moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Mołdawia – potencjalne źródło konfliktu NATO z Rosją?

Jedna czwarta mieszkańców Mołdawii chce przyłączenia ich kraju do Rumunii. Pomysł unii pomiędzy Kiszyniowem a Bukaresztem cieszy się niemal 70-procentowym poparciem w Rumunii. Problem w tym, że gdyby do takiego zjednoczenia doszło, mogłoby się to stać początkiem poważnego sporu między NATO a Rosją. Zarzewiem konfliktu może się stać Naddniestrze – autonomiczny okręg, który choć formalnie leży w granicach Mołdawii, jest militarnym bastionem Moskwy. Stacjonuje tu ponad 8 tysięcy rosyjskich żołnierzy, a w każdej chwili ich liczba może się zwiększyć o 25 tysięcy.

Pod koniec marca ulicami stolicy Mołdawii Kiszyniowa przeszła manifestacja, której 2 tys. uczestników domagało się zjednoczenia z Rumunią. Marsz odbył się w 98. rocznicę zjednoczenia Besarabii z Rumunią. Przed marszem kongres Ruchu na Rzecz Zjednoczenia przyjął uchwałę, domagającą się powołania w Mołdawii judete, czyli takich samych okręgów, jakie są w Rumunii, ułatwienia w uzyskiwaniu obywatelstwa rumuńskiego przez Mołdawian oraz utworzenia wspólnej waluty. Uczestnicy kongresu byli zgodni, że do zjednoczenia obu państw dojdzie w ciągu najbliższych dwóch lat, czyli do 100. rocznicy zjednoczenia Rumunii.

Pomysł unii z Bukaresztem popiera 24 proc. czteromilionowej Mołdawii.

Wypada w tym miejscu zaznaczyć, że za połączeniem Mołdawii z Rumunią opowiada się 25 proc. milionowej ludności tego kraju, czyli „unionistów”, natomiast reszta, zwana „mołdawianistami”, chce zachowania odrębności Mołdawii.

Z dużą dozą prawdopodobieństwa można założyć, że podłoże żądań unionistycznych ma charakter ekonomiczny. Mołdawia bowiem jest nadal najbiedniejszym krajem Europy, którego 90 proc. mieszkańców żyje poniżej minimum egzystencji. Jest ona uzależniona od dostaw paliw z Rosji, której jest dłużna około 90 mln USD. W Mołdawii powszechnie uważa się, że mimo podpisania Układu Stowarzyszeniowego z Unią Europejską, środki finansowe z Brukseli są zbyt małe i nie pokrywają podstawowych potrzeb kraju. Żądania demonstrantów nie są pierwszą propozycją w sprawie zjednoczenia z Rumunią. Poprzedni prezydent Rumunii Traian Basescu już w 2014 roku zaproponował unię Rumunii i Mołdawii.

Unia Europejska z niezadowoleniem przyjęła te propozycje. Podobnie zareagowali wojskowi z Paktu Północnoatlantyckiego. Propozycja zjednoczenia postawiła pod znakiem zapytania celowość funkcjonowania Partnerstwa Wschodniego, a jej realizacja zwiększałaby prawdopodobieństwo konfrontacji z NATO, którego Rumunia jest przecież członkiem, z Rosją, której oddziały stacjonują w Naddniestrzu. Zachód opowiada się więc za harmonijną i raczej rozciągniętą w czasie integracją Mołdawii z Unią Europejską, m.in. poprzez budowanie infrastruktury za pieniądze UE. O członkostwie Mołdawii w NATO, właśnie z powodu zamrożonego konfliktu w Naddniestrzu, raczej się nie mówi. Poza tym, poprzez unię z Rumunią Mołdawia straciłaby bezpowrotnie Naddniestrze.

Trzeba przypomnieć, że Naddniestrze to rosyjski potencjał militarny na mołdawskich tyłach, który w przypadku połączenia Mołdawii z Rumunią stałby się rosyjskim bastionem na tyłach NATO. A jest tego niemało: Operacyjna Grupa Rosyjskich Wojsk (1,5 tys. żołnierzy plus sprzęt), Rosyjski Kontyngent Sił Pokojowych (440 podoficerów i żołnierzy plus sprzęt) oraz siły Naddniestrza (7 tys. żołnierzy plus sprzęt). Siły te w każdej chwili mogą zostać wzmocnione 25 tys. nowych żołnierzy, powołanymi do wojska spośród miejscowych Rosjan. A w tym regionie mieszka ich 152 tys., co stanowi ponad 25 proc. mieszkańców Naddniestrza.

Jest jeszcze jedna kwestia, o której nie wolno zapomnieć. Otóż, unia Mołdawii z Rumunią mogłaby stanowić precedens do podjęcia podobnych działań przez Kosowo w kierunku połączenia się z Albanią. Więc lepiej zachować rozwagę.

Jacek Potocki , publicysta zajmujący się bezpieczeństwem międzynarodowym

dodaj komentarz

komentarze


Siły Zbrojne Ukrainy zamówiły Groty
 
Więcej szans na oficerskie gwiazdki
„Nie działałem na rzecz obcego mocarstwa”
„Miron” Łucki patronem Zespołu Bojowego JWK
Wysokość, adrenalina i narty
Śmierć niegodna oficera
Mord na przywódcach podziemia niepodległościowego
Silniejsza obrona południowo-wschodniej flanki
Hanwha Aerospace o współpracy z Polską
Celne oko strzelców CWZS-u
Nowoczesne wojsko, bezpieczna Ojczyzna
O pomocy dla Ukrainy
Polskie Patrioty mają już pociski
Świadczenie za staż – z podpisem prezydenta
Wojsko przedstawiło swoją ofertę
Wschodni klucz
Air Show – wszystko o biletach na pokazy
VIS na misję
Przyjdź na targi i sprawdź, co da Ci wojsko
Pentagon zdecydował o bazie w Redzikowie
Debiutanci triumfatorami VII Setki Komandosa
Polskie MiG-29 dla Ukrainy
Na jakich zasadach gratyfikacja?
Uparty Francuz od żuawów śmierci
Po wojnie będę szczęśliwy
Cegiełka na morzu
Polskie samoloty MiG-29 dla Ukrainy
Czworonożni komandosi na pokładzie C-295M
Idź na trekking śladami żołnierzy 2 Korpusu
Strategicznie o rekrutacji
Młot na dyktatora
Śladem profesjonalistów
Ukraińscy saperzy szkolą się w Polsce
Żołnierze walczyli o medale w Biegu Piastów
Geografia odstraszania
Biały Dom o polskich MiG-ach
Rajd przez fabrykę
Arktyczny Delfin na tropie okrętów podwodnych
Pancerne wsparcie dla Ukrainy
Najnowocześniejsza stocznia w Polsce
Przetarcie przed manewrami
Air Policing piątej generacji
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
To dobra ustawa dla wojska
Milion Grotów dla sił zbrojnych
Piekielny ogień w zasięgu ręki
„Słowacka tarcza” z polskim udziałem
Cztery lekkoatletki CWZS-u na podium w Stambule
NATO patrzy na wschód
Judoczka z CWZS-u druga w Pucharze Świata
Snowboardowy duet na medal
Masz pomysły? Zgłoś się do „Awangardy”
Nad Bałtykiem uderzy „Anakonda”
Karą mogła być tylko śmierć
Ministrowie obrony w Sztokholmie
Anna Maria Dyner: Ta wojna nie skończy się szybko
Kryzysowe lekcje z granicy
Jakie ćwiczenia dla pasywnej rezerwy?

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO