moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Wschodnia flanka NATO chce mówić jednym głosem

NATO musi pokazać, że jest gwarantem porządku w naszej części świata, dlatego musi być wzmocniona militarna obecność Sojuszu w Europie Wschodniej – mówił prezydent Andrzej Duda, otwierając spotkanie doradców ds. bezpieczeństwa dziewięciu krajów Europy Środkowo-Wschodniej.

Celem dzisiejszego spotkania była próba wypracowania wspólnego stanowiska państw regionu na zbliżający się szczyt NATO w Warszawie. Przedstawiciele dziewięciu krajów Europy Środkowo-Wschodniej (od Estonii po Bułgarię) omawiali także zagrożenia dla systemu bezpieczeństwa, wynikające przede wszystkim z konfliktu na Ukrainie. Kluczem do poprawy sytuacji ma być wzmocnienie wschodniej flanki NATO, przede wszystkim w wymiarze czysto wojskowym.

Jak zapewniał prezydent Andrzej Duda, wypracowywane przez przywódców krajów Europy Środkowo-Wschodniej wspólne stanowisko nie jest próbą formułowania odrębnej wobec NATO polityki bezpieczeństwa. Ma być ono istotnym wkładem państw naszego regionu w przygotowania do lipcowego szczytu Paktu i podstawą do decyzji, które na nim zostaną podjęte. – Cieszę się, że tak to zostało odebrane przez naszych sojuszników, ze Stanami Zjednoczonymi na czele – dodał prezydent.

Prezydent przedstawił swoje najważniejsze oczekiwania związane ze zbliżającym się szczytem NATO. – Chciałbym, żeby był on wszechstronny, czyli aby omówiono na nim wszystkie kwestie bezpieczeństwa – dotyczące zarówno naszej części Europy, jak i problemów południowych obrzeży Sojuszu oraz konfliktu w Syrii – mówił prezydent. Równie ważna jest konieczność spojrzenia w przyszłość. NATO nie może skupić się jedynie na rozwiązywaniu bieżących problemów, ale powinno analizować ich ewolucję i przygotować się na nowe wyzwania. Ostatnim oczekiwaniem strony polskiej wobec lipcowego spotkania jest nadzieja na konkretne decyzje, szczególnie te dotyczące Polski i wschodniej flanki NATO. – Chodzi przede wszystkim o wzmocnienie wojskowej obecności NATO w naszej części Europy. Musimy pokazać, że jesteśmy zdecydowani bronić demokratycznego porządku i nienaruszalności granic – zaznaczył Andrzej Duda.

Zwierzchnik sił zbrojnych zadeklarował, że jest otwarty na propozycje NATO względem Polski. Jeżeli nie będzie politycznej woli, by w naszym rejonie rozmieszczać nowe, stałe bazy wojsk Sojuszu, Polska jest w stanie zaakceptować „permanentną, rotacyjną” obecność sojuszniczych żołnierzy. – Musi być ona jednak tak zorganizowana, by było jasne, że krajów NATO nie opłaca się ani zaczepiać, ani tym bardziej atakować – dodał prezydent. Kluczowe znaczenie, zdaniem Andrzeja Dudy, ma kwestia ulokowania w Polsce baz zaopatrzenia i uzbrojenia, z których korzystałyby kierowane do naszego kraju kontyngenty sojuszniczych wojsk, a także polscy żołnierze w czasie wspólnych ćwiczeń.

W warszawskim spotkaniu wzięli udział przedstawiciele czterech państw Grupy Wyszehradzkiej (Polski, Czech, Słowacji i Węgier), trzech państw bałtyckich (Litwy, Łotwy, Estonii) oraz Bułgarii i Rumunii. Pierwsze spotkanie tej grupy – na szczeblu prezydentów – odbyło się w listopadzie 2015 roku w Bukareszcie.

Maciej Chilczuk

autor zdjęć: Andrzej Hrechorowicz/ KPRP

dodaj komentarz

komentarze

~Stefan
1461950160
Wschodnia flanka NATO Panie Prezydencie jest na Bugu a nie Odrze !!!! Niech Pan o tym wie nie zamierzamy tutaj być mięsem armatnim dla Waszych "strategicznych" działań o niby wzmocnieniu bo jak na chłopski rozum to widać że Polska będzie "bronić" niemców a u nas zostanie pożoga !!!!!!!!
53-68-48-23

Szer. Alicja Tchórz i szer. Radosław Kawęcki mistrzami Europy!
 
Wojskowa politechnika świętuje
„Tumak ’21” na finiszu
Sojusznicze wsparcie
Cougary dla Wojska Polskiego
Bitwa pod Oliwą i morskie plany marszałka Piłsudskiego
W Łazienkach Królewskich o obronie Tobruku
W Łodzi szkolą medyków zgodnie z wytycznymi NATO
Nocne ataki na granicę udaremnione
Gdy mąż i tata na misji
Logistycy wspierają żołnierzy na wschodzie Polski
Śladem „białych kurierów”
Słowo jak odcisk palca
Nowy stopień w siłach zbrojnych
Polskie wyrzutnie Wisły
Nastał dzień krwi i chwały…
Najlepszy Sportowiec Polski 2021 roku. Głosujmy na żołnierzy!
O Polskę walczyli u boku Napoleona
Oczy na wschodnią flankę
Zakupy dla wojska w nowym trybie?
Na straży polskich rubieży
UE o wspólnym bezpieczeństwie
Wojsko, fotonika i rewolucja technologiczna
W BBN o sytuacji na granicy
F-16 lecą na Litwę
Orlik po raz dziesiąty
Dodatek specjalny za ochronę granicy
Jakie zmiany w zakwaterowaniu?
Niewybuch w gdyńskim porcie, nurkowie minerzy w akcji
Retro Liga, czyli rozgrywki z historią w tle
Wciąż napięta sytuacja na granicy
Żołnierz ranny na granicy
Pomoc socjalna dla żołnierzy
Kiedy słyszysz „Alpha Scramble”!
Niemiec z Goździkiem
Podchorążowie na posterunku
(Nie)ludzka broń Łukaszenki
Hybrydowa agresja ze Wschodu
Reforma administracji wojskowej
Course on Diplomacy
Wyścig zbrojeń nie ustaje
Prezydent Duda rozmawiał z sekretarzem generalnym NATO
Mielec wraca do odrzutowców
16 Dywizja przeprawiła się przez Narew
Kawaleria powietrzna w akcji, czyli skok na poligon
Mecz z mistrzem!
Marynarze spoczęli w Kwaterze Pamięci
Kolejne sankcje wobec Mińska?
Zespół NATO na bojowo
Bryza na południowej flance
Niepowtarzalność 1918
Afganistan. Czas wracać do domu
Siedem medali zapaśników na wojskowym czempionacie
11 medali dla wojskowych na czempionacie w boksie
W jedynym słusznym kierunku
SOMA dla specjalsów
Pułkownik Ciepliński w rękach UB

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO