moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Nowa broń dla Jastrzębi

Rakiety przeciwradiolokacyjne i przeciwpancerne oraz bomby penetrujące – resort obrony narodowej chce dozbroić samoloty wielozadaniowe F-16 w trzy typy nowej broni. Inspektorat Uzbrojenia MON czeka do końca maja na zgłoszenia od firm oferujących tego typu uzbrojenie. Dialog techniczny na temat specyfikacji broni ma ruszyć latem.


Podpułkownik Szczepan Głuszczak, rzecznik Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych wyjaśnia, że chodzi o kupno broni, której polskie wojsko do tej pory nie posiadało, czyli np. o pociski rakietowe samonaprowadzające się na źródła promieniowania elektromagnetycznego. - To rakiety przeznaczone do zwalczania stacji radiolokacyjnych, w szczególności stacji w przeciwlotniczych zestawach rakietowych – mówi ppłk Głuszczak.

O tym, że wojsko planuje dozbroić myśliwce F-16 w rakiety przeciwradiolokacyjne i przeciwpancerne oraz bomby penetrujące, Inspektorat Uzbrojenia MON poinformował na początku maja. Firmy zainteresowane dostawą tego uzbrojenia mają do końca miesiąca czas na złożenie ofert. W zaproszeniu do dialogu technicznego, Inspektorat nie zdefiniował szczegółowych wymagań dotyczących uzbrojenia. W przypadku pocisków przeciwpancernych „krytycznym” wymogiem jest jedynie, aby były to lotnicze zasobniki z subamunicją automatycznie reagującą na wykryte obiekty, czyli np. czołgi lub transportery opancerzone przeciwnika.  Jeśli zaś chodzi o bomby penetrujące, to ich konstrukcja ma umożliwiać „rażenie celów umocnionych, zagłębionych lub posiadających zaawansowane pancerze, takich jak np. stanowiska dowodzenia, stanowiska obrony przeciwlotniczej, betonowe bunkry, instalacje podziemne, infrastruktura lotnisk”.

W przypadku wszystkich typów rakiet i bomb wojsko oczekuje od producentów informacji, czy oferowana przez nich broń posiada certyfikaty potwierdzające jej zgodność ze standardem, do jakiego zostaną zmodernizowane polskie F-16. Natomiast jeśli ich nie posiada, to jakie formalności (i jak długo trwające) trzeba spełnić, aby je zdobyć.

Dialog techniczny z producentami rozpocznie się latem. MON na razie nie ujawnia, kiedy zostanie ogłoszony przetarg na kupno nowego uzbrojenia dla F-16. Nie można też oszacować wartości kontraktu, ponieważ nie wiadomo, ile pocisków chce kupić wojsko.

Wielozadaniowe samoloty F-16 to najnowocześniejsze maszyny, jakimi dysponują polskie Siły Powietrzne. W 2003 roku wojsko dostało 48 „Jastrzębi” – 36 bojowych, jednomiejscowych F-16C Block52+ oraz 12 dwumiejscowych F-16D Block52+. Polskie F-16 są uzbrojone  m.in. w rakiety powietrze–ziemia AGM-65G2 Maverick, rakiety powietrze–powietrze średniego zasięgu AIM-120C-5 oraz rakiety bliskiego zasięgu AIM-9X Super Sidewinder. To pozwala na prowadzenie walki w powietrzu oraz zwalczanie celów na ziemi i morzu.

Dwa lata temu resort obrony podpisał wart 250 milionów dolarów kontrakt na dozbrojenie „Jastrzębi” w pociski rakietowe klasy powietrzne – ziemia AGM-158 JASSM, które umożliwiają niszczenie obiektów oddalonych o około 370 kilometrów. Umowa obejmuje również modernizację F-16, której najważniejszym elementem będzie aktualizacja oprogramowania samolotów do wersji OFP ver. M6.5, umożliwiająca używanie nowych typów uzbrojenia.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: st. chor. sztab. Adam Roik, st. chor. mar. Arkadiusz Dwulatek / Combat Camera DORSZ

dodaj komentarz

komentarze

~Kasjer
1463850420
~Laslo -F-18
3B-65-1A-A8
~Laslo
1463033220
amerykanie kupują pociski JASSM za ok 1 mln $. My kupiliśmy za 6,25 mln $ za sztukę. Dymają nas po całej linii. Dowodem na to że jesteśmy dymani jest fakt że w tym samym czasie te same pociski kupili Finowie. Zapłacili 208 mln za 70 sztuk. Wychodzi 3 mln $ za sztukę a również musieli dostosować swoje F-16 do ich przenoszenia. Jak to jest że tak za te pociski przepłacamy??? Zawsze mówiono mi że najdroższe w systemie jest pocisk a nie dostosowanie do niego nosiciela czy zbudowanie hali do jego przechowywania. Gdy tworzono MJR to rakiety stanowiły 70% kosztów powstania całej jednostki razem z ludźmi, nosicielami, radarami, zapleczem. Gdyby tak było powinniśmy zamiast 250 mln. $ zapłacić za 40 rakiet ok 60 mln $. Jeśli mi ktoś powie że pociski są drogie bo mała seria.... przecież można było je kupić w programie Foreign Military Sales (FMS) który zdaje się jest dla nas dostępny. Wtedy pociski formalnie kupuje armia USA dolepiając np. nasze 40 pocisków do swego zamówienia na 400 i już efekt skali ratuje nam dupę. Ale po co skoro polaczki mogą zapłacić 6 razy więcej..... a co gorsze, mamy broń która razi na 370 km w głąb ugrupowania ale nie mamy możliwości namierzenia celu ani jego śledzenia :) tak jakby ślepy kamieniami rzucał :)
36-C5-BA-BD

Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
 
Mobilne dowodzenie
Szachownice nie dotarły nad Finlandię
Tarcza Wschód – odstraszanie i obrona
By Polska była bezpieczna
Cień atomowej zagłady
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
„Ryś” z laserem
Nie szpital, a instytut
Wojna w świętym mieście, epilog
Piedimonte – samobójcza misja
Nowe zadania szefa SKW
WAM wraca po latach
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Polki pobiegły po srebro!
Przysięga w Limanowej
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Po śladach polskich bohaterów
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Broń Hitlera w rękach AK
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
NATO on Northern Track
Centrum Szkolenia WOT świętuje
WAT-owskie eksperymenty na ISS
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
Podróż po AWACS-ie
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
Najmłodsi artyści Wojska Polskiego
Żołnierz ranny na granicy z Białorusią
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
„Grand Quadriga ‘24”
Hełmy – nowoczesne i na miarę
They Will Check The Training Results in Combat
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
„Sarex”, czyli jeden za wszystkich, wszyscy za jednego
Dwie dekady ulepszania Sojuszu
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Ameryka daje wsparcie
Ostatnia droga Pileckiego
Pływacy i maratończycy na medal
Zawsze gotowi do pomocy
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
Flota Bayraktarów w komplecie
Serwis K9 w Polsce
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
„Pierwsza Drużyna” na start
AGM-158B JASSM-ER dla lotnictwa
Wszystkie misje AWACS-a
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Pokazali bojowego ducha

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO