moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

PGZ strategicznym partnerem Boeinga

Podczas targów Air Fair w Bydgoszczy Polska Grupa Zbrojeniowa ogłosiła, że została strategicznym partnerem amerykańskiego koncernu Boeing. To największy na świecie producent samolotów pasażerskich i czołowy wytwórca wojskowych statków powietrznych. Firmy podpisały list intencyjny dotyczący m.in. wspólnej produkcji dronów i śmigłowców na potrzeby polskiej armii.


– To przełomowa decyzja dla Polskiej Grupy Zbrojeniowej – mówił Radosław Obolewski, wiceprezes zarządu PGZ o podpisaniu porozumienia. Plany dotyczące współpracy z amerykańskim gigantem lotniczym zarząd ogłosił podczas targów Air Fair w Bydgoszczy.

Polska Grupa Zbrojeniowa – obecnie największy koncern zbrojeniowy w Europie Środkowej – chce poszerzyć działalność, tak by z drugiej dziesiątki europejskich producentów uzbrojenia awansować do pierwszej. Do rozwoju holdingu ma się przyczynić właśnie zawiązywanie partnerstw ze światowymi potęgami, takimi jak Boeing.

Dziś w Bydgoszczy przedstawiciele obu koncernów podpisali list intencyjny dotyczący współpracy. Zakłada on, że największy na świecie producent samolotów pasażerskich oraz czołowy producent wojskowych śmigłowców, myśliwców, bombowców i transportowców włączy firmy z PGZ do swoich najbardziej zaawansowanych programów militarnych.

– Projekty satelitarne, dotyczące zwiadu, śmigłowców uderzeniowych i transportowych to tylko niewielki wycinek obszarów, w które zaangażowane mają być nasze spółki – zapowiada wiceprezes Obolewski. Podkreśla, że Boeing, aby umieścić w polskich firmach produkcję podzespołów do swoich wojskowych rozwiązań, dokona transferu technologii oraz know-how.

Co bardzo istotne, Amerykanie mają zapewnić również zbyt na produkowane w Polsce urządzenia i systemy. – Nasza firma zostanie włączona w łańcuch dostaw Boeinga, który ma rozpisane zamówienia na najbliższe piętnaście lat – dodaje Obolewski.

PGZ ma być nie tylko poddostawcą Boeinga. Firmy zamierzają wspólnie opracowywać, a później produkować i sprzedawać statki powietrzne. W pierwszej kolejności mają to być drony, które mogą trafić do wyposażenia polskiej armii. Potem – systemy radarowe. – Jest sporo ciekawych produktów, które możemy wspólnie opracować – podkreśla Jeff Kohler, wiceprezes Boeing Defense, Space & Security, który z ramienia amerykańskiego koncernu podpisał list intencyjny. Kohler zapowiada również, że współpraca przy projektach wojskowych to tylko pierwszy krok. – Jeśli kooperacja z PGZ ułoży się dobrze, na pewno rozszerzymy ją na nasze projekty cywilne, w tym na samoloty pasażerskie – mówi.

Boeing jest ich największym producentem na świecie. W 2014 roku koncern, który zatrudnia na całym świecie ponad 160 tysięcy osób, osiągnął zysk netto na poziomie 5,5 miliarda dolarów.

PGZ, którą tworzy ponad sześćdziesiąt spółek, zatrudnia prawie dwadzieścia tysięcy pracowników, a jej roczne obroty sięgają około 5 miliardów złotych. Grupa ma w ofercie m.in.: czołgi, transportery, radary, urządzenia optoelektroniczne, broń krótką i długą, rakietowe i artyleryjskie systemy przeciwlotnicze.Choć porozumienie PGZ i Boeinga było dziś głównym tematem targów, to wielbiciele wojskowości mogą podczas dwudniowej wystawy oglądać najnowsze produkty nie tylko z branży lotniczej. Do Bydgoszczy przyjechali producenci dronów, samolotów turystycznych i sportowych, wytwórcy komponentów i podzespołów do nich, a także firmy logistyczne, w tym producenci mundurów i wyposażenia osobistego.

Tradycyjnie podczas Air Fair swoją wystawę mają również Siły Zbrojne RP. W tym roku jej największą atrakcją jest stoisko Jednostki Wojskowej Formoza. – Targi to także okazja, aby zachęcić młodych ludzi do wstępowania w nasze szeregi. Ponieważ na stu kandydatów, jedynie kilku przejdzie kwalifikacyjne sito, staramy się, aby zgłaszało się do nas jak najwięcej osób – wyjaśnia płk Ryszard Jankowski z Inspektoratu Wojsk Specjalnych.

Targi „Air Fair – Wszystko dla lotnictwa” już od dziesięciu lat organizują Wojskowe Zakłady Lotnicze nr 2 w Bydgoszczy. Pierwszego dnia impreza była otwarta jedynie dla gości z wojska i przemysłu. Jutro, w sobotę 21 maja, targi będzie mógł odwiedzić każdy chętny. Wstęp bezpłatny.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: Krzysztof Wilewski

dodaj komentarz

komentarze

~Kasjer
1463860080
Kupcie (lub weźcie) "to" i zróbcie porządek.
3B-65-1A-A8
~Kasjer
1463859960
~ja - korzystasz z amerykańskiego : procesora, internetu, systemu operacyjnego, o reszcie ci nie wspomnę , bo nie uwierzysz .. . np (GPS) .. .
3B-65-1A-A8
~ja
1463823180
Jankesom się nie ufa! Przykłąd przy zakupie F-16 i offsecie.
4A-57-54-77

Czego można się nauczyć od żołnierzy?
 
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Piedimonte – samobójcza misja
Przysięga w Limanowej
Pokazali bojowego ducha
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
WAM wraca po latach
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Wszystkie misje AWACS-a
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Pływacy i maratończycy na medal
Broń Hitlera w rękach AK
„Sarex”, czyli jeden za wszystkich, wszyscy za jednego
Szachownice nie dotarły nad Finlandię
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Polki pobiegły po srebro!
Ameryka daje wsparcie
Nie szpital, a instytut
Flota Bayraktarów w komplecie
Tarcza Wschód – odstraszanie i obrona
„Pierwsza Drużyna” na start
Polska wiktoria na Monte Cassino
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Dwie dekady ulepszania Sojuszu
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Mobilne dowodzenie
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
„Grand Quadriga ‘24”
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
They Will Check The Training Results in Combat
NATO on Northern Track
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
Po śladach polskich bohaterów
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
By Polska była bezpieczna
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
„Ryś” z laserem
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Zawsze gotowi do pomocy
Wojna w świętym mieście, epilog
Nowe zadania szefa SKW
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
Ostatnia droga Pileckiego
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Najmłodsi artyści Wojska Polskiego
Hełmy – nowoczesne i na miarę
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
Cień atomowej zagłady
Układ nerwowy Mieczników
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
Serwis K9 w Polsce
Podróż po AWACS-ie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO