moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Pierwsza selekcja do reprezentacji Wojska Polskiego

Na boisku w 31 Bazie Lotnictwa Taktycznego w Krzesinach 90 żołnierzy pokazało swoje piłkarskie umiejętności. Zawodnicy mieli możliwość zagrania w dwóch meczach kontrolnych oraz musieli zaliczyć wymagający test biegowy. Ci, którzy wypadli najlepiej, zostaną powołani do nowo tworzonej reprezentacji Wojska Polskiego.


Do czerwcowych kwalifikacji do II Wojskowego Pucharu Świata w Piłce Nożnej pozostało już niewiele czasu, ale mjr Sebastian Krasoń, szef Sekcji Wychowania Fizycznego i Sportu 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej, jest dobrej myśli. To właśnie jemu przełożeni z Oddziału Wychowania Fizycznego i Sportu Inspektoratu Szkolenia Dowództwa Generalnego RSZ powierzyli misję koordynowania przygotowań piłkarskiej reprezentacji WP do najbliższych imprez. W najbliższych planach jest jeszcze kilka zgrupowań oraz rozegranie meczów kontrolnych.

– Mamy jeden cel. Chcemy się zakwalifikować do Pucharu Świata w Omanie, a później na wojskowe igrzyska w Chinach – mówi major. Tworzenie piłkarskiej reprezentacji jest dodatkowym zadaniem żołnierzy – zarówno piłkarze wchodzący w jej skład, jak i trenerzy nie będą zwalniani z wykonywania swoich obowiązków służbowych. – Dlatego, na wypadek ważnych przedsięwzięć szkoleniowych, przygotowujemy się do ewentualnych roszad w składach drużyny i sztabu szkoleniowego – wyjaśnia oficer.

Na pierwsze zgrupowanie selekcyjne reprezentacji, do której tworzenia włączył się portal polska-zbrojna.pl, stawiło się 90 ze 124 powołanych żołnierzy. Nie wszyscy mogli przyjechać – niektórych zatrzymały ważne obowiązki służbowe. Byli też i tacy, których z udziału w selekcji wyeliminowała kontuzja. Kandydatów do reprezentacji wraz ze sztabem szkoleniowym zakwaterowano w Ośrodku Szkolenia Sił Powietrznych w Kiekrzu. Zajęcia szkoleniowe odbywały się natomiast na boisku piłkarskim w 31 Bazie Lotnictwa Taktycznego w Krzesinach. Mecze kontrolne sędziowali: Krzysztof Brzeziński, instruktor wychowania fizycznego z 31 BLT i kpt. Sebastian Dyrga, oficer z 1 Dywizjonu Lotniczego 25 Brygady Kawalerii Powietrznej.


Żołnierze, którzy przyjechali na zgrupowanie, nie kryli zadowolenia z otrzymanej szansy gry w narodowych barwach. Wielu z nich o selekcji do reprezentacji dowiedziało się z publikacji na portalu polska-zbrojna.pl. St. szer. Sławomir Pobiega z 25 Brygady Kawalerii Powietrznej był pierwszym żołnierzem, który zgłosił chęć udziału w selekcji. Chociaż obecnie nie gra w żadnym klubie, otrzymał od trenerów szansę pokazania swoich możliwości i był jednym z 90 żołnierzy trenujących na boisku w Krzesinach. – O reprezentacji dowiedziałem się dzięki portalowi polska-zbrojna.pl. Wiedziałem, że będzie wielu chętnych i nie spodziewałem się zaproszenia na selekcję. Cieszę się, że tutaj przyjechałem – mówi były zawodnik Wojskowego Klubu Sportowego Kawaleria Tomaszów Mazowiecki. – Rywalizacja o miejsce w drużynie była bardzo zacięta. Wszyscy starali się jak najlepiej zaprezentować na boisku. W końcu gra w reprezentacji jest marzeniem każdego z nas – dodaje Pobiega.

Umiejętności piłkarzy oceniało kilku trenerów pod wodzą pierwszego trenera reprezentacji st. chor. Tomasza Muchy. Na zgrupowaniu pomagali mu: drugi trener st. chor. Ryszard Walendziak, asystent trenerów kpt. Jakub Wołyński oraz wspomagający ich szkoleniowcy, którzy zostali powołani do sztabu doradczo-szkoleniowego: kpt. Tomasz Wilk, st. kpr. Dominik Sworowski i st. szer. Maciej Kulikowski.

– Zgrupowanie selekcyjne podzieliliśmy na dwie tury po dwa dni. Nie jest łatwo ocenić przydatność zawodników do reprezentacji w tak krótkim czasie. Sztab szkoleniowy miał trudne zadanie, ale staraliśmy się wykonać je jak najlepiej – mówi st. chor. Tomasz Mucha. – Po wnikliwych analizach utworzymy ranking piłkarzy na poszczególnych pozycjach. Najlepsi otrzymają powołania na kolejne zgrupowania. Pozostałych nie skreślamy, gdyż w każdej chwili mogą okazać się potrzebni jako zmiennicy – dodaje pierwszy trener reprezentacji.


W najbliższych dniach powołania na kolejne zgrupowanie otrzyma grupa ok. 30 zawodników. O poddaniu się kolejnej próbie marzy wielu piłkarzy. – Któż nie chciałby zagrać w koszulce z orzełkiem na piersiach? Dlatego na zgrupowaniu dawaliśmy z siebie wszystko, nie bacząc na to, że w sobotę czeka nas ważny mecz ligowy – mówi st. sierż. Stanisław Klein z 11 Mazurskiego Pułku Artylerii z Węgorzewa, piłkarz z Cywilno-Wojskowego Klubu Sportowego Vęgoria. – Cieszymy się, że powstaje reprezentacja Wojska Polskiego. Mnie oraz moich kolegów z drużyny mobilizuje to do jeszcze większej pracy – dodaje najbardziej doświadczony z piłkarzy Vęgorii.

Tworzona od podstaw reprezentacja Wojska Polskiego przygotowuje się do turnieju kwalifikacyjnego do II Wojskowego Pucharu Świata w Piłce Nożnej, który w styczniu przyszłego roku odbędzie się w Omanie. O awans do imprezy, uznawanej za wojskowe mistrzostwa świata, biało-czerwoni powalczą w Niemczech w dniach 21-27 czerwca. Rywalami Polaków będą Niemcy, Litwini i Holendrzy. W Omanie Europę reprezentować będą trzy drużyny. Jedną z nich będzie zwycięzca kwalifikacji w Niemczech. Kolejną przepustkę wywalczy zwycięzca drugiego turnieju kwalifikacyjnego, który odbędzie się w Irlandii. Natomiast o trzecie miejsce rywalizować będą w barażach drużyny, które na turniejach w Niemczech i Irlandii zajmą drugie pozycje.

SZUS

autor zdjęć: Jacek Szustakowski

dodaj komentarz

komentarze


Krwawa noc pośród puszczy
 
„Pierwsza Drużyna” na start
Śladami ojca
Układ nerwowy Mieczników
Test współpracy dla bezpieczeństwa
Flota Bayraktarów w komplecie
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Pamiętamy o bohaterach z Piedimonte
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
Polki pobiegły po srebro!
Po przeprawie ruszyli do walki
Gry wojenne w szkoleniu
Mobilne dowodzenie
Wojna w świętym mieście, epilog
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Wioślarze i triatlonistka na podium
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Zanieśmy lepszą Polskę następnym pokoleniom
Premier odwiedził WZZ Podlasie
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Abramsy w pętli
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Orzeł dla bohaterów
Zmiany w dodatkach stażowych
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Pływacy i maratończycy na medal
Więcej hełmów dla żołnierzy
Jak zwiększyć bezpieczeństwo cywilów?
„Ta ziemia do Polski należy…”
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
NATO on Northern Track
Wyszkolenie sprawdzą w boju
Bohater odtrącony
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Serwis K9 w Polsce
Dzień zwycięstwa. Na wolność Polska musiała czekać
Pierwsi na oceanie
Armia Andersa w operacji „Honker”
Na straży nieba
W obronie wschodniej flanki NATO
I zdobyliśmy!
Szef MON-u: nie można oswajać się z wojną
Pytania o europejską tarczę
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Ameryka daje wsparcie
MON o bezpieczeństwie szkoleń na poligonach
Rajd ku czci saperów
Polsko-australijskie rozmowy o bezpieczeństwie
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Mięśnie czy głowa, czyli jak przejść selekcję
Wojskowe Oscary przyznane!
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Polska wiktoria na Monte Cassino
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO