moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Marszałkowi w dniu imienin

Dziś przypada 96. rocznica mianowania Józefa Piłsudskiego na stopień Pierwszego Marszałka Polski. Otrzymał tak wysoką szarżę jako pierwszy żołnierz w historii i to 19 marca, w dniu swoich imienin, które w II Rzeczypospolitej każdego roku obchodzono hucznie. Tradycje te przypomina Centralna Biblioteka Wojskowa, która uczciła pamięć Naczelnego Wodza – swego patrona.


Imieniny Józefa Piłsudskiego każdego roku świętowała niemal cała II Rzeczypospolita. W całym kraju odbywały się akademie, defilady, a także uroczyste msze święte w intencji solenizanta. Polacy dekorowali ulice, aby dać dowód swojego uznania i czci dla Naczelnego Wodza. Bez względu na to, gdzie w tych dniach znajdował się Józef Piłsudski – czy był to Belweder, czy też jego willa w Sulejówku – odwiedzały go tłumy żołnierzy, polityków, a także zwykłych ludzi. W 1925 roku, mimo choroby marszałka, w pamiątkowej księdze życzeń do godziny 16 wpisało się niemal 1700 osób.

Zdarzały się lata, gdy Piłsudski przebywał w tym dniu poza granicami kraju. Rodacy więc zasypywali go wtedy tysiącami depesz i kart pocztowych. Po roku 1926 dzień 19 marca zaczęto traktować na równi z największymi świętami państwowymi, takimi jak 15 sierpnia (Wojska Polskiego) czy 11 listopada (Niepodległości). Tradycja ta przetrwała także po śmierci Piłsudskiego – do 1939 roku organizowane były uroczyste apele dla wojska, w kościołach odprawiano msze za spokój jego duszy, a flagi pozostawały opuszczone do połowy masztu.

Imieniny A.D. 2016

W tę wieloletnią tradycję wpisują się obchody imienin Naczelnego Wodza, które już od kilku lat organizowane są w Centralnej Bibliotece Wojskowej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego przez dyrektora tej placówki dr. Jana Tarczyńskiego. W tym roku uroczystość również zgromadziła wiele osób, które przez obecność na spotkaniu chciały pokazać swe przywiązanie do wartości głoszonych przez marszałka.


Prof. dr hab. Wojciech Fałkowski, podsekretarz stanu w MON, podkreślił, że obchody imienin to zwyczaj, jakim czczono nie tylko wyjątkowego polityka i dowódcę, ale przede wszystkim wyjątkowego przywódcę narodu, których w Polsce nie było wielu. – A Piłsudski był rzeczywiście przywódcą narodu polskiego. Człowiekiem, który nie tylko wyznaczał kierunki i decydował o bieżących sprawach politycznych, ale przede wszystkim stanowił moralny punkt odniesienia, pokazywał strategiczne horyzonty Polski i polskości. Spotykając się tu dzisiaj, czcimy nie tylko Józefa Piłsudskiego, ale oddajemy również hołd Rzeczypospolitej, której przewodził – zaznaczył wiceminister Fałkowski.

Współgospodarzem spotkania w CBW był Stanisław Śliwa, prezes Związku Piłsudczyków Rzeczpospolitej Polskiej. Podczas uroczystości organizacja ta uhonorowała pamiątkowymi ryngrafami m.in. Jana Tarczyńskiego oraz Jana Józefa Kasprzyka, pełniącego obowiązki szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, a zarazem prezesa innej piłsudczykowskiej organizacji – Związku Piłsudczyków istniejącego od 1989 roku. Kasprzyk nawiązał do wiersza Mariana Hemara, przypominając zebranym testament marszałka dla współczesnych: – Testament marszałka to dwa słowa: nakaz wielkości. Mamy być mocni duchem i budować wielką i silną Rzeczpospolitą. „Albo będziemy wielcy, albo nie będzie nas wcale” – tego życzyłby sobie marszałek Piłsudski. Niech to będą takie życzenia imieninowe dla nas wszystkich i dla Rzeczpospolitej. Mamy być wielcy i dumni.

Podczas uroczystości wręczono także odznaczenia Związku Piłsudczyków RP oraz przyznawane przez szefa UdSKiOR medale „Pro Patria” – w uznaniu szczególnych zasług w kultywowaniu pamięci o walce o niepodległość ojczyzny. Honorową odznakę Józefa Piłsudskiego w Londynie nadano Michałowi M. Lisieckiemu, prezesowi PMPG Polskie Media.

Pierwszy Marszałek Polski

W marcu przypada również rocznica przyjęcia przez Józefa Piłsudskiego nominacji na stopień marszałka. Zanim jednak nadano mu ten najwyższy stopień w polskim wojsku, trzeba było pokonać wiele trudności. Z formalnego punktu widzenia Piłsudski zakończył bowiem służbę w Legionach jako brygadier. Ranga ta nie była znana w polskiej armii, ale nawet gdyby uznać ją za odpowiednik pierwszego stopnia generalskiego, w ówczesnym wojsku było wielu dowódców o wyższej szarży niż Naczelny Wódz.


Rozwiązanie tej patowej sytuacji zaproponował latem 1919 roku minister spraw wojskowych gen. Józef Leśniewski, który w sprawie awansu dla Piłsudskiego zwrócił się do Sejmu. W imieniu generalicji poprosił o przyznanie stopnia „Pierwszego Marszałka Polski” na mocy specjalnej ustawy. Niestety, Sejm (za sprawą niechętnych Piłsudskiemu klubów) odrzucił wniosek i  kwestię awansu postanowiono rozwiązać inaczej.

19 marca 1920 roku u Komendanta (jak zwracali się do niego żołnierze) stawili się przedstawiciele Ogólnej Komisji Weryfikacyjnej, którzy poprosili go o przyjęcie stopnia „Pierwszego Marszałka Polski”. Jeszcze tego samego dnia Piłsudski wydał stosowny dekret wojskowy: „Stopień Pierwszego Marszałka Polski przyjmuję i zatwierdzam”.

Buławę marszałkowską – symbol władzy i bezwzględnego posłuszeństwa – wręczono Naczelnemu Wodzowi kilka miesięcy później, bo dopiero 14 listopada podczas pierwszych obchodów Święta Niepodległości Polski. Przyczyna była bardzo prozaiczna – dopiero po przyjęciu nominacji ogłoszono konkurs na projekt buławy i zlecono jej wykonanie.

Marta Sachajko

autor zdjęć: Narodowe Archiwum Cyfrowe, Jarosław Wiśniewski

dodaj komentarz

komentarze

~NIKT Ważny
1458668640
No wreszcie ktoś o tym pamiętał. Tylko zdjęcie jest ze spotkania ma moście...prawda?
79-D6-42-AC

Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
 
Pływacy i maratończycy na medal
Abramsy w pętli
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
„Sarex”, czyli jeden za wszystkich, wszyscy za jednego
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Flota Bayraktarów w komplecie
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
Nowe zadania szefa SKW
Serwis K9 w Polsce
„Ryś” z laserem
Hełmy – nowoczesne i na miarę
Śladami ojca
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
Szachownice nie dotarły nad Finlandię
Polki pobiegły po srebro!
Dwie dekady ulepszania Sojuszu
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Broń Hitlera w rękach AK
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Po śladach polskich bohaterów
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
„Grand Quadriga ‘24”
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Cień atomowej zagłady
Wszystkie misje AWACS-a
By Polska była bezpieczna
NATO on Northern Track
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
Krwawa noc pośród puszczy
Mobilne dowodzenie
Wioślarze i triatlonistka na podium
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Bohater odtrącony
Ameryka daje wsparcie
Zawsze gotowi do pomocy
Polska wiktoria na Monte Cassino
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Ostatnia droga Pileckiego
They Will Check The Training Results in Combat
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Nie szpital, a instytut
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Na straży nieba
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
„Pierwsza Drużyna” na start
Piedimonte – samobójcza misja
Układ nerwowy Mieczników
Wojna w świętym mieście, epilog

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO