moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Dzień biało-czerwony

Polska flaga obchodzi dzisiaj swoje święto. Dzień ten ma popularyzować wiedzę o naszych symbolach narodowych. Datę wybrano nieprzypadkowo – 2 maja 1945 roku polscy żołnierze zdobywający Berlin zatknęli biało-czerwoną na pruskiej kolumnie Zwycięstwa. Z tej okazji Polacy co roku wywieszają flagi na swoich domach i balkonach.


Tegoroczne obchody rozpoczęły się od podniesienia flagi przed Kancelarią Premiera i na wieży zegarowej Zamku Królewskiego w Warszawie, gdzie prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką rozdawali mieszkańcom symboliczne chorągiewki w biało-czerwonych barwach.

W południe nastąpiło również wciągnięcie flagi na maszt w Belwederze. – Cieszę się, bo ta biało-czerwona jest nasza. Jest wspólna, jest wszystkich tych, którzy mieszkają tu w Polsce. Jest wszystkich tych, którzy mieszkają poza granicami, a w sercach czują się Polakami – mówił Andrzej Duda. Podczas uroczystości prezydent wręczył odznaczenia osobom szczególnie zasłużonym w działalności na rzecz środowisk polonijnych, za krzewienie polskiej kultury i tradycji narodowych.Flagę państwową z rąk Zwierzchnika Sił Zbrojnych RP – w uznaniu wybitnych zasług i szczególnych osiągnięć w działalności polonijnej, społecznej, kulturalnej i gospodarczej – odebrali też przedstawiciele organizacji i instytucji, w tym dowódca 31 Bazy Lotnictwa Taktycznego Poznań-Krzesiny oraz kierujący Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej i Obwodem Mazowieckim Związku Strzeleckiego Rzeczypospolitej.

Świętować z szacunkiem

Z kolei w Łazienkach Królewskich odbyły się koncerty, turnieje gier oraz pokazy jazdy konnej. Można też było obejrzeć kopię Konstytucji 3 maja, wypożyczoną z Archiwum Głównego Akt Dawnych w Warszawie.

Dzień Flagi obchodzili też sportowcy. Podczas czwartego Biegu Flagi uczestnicy pokonali 10 km po terenie Cytadeli Warszawskiej i Żoliborza. Także w innych miastach były organizowane rozmaite uroczystości i festyny.

– Zgodnie z prawem dziś każdy może używać flagi państwowej do podkreślenia znaczenia uroczystości czy świąt. Ważne, aby robił to godnie i z szacunkiem – zaznacza Andrzej Bebłowski, prezes Polskiego Towarzystwa Weksylologicznego, zajmującego się flagami.

Historyk podkreśla, że Dzień Flagi ma przypominać Polakom o pochodzeniu naszych narodowych barw oraz zachęcać do manifestowania przywiązania do nich przez wywieszanie flagi.

Dlaczego na jej święto przyjęto akurat tę datę? 2 maja 1945 roku polscy żołnierze z 7 baterii 1 Pułku Artylerii Lekkiej 1 Dywizji Kościuszkowskiej zatknęli biało-czerwoną flagę na pruskiej kolumnie Zwycięstwa Siegessäule w Berlinie. O tym właśnie wydarzeniu przypomina ustanowiony w 2004 roku Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej.

Wybór dnia jest związany także z okresem PRL-u. Wówczas to 2 maja zdejmowano flagi wywieszane dzień wcześniej z okazji Święta Pracy. – Chodziło o to, aby nie było ich widać podczas zniesionego przez komunistów święta uchwalenia Konstytucji 3 maja – mówi Andrzej Bebłowski.

Tarcza herbowa

Źródłem naszych barw narodowych jest herb Królestwa Polskiego. – Biel pochodzi od Orła Białego, a czerwień od tła tarczy herbowej – wymienia prezes Polskiego Towarzystwa Weksylologicznego.

Te kolory jako barwy narodowe pojawiły się po raz pierwszy w 1792 roku z okazji pierwszej rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja. Podczas patriotycznych manifestacji panie występowały w białych sukniach przepasanych czerwoną wstęgą, a panowie z biało-czerwonymi szarfami.

Oficjalnie biel i czerwień stały się barwami polskiej kokardy narodowej w 1831 roku. Zdecydował o tym Sejm z czasu powstania listopadowego. Z kolei barwy polskiej flagi narodowej uchwalił w 1919 roku Sejm II Rzeczypospolitej. Wtedy za barwy narodowe uznano: „kolory biały i czerwony w podłużnych pasach, równoległych, z których górny to biały, dolny zaś jest czerwony”.


Obecnie kwestie polskich barw reguluje ustawa z 31 stycznia 1980 roku o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej. Mówi ona, że barwami narodowymi są kolory biały i czerwony ułożone w dwóch poziomych równoległych pasach tej samej szerokości, z których górny jest koloru białego, a dolny czerwonego.

Co ciekawe, Polska ma też drugą flagę państwową, na której dodatkowo widnieje na białym prostokącie polski orzeł. Początkowo powstała ona jako bandera statków handlowych, oznaczająca ich przynależność państwową. –Zestaw kolorów biały i czerwony był używany już przez pilotów portowych, dlatego do polskiej bandery dla odróżnienia dodano nasze godło – wyjaśnia Bebłowski.

Flaga z godłem jest stosowana także m.in. przez polskie przedstawicielstwa dyplomatyczne, kapitanaty portów i cywilne lotniska. Jej modyfikacją jest bandera Marynarki Wojennej RP, zakończona trójkątnymi językami. Podobna do niej jest flaga ministra obrony narodowej, na której znajduje się też kotwica skrzyżowana z lufą armatnią. Natomiast na fladze lotnisk wojskowych widnieje orzeł i lotnicza szachownica.

Anna Dąbrowska , MM

autor zdjęć: chor. Rafał Mniedło, Jarosław Wiśniewski

dodaj komentarz

komentarze


Nie szpital, a instytut
 
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
„Ryś” z laserem
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Piedimonte – samobójcza misja
Wioślarze i triatlonistka na podium
Wojna w świętym mieście, epilog
Śladami ojca
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
Mobilne dowodzenie
Hełmy – nowoczesne i na miarę
Polska wiktoria na Monte Cassino
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Wszystkie misje AWACS-a
Zawsze gotowi do pomocy
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
By Polska była bezpieczna
Układ nerwowy Mieczników
NATO on Northern Track
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
„Grand Quadriga ‘24”
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Broń Hitlera w rękach AK
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Krwawa noc pośród puszczy
Po śladach polskich bohaterów
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
„Sarex”, czyli jeden za wszystkich, wszyscy za jednego
Ameryka daje wsparcie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Szachownice nie dotarły nad Finlandię
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Cień atomowej zagłady
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Nowe zadania szefa SKW
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
Ostatnia droga Pileckiego
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
Na straży nieba
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Dwie dekady ulepszania Sojuszu
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
They Will Check The Training Results in Combat
Serwis K9 w Polsce
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Abramsy w pętli
„Pierwsza Drużyna” na start
Bohater odtrącony
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Polki pobiegły po srebro!
Pływacy i maratończycy na medal
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
Flota Bayraktarów w komplecie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO