moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Sportowe sukcesy żołnierzy. W hali i na przełaju

St. szer. Ewelina Ptak, Małgorzata Hołub, Magdalena Gorzkowska i Justyna Święty wywalczyły srebrny medal w biegu sztafetowym 4x400 m na halowych mistrzostwach świata w USA. Sukcesem dla żołnierzy zakończyły się także Mistrzostwa Polski w Biegach Przełajowych. W czempionacie rozegranym na poligonie w Żaganiu wojskowi zdobyli sześć medali, w tym trzy złote.

fot. Reuters / Forum

W ostatnim dniu halowego czempionatu w Portland Polki z czasem 3 min 31,15 s wywalczyły srebrny medal w biegu sztafetowym 4x400 m. Nasze reprezentantki przegrały tylko z Amerykankami, które uzyskały wynik 3 min 26,38 s. Na pierwszej zmianie polskiej sztafety pobiegła st. szer. Ewelina Ptak z wrocławskiego Wojskowego Zespołu Sportowego, aktualna halowa wicemistrzyni kraju w biegu na 400 m. Brązowy medal wywalczyły Rumunki. Starsza szeregowa Ewelina Ptak dopiero od dwóch lat specjalizuje się w biegach na 400 m. Wcześniej walczyła o medale na dystansie 100 i 200 m. W Portland zdobyła swój pierwszy w karierze seniorski medal mistrzostw świata. Blisko podium była dwa lata temu w Sopocie, gdzie w halowym czempionacie wraz z koleżankami zajęła w sztafecie 4x400 m czwarte miejsce.

W Portland wystąpili również nasi brązowi medaliści VI Letniej Olimpiady Wojskowej w Korei Południowej. Trzecia w Mungyeong w biegu na 100 m st. szer. Marika Popowicz-Drapała z WZS Bydgoszcz odpadła w półfinale biegu na 60 m. Natomiast st. szer. Dominik Bochenek z WZS Bydgoszcz startował w biegu na 60 m przez płotki, jednak odpadł w eliminacjach z wynikiem 21. W Korei Południowej w biegu na 110 m przez płotki był trzeci.

Polscy lekkoatleci wywalczyli w Portland trzy medale: srebrny sztafeta 4x400 m kobiet oraz brązowe Piotr Lisek w skoku o tyczce i Kamila Lićwinko w skoku wzwyż.

Sześć medali na poligonie

Żołnierze spisali się znakomicie także na 88 Mistrzostwach Polski w Biegach Przełajowych, które w niedzielę odbyły się na poligonie w Żaganiu. Wszystkie złote medale wywalczyli przedstawiciele wojska. A w rywalizacji kobiet na podium stanęły wyłącznie medalistki VI Letniej Olimpiady Wojskowej w Korei Południowej i ubiegłorocznych mistrzostw Wojska Polskiego w crossie.

W biegu na dystansie 5 km, który zdominowały reprezentantki armii, złoty medal wywalczyła mar. Angelika Cichocka z gdyńskiego Wojskowego Zespołu Sportowego. Brązowa medalistka z Mungyeong w biegu na 800 m, w Żaganiu triumfowała z czasem 17 min 13 s. Na finiszu o 4 s wyprzedziła szer. Iwonę Lewandowską z poznańskiego WZS, podwójną złotą medalistkę południowokoreańskich igrzysk w maratonie. Lewandowska decyzję o starcie w Żaganiu podjęła cztery dni przed mistrzostwami. – Nie myślałam o rywalizacji „na przełaju”, zwłaszcza, że tydzień wcześniej pobiegłam w maratonie w Japonii, a od prawie miesiąca biegałam tylko po twardej nawierzchni. Moje nogi nie były przystosowane do tak miękkiego podłoża, a trasa okazała się bardzo błotnista. Chciałam wygrać, ale srebrny medal również cieszy – mówi portalowi polska-zbrojna szer. Iwona Lewandowska.

Natomiast trzecią lokatę wywalczyła szer. Paulina Kaczyńska z 12 Dywizji Zmechanizowanej. Ubiegłoroczna mistrzyni Wojska Polskiego w biegach przełajowych przegrała z Cichocką o 11 s. Na błotnistej trasie dość długo na prowadzeniu utrzymywała się Lewandowska. Mistrzyni w biegu na dystansie 42 km 195 m, w końcówce rywalizacji nie dała jednak rady Cichockiej, która specjalizuje się w biegach na 800 i 1500 m.

Mężczyźni w Żaganiu walczyli o medale na dwóch dystansach: 4 i 10 km. Na krótszym złoty medal zdobył st. szer. Mateusz Demczyszak z wrocławskiego WZS. Specjalista od biegu na 3000 m z przeszkodami finiszował po 12 min 42 s. Sześć sekund za nim na metę wbiegł szer. Marcin Lewandowski z bydgoskiego WZS, brązowy medalista z Mungyeong w biegu na 800 m. Trzecie miejsce zajął Tomasz Osmulski (Rudzki Klub Sportowy w Łodzi), który z Demczyszakiem przegrał o 11 s. Natomiast bieg na dystansie 10 km wygrał szer. Tomasz Grycko z 1 Lęborskiego Batalionu Zmechanizowanego. Na mecie uzyskał czas 31 min 42 s i o 10 s wyprzedził Dawida Malinę (ROW Rybnik) oraz o 11 s Andrzeja Rogiewicza (Lekkoatletyczny Klub Sportowy Zantyr Sztum). Piąte miejsce zajął szer. Damian Kabat z 12 Dywizji Zmechanizowanej.

Dobre wyniki w półmaratonie

W niedzielę odbył się również PZU Gdynia Półmaraton, który ukończyło 4125 zawodników. Zwycięzcą biegu na 21 km 97,5 m został Kenijczyk Hilary Kimaiyo Maiyo. Pięć pierwszych miejsc zajęli goście z Afryki, a trzeci był wicemistrz olimpijski z Londynu Kenijczyk Abel Kirui. Natomiast jako szósty finiszował szer. Błażej Brzeziński z wrocławskiego WZS, drużynowy wojskowy mistrz olimpijski w maratonie z Mungyeong. Z kolei w półmaratonie w Lizbonie świetnie spisała się szer. Dominika Napieraj z 10 Brygady Kawalerii Pancernej ze Świętoszowa. Wynikiem 1 h 12 min 7 s zajęła ósmą lokatę. Zawodniczka o ponad półtorej minuty poprawiła swój rekord życiowy i wypełniła minimum na mistrzostwa Europy w Amsterdamie.

SZUS

autor zdjęć: Reuters / Forum

dodaj komentarz

komentarze


W obronie wschodniej flanki NATO
 
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
Wszystkie misje AWACS-a
Flota Bayraktarów w komplecie
Polska wiktoria na Monte Cassino
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Orzeł dla bohaterów
Pytania o europejską tarczę
They Will Check The Training Results in Combat
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Zawsze gotowi do pomocy
Broń Hitlera w rękach AK
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Układ nerwowy Mieczników
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
NATO on Northern Track
Abramsy w pętli
„Ta ziemia do Polski należy…”
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Polki pobiegły po srebro!
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Wojna w świętym mieście, epilog
Gry wojenne w szkoleniu
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Na straży nieba
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
„Grand Quadriga ‘24”
Śladami ojca
Mobilne dowodzenie
„Pierwsza Drużyna” na start
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Ameryka daje wsparcie
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Premier odwiedził WZZ Podlasie
Pływacy i maratończycy na medal
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Bohater odtrącony
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Po przeprawie ruszyli do walki
Nowe zadania szefa SKW
Serwis K9 w Polsce
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Krwawa noc pośród puszczy
Więcej hełmów dla żołnierzy
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Wioślarze i triatlonistka na podium

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO