na granicy z Białorusią
Tarcza Wschód – odstraszanie i obrona
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Zawsze gotowi do pomocy
AGM-158B JASSM-ER dla lotnictwa
Podróż po AWACS-ie
NATO on Northern Track
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
Pokazali bojowego ducha
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
„Pierwsza Drużyna” na start
„Grand Quadriga ‘24”
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO