moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

W Białej Podlaskiej cenią polskie tradycje wojskowe

Zapisali nie tylko chlubną kartę w wojnie polsko-rosyjskiej. Zapisali się też w dziejach miasta, w którym stacjonowali. Pułku w mieście już nie ma – lecz jego tradycja jest wciąż żywa. Biała Podlaska po raz drugi, staraniem swego prezydenta, zorganizowała święto 34 Pułku Piechoty.

– Naród winien jest wdzięczność żołnierzom za to, że bronią granic Ojczyzny. To jeden z ważnych zapisów Konstytucji 3 Maja, której kolejną rocznicę niedawno świętowaliśmy – powiedział Bartłomiej Misiewicz, szef Gabinetu Politycznego Ministra Obrony Narodowej, podczas reaktywowanego w Białej Podlaskiej święta 34 Pułku Piechoty. – Dzisiaj naszym zadaniem jest pamięć o nich, o naszych przodkach – dodał.

– Wzmacniamy bezpieczeństwo Polski i Polaków. Mamy konkretne postulaty na szczyt NATO. Chcemy stałej rotacyjnej obecności wojsk sojuszu, chcemy, żeby były tutaj wojska amerykańskie. Ale to nie zmienia faktu, że modernizujemy też polskie wojsko. Zależy nam na tym, żeby polska armia i polscy żołnierze mieli jak najnowocześniejszy sprzęt, tak aby mogli skutecznie bronić naszej Ojczyzny. Mówię to też dlatego, że możemy się różnić, jeżeli chodzi o wiarę, poglądy, o myśli, o to, jak żyjemy. Ale w sprawach fundamentalnych, a taką jest bezpieczeństwo państwa, musimy wszyscy mówić jednym głosem – powiedział Bartłomiej Misiewicz. Podkreślił przy tym wagę podjętej przez ministra obrony narodowej decyzji o wzmocnieniu wschodniej ściany Polski, która w istotny sposób wpłynie na poczucie bezpieczeństwa jej mieszkańców.

Dariusz Stefaniuk, prezydent Białej Podlaskiej, przypomniał w swym wystąpieniu związki miasta z Wojskiem Polskim i fakt, że nad bialskim niebem całkiem niedawno szkolili się piloci Lotniczego Pułku Szkolno-Bojowego. Podkreślił, że miasto wciąż dysponuje infrastrukturą do takich ćwiczeń. Jak powiedział prezydent, tradycja 34 Pułku Piechoty to nie tylko walka i obrona miasta. Wokół garnizonu rozwijało się życie towarzyskie, kulturalne, sportowe. Żołnierze brali udział we wszystkich uroczystościach, imprezach i festynach, jakie odbywały się w mieście. Czuli życzliwość i szacunek mieszkańców i potrafili się im odwdzięczyć. Organizowali defilady, pokazy, budowali kościoły. Pierwsze boisko, jakie powstało w Białej Podlaskiej, zostało także wybudowane przez 34 Pułk Piechoty i do dziś służy studentom Akademii Wychowania Fizycznego.

W uroczystościach upamiętniających żołnierzy 34 Pułku Piechoty wzięła udział Kompania Reprezentacyjna Sił Powietrznych, orkiestra wojskowa z Dęblina, przedstawiciel Ministerstwa Obrony Narodowej, posłowie i senatorowie, radni oraz poczty sztandarowe szkół i służb mundurowych, a także goście z Brześcia, Litwy i Niemiec. Świętowanie rozpoczęło się pod pomnikiem 34 Pułku Piechoty, który w Białej Podlaskiej stanął w latach trzydziestych ubiegłego stulecia, jeszcze podczas stacjonowania wojska w mieście. Pod pomnikiem złożono kwiaty, zaś wieczorem odbyła się msza święta w intencji poległych i zmarłych żołnierzy 34 Pułku Piechoty. Jej uczestnicy przemaszerowali następnie na cmentarz do kwatery żołnierzy pułku, gdzie odbył się Apel Poległych.

Delegacja 34 Pułku Piechoty u prezydenta RP Ignacego Mościckiego. Wręczenie prezydentowi RP Ignacemu Mościckiemu odznaki pułkowej przez delegację 34 Pułku Piechoty. Widoczni od lewej: pułkownik Jan Głogowski, Ignacy Mościcki, podpułkownik Franciszek Grabowski. Fot. Narodowe Archiwum Cyfrowe

34 Pułk Piechoty stacjonował w Białej Podlaskiej w latach 1918–1939. Jego żołnierze brali udział w wojnie polsko-bolszewickiej, jednak z powodu dotkliwych strat poniesionych pod Jabłonką zabrakło ich na polu słynnej bitwy warszawskiej. Prawdopodobnie walki stoczone pod Kobylanami były powodem, dla którego oficerowie bardzo zżyli się z Podlasiem i stacjonowali tu w czasie pokoju. Formacja walczyła w kampanii wrześniowej. Ostatnie bataliony złożyły broń 2 października 1939 roku. Dowódcami pułku byli: Aleksander Narbut-Łuczyński (19181920), Ludwik Bittner (19201930), Franciszek Grabowski (19301934), Jan Świątecki (193438) i Wacław Budrewicz (19381939).

Święto 34 Pułku Piechoty, przypadające na 8 maja, odbywa się z okazji zwycięstwa nad Dnieprem w 1920 roku. To także dzień, w którym w 1933 roku odsłonięto pomnik pułku, znajdujący się w Białej Podlaskiej przy ulicy Warszawskiej.

Katarzyna Pasieczna

autor zdjęć: ppor. Robert Suchy/CO MON, Narodowe Archiwum Cyfrowe

dodaj komentarz

komentarze


Polki pobiegły po srebro!
 
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
NATO on Northern Track
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Układ nerwowy Mieczników
Wioślarze i triatlonistka na podium
Broń Hitlera w rękach AK
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Serwis K9 w Polsce
They Will Check The Training Results in Combat
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Śladami ojca
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
Zawsze gotowi do pomocy
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
„Pierwsza Drużyna” na start
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
Mobilne dowodzenie
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Cień atomowej zagłady
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Abramsy w pętli
Pływacy i maratończycy na medal
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
„Ryś” z laserem
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Po śladach polskich bohaterów
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Ameryka daje wsparcie
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
„Grand Quadriga ‘24”
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Wojna w świętym mieście, epilog
Krwawa noc pośród puszczy
Polska wiktoria na Monte Cassino
Nie szpital, a instytut
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Dwie dekady ulepszania Sojuszu
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
„Sarex”, czyli jeden za wszystkich, wszyscy za jednego
Flota Bayraktarów w komplecie
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Nowe zadania szefa SKW
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Bohater odtrącony
Wszystkie misje AWACS-a
By Polska była bezpieczna
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
Na straży nieba

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO