moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Przygotowania do pogrzebu „Łupaszki”

Uroczystości pożegnalne ppłk. Zygmunta Szendzielarza „Łupaszki” potrwają cztery dni. W czwartek i piątek w archikatedrze w Łodzi zostaną odprawione nabożeństwa oraz będzie czuwanie przy trumnie. W sobotę szczątki żołnierza podziemia niepodległościowego zostaną przewiezione do stolicy. Pogrzeb na warszawskich Powązkach odbędzie się w niedzielę.

Fot. Fundacja Niezłomni im. Zygmunta Szendzielarza „Łupaszki”

Uroczystości z oprawą wojskową rozpoczną się wieczorem 21 kwietnia w bazylice archikatedralnej w Łodzi. O godzinie 19 zostanie odprawiona msza święta pod przewodnictwem ks. abp. Marka Jędraszewskiego, metropolity łódzkiego. Nabożeństwo poprzedzi wniesienie szczątków Zygmunta Szendzielarza do kościoła. Archidiecezja łódzka zwraca się z prośbą, aby osoby uczestniczące we mszy przyniosły białe lub czerwone kwiaty, by w ten sposób uhonorować bohatera podziemia niepodległościowego.

W piątek od godziny 10 będzie trwało czuwanie przy trumnie, a po południu odbędzie się nabożeństwo żałobne. Osoby chcące oddać hołd żołnierzowi wyklętemu będą mogły wpisać się także do księgi kondolencyjnej.

Podczas uroczystości w Łodzi, na prośbę rodziny, wartę honorową przy trumnie będą pełnić żołnierze. Nie zabraknie także przedstawicieli organizacji patriotycznych, związków i służb mundurowych. Uczniowie łódzkich szkół zaprezentują programy patriotyczne. W piątek, 22 kwietnia o godzinie 17.30, odbędzie się także spotkanie z rodziną podpułkownika Łupaszki, siostrzenicą Haliną Morawską i jej wnuczką Agnieszką. Spotkanie poprowadzą pracownicy łódzkiego oddziału IPN. Przed archikatedrą w Łodzi już dziś można obejrzeć wystawę szczecińskiego oddziału IPN, dotyczącą ekshumacji i identyfikacji ofiar terroru komunistycznego.

Fot. Fundacja Niezłomni im. Zygmunta Szendzielarza „Łupaszki”

W sobotę szczątki podpułkownika Szendzielarza zostaną przewiezione do stolicy i wystawione w kościele św. Krzyża na Krakowskim Przedmieściu. Warszawiacy będą mogli pożegnać dowódcę 5 Wileńskiej Brygady Armii Krajowej i wpisać się do księgi kondolencyjnej. – Organizacją uroczystości poprzedzających pogrzeb zajmowali się krewni podpułkownika. Niedzielne uroczystości będą miały charakter państwowy, a pogrzeb odbędzie się zgodnie z ceremoniałem wojskowym – informuje Bogdan Ścibut, dyrektor generalny MON. By zapewnić godny pochówek, MON pokryje także koszty budowy nagrobka „Łupaszki”.

Msza żałobna rozpocznie się o godzinie 15.00 w kościele św. Karola Boromeusza przy ulicy Powązkowskiej. Nabożeństwo odprawi biskup polowy WP Józef Guzdek. Po mszy, w stronę Cmentarza Wojskowego na Powązkach, ruszy kondukt żałobny. Poprowadzi go pododdział konny w barwach 4 Pułku Ułanów Zaniemeńskich.
W uroczystościach państwowych zapowiedzieli udział m.in. zwierzchnik sił zbrojnych prezydent Andrzej Duda oraz minister obrony Antonii Macierewicz.

W pogrzebie ppłk. Zygmunta Szendzielarza będzie uczestniczyć także Kompania Reprezentacyjna WP i Orkiestra Reprezentacyjna WP.

Fot. Fundacja Niezłomni im. Zygmunta Szendzielarza „Łupaszki”

Zygmunt Szendzielarz „Łupaszka” urodził się 12 marca 1910 roku w Stryju (dziś tereny Ukrainy) w rodzinie urzędnika kolejowego. Do wojska polskiego wstąpił w 1931 roku. W 1938 został podporucznikiem i objął dowodzenie 2 szwadronem 4 Pułku Ułanów Zaniemeńskich w Wilnie. Po klęsce kampanii wrześniowej przeszedł do konspiracji. W 1943 roku objął dowództwo 5 Wileńskiej Brygady AK, która prowadziła walkę zarówno z Niemcami, jak i partyzantami sowieckimi. Oddział Łupaszki w lipcu 1944 roku brał udział w prowadzonej w ramach akcji „Burza” operacji „Ostra Brama” (samodzielne wyzwolenie Wilna z rąk niemieckich przed nadejściem Armii Czerwonej). Po zajęciu Wilna przez wojska sowieckie część żołnierzy lokalnych oddziałów AK została aresztowana, oddziały zaś rozbite lub rozformowane. Rozformowana została również 5 Wileńska Brygada AK. Szendzielarz nie zrezygnował jednak z walki. Jesienią 1944 roku, już jako major, przystąpił do odtworzenia oddziału.

W kwietniu 1945 roku, czyli w czasie, gdy wojna z Niemcami miała się już ku końcowi, Brygada podjęła walkę z oddziałami Armii Czerwonej, NKWD, jednostkami polskiego wojska komunistycznego, Urzędu Bezpieczeństwa i Milicji Obywatelskiej. We wrześniu 1945 roku Delegatura Sił Zbrojnych na Kraj poleciła rozwiązanie i demobilizację 5 Wileńskiej Brygady AK. Łupaszka wraz z częścią żołnierzy zdecydowali się jednak na dalszą walkę, nie zgadzając się na rządy komunistów w Polsce. W sytuacji wzrastającej dominacji władz komunistycznych oraz wojsk sowieckich w Polsce działalność istniejących oddziałów podziemia była z każdym rokiem coraz trudniejsza. Mimo wszystko dalej prowadzono czynną walkę przeciwko jednostkom pacyfikacyjnym NKWD, UB czy MO.

W 1947 roku Szendzielarz zdecydował się na przerwanie walki zbrojnej i rozpoczęcie życia cywilnego. Zamieszkał na południu Polski. W czerwcu 1948 roku wpadł podczas obławy i został aresztowany. Przewieziono go do Warszawy, gdzie w mokotowskim więzieniu spędził ponad dwa i pół roku. Skazany wraz z innymi członkami Okręgu Wileńskiego AK za działalność antykomunistyczną, został zamordowany 8 lutego 1951 roku. Ciało majora pochowano w nieznanym miejscu. Jego szczątki odnalazł wiosną 2013 roku zespół pod kierownictwem prof. Krzysztofa Szwagrzyka z IPN podczas prac ekshumacyjnych na terenie kwatery na Łączce cmentarza Powązkowskiego. Symboliczny grób Zygmunta Szendzielarza znajduje się w Panteonie – Mauzoleum Wyklętych-Niezłomnych na warszawskich Powązkach Wojskowych.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: Fundacja Niezłomni im. Zygmunta Szendzielarza „Łupaszki”

dodaj komentarz

komentarze


Podróż po AWACS-ie
 
WAM wraca po latach
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
Piedimonte – samobójcza misja
Przysięga w Limanowej
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Ostatnia droga Pileckiego
„Sarex”, czyli jeden za wszystkich, wszyscy za jednego
Cień atomowej zagłady
Broń Hitlera w rękach AK
Pokazali bojowego ducha
Polki pobiegły po srebro!
Serwis K9 w Polsce
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Szachownice nie dotarły nad Finlandię
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Zawsze gotowi do pomocy
Nie szpital, a instytut
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Centrum Szkolenia WOT świętuje
„Ryś” z laserem
Mobilne dowodzenie
Żołnierz ranny na granicy z Białorusią
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Wojna w świętym mieście, epilog
Pływacy i maratończycy na medal
NATO on Northern Track
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
AGM-158B JASSM-ER dla lotnictwa
Flota Bayraktarów w komplecie
Dwie dekady ulepszania Sojuszu
Po śladach polskich bohaterów
They Will Check The Training Results in Combat
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Tarcza Wschód – odstraszanie i obrona
Ameryka daje wsparcie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
„Pierwsza Drużyna” na start
Wszystkie misje AWACS-a
Najmłodsi artyści Wojska Polskiego
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
WAT-owskie eksperymenty na ISS
Nowe zadania szefa SKW
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
„Grand Quadriga ‘24”
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Hełmy – nowoczesne i na miarę
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
By Polska była bezpieczna
Sukcesy reprezentantek CWZS-u

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO