moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Niemiecka technologia dla Leoparda 2 PL

Niemiecka firma opracuje projekt modernizacji czołgu do standardu Leopard 2 PL, zbuduje jego prototyp i próbną partię pojazdów, liczącą kilkanaście sztuk. Taki kontrakt Zakłady Mechaniczne „Bumar-Łabędy” zawarły dziś z Rheinmetall Landsysteme GmbH. Koncern przekaże też know – how niezbędne do tego, by Leopardy 2A4 były potem unowocześniane w Polsce.Umowa jest warta około 130 milionów euro i ma być przełomem dla rodzimej zbrojeniówki, która nie ma obecnie ani wystarczających technologii, ani praw niezbędnych do przeprowadzenia modernizacji czołgów Leopard 2A4. Tymczasem podpisany 18 lutego kontrakt przewiduje, że niemiecka firma nie tylko opracuje projekt zmodernizowanego czołgu Leopard 2PL i jego dokumentację techniczną. Zachodni specjaliści zbudują również prototyp czołgu oraz wykonają liczącą kilkanaście sztuk partię próbną, ale pozostałe czołgi mają już być unowocześniane w Polsce. – Rheinmetall Landsysteme udzieli „Bumarowi-Łabędy” wsparcia technicznego w uruchomieniu produkcji wozów seryjnych oraz dostarczy niezbędnych narzędzi i przekaże know-how – wyjaśnia Wojciech Gargała, specjalista ds. marketingu polskich zakładów.

Z ramienia Zakładów Mechanicznych „Bumar-Łabędy” S.A. umowę parafowali dzisiaj prezes Adam Janik i członek zarządu Zbigniew Siuśka. Natomiast w imieniu Rheinmetall Landsysteme GmbH podpisali go: szef koncernu Ben Hudson i Michael Andrzej Kara z zarządu.

Do zawarcia kontraktu doszło dzięki umowie na unowocześnienie 128 czołgów Leopard 2A4, którą Inspektorat Uzbrojenia MON podpisał z Polską Grupą Zbrojeniową i Zakładami Mechanicznymi „Bumar – Łabędy” 28 grudnia 2015 roku. Jej wartość wynosi 2 miliardy 415 milionów złotych. Polskie wojsko wskazało w niej rodzimemu przemysłowi obronnemu partnera, który ma dostarczyć know-how na modernizację Leopardów: właśnie niemiecki koncern Rheinmetall Landsysteme GmbH.

W kontrakcie określono, że unowocześnianiem wyprodukowanych w Niemczech czołgów podstawowych będzie się w Polsce zajmowało kilka firm wchodzących w skład narodowego holdingu. Poza Łabędami są to: PCO S.A., Wojskowe Zakłady Motoryzacyjne S.A. w Poznaniu, Zakłady Mechaniczne Tarnów S.A, Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Urządzeń Mechanicznych "OBRUM" sp. z o.o. oraz Rosomak S.A.

Wojskowe Zakłady Motoryzacyjne S.A. z Poznania zajmą się przeglądami i remontami czołgów oraz naprawą zespołów napędowych. PCO S.A. dostarczy do Leopardów 2PL kamery termowizyjne celownika działonowego i przyrządu obserwacyjnego dowódcy, a także optoelektroniczne przyrządy obserwacyjne kierowcy, w tym kamerę do obserwacji przestrzeni z tyłu czołgu.

Zakłady Mechaniczne Tarnów S.A. dostarczą elektryczne napędy obrotu wieży i układy stabilizacji uzbrojenia. Rosomak S.A. zajmie się produkcją elementów pancerza dodatkowego, a Ośrodek Badawczo-Rozwojowy OBRUM Sp. z o.o. z Gliwic modernizacją posiadanych przez wojsko symulatorów i trenażerów czołgów Leopard 2A4.
Modernizacja 128 polskich czołgów Leopard 2A4 do standardu Leopard 2PL rozpocznie się już w tym roku i potrwa do 2020 roku. W 2021 roku podjęta zostanie decyzja, czy unowocześnionych zostanie również 14 czołgów Leopard 2A4, które dostarczone zostały dwa lata temu razem ze 105 maszynami modelu 2A5.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: chor. Rafał Mniedło

dodaj komentarz

komentarze

~ja
1456437420
Z Rosją było 17 czy 18 wojen, policz dokładnie gdzie zgineło więcej Polaków.
6F-FC-C5-7D
~ja
1455893820
Nie łudźmy się. Niemcy już tworzą nowy czołg Leopard 3 z najnowocześniejszymi technologiami zdolny pokonać wszystkie czołgi produkowane nie tylko na wschód od swojej granicy. Nam tych tajemnic nie udostępnią nigdy! Radzę pamiętać: Jak świat światem Niemiec Polaka nigdy nie był bratem. Pamiętajcie również że Rosja przed którą się broniliśmy walczyła z nami kilka miesięcy a Niemcy "puszczali" nas z dymem przez kominy krematoriów przez kilka lat. I kto jest naszym większym wrogiem?
9B-28-B0-D4
~ja
1455816600
A na wieży powinien być zamontowany karabin zdalnie sterowany spod pancerza. Czas najwyższy by chronić życie żołnierza w maksymalnym stopniu
C0-95-3C-E8
~ja
1455816420
>W 2021 roku podjęta zostanie decyzja, czy unowocześnionych zostanie również 14 czołgów Leopard 2A4, które dostarczone zostały dwa lata temu razem ze 105 maszynami modelu 2A5< Przecież to oczywiste że powinny być zmodernizowane!
C0-95-3C-E8

Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
 
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
„Grand Quadriga ‘24”
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Polska wiktoria na Monte Cassino
Serwis K9 w Polsce
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
„Sarex”, czyli jeden za wszystkich, wszyscy za jednego
By Polska była bezpieczna
Przysięga w Limanowej
Tarcza Wschód – odstraszanie i obrona
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Układ nerwowy Mieczników
Najmłodsi artyści Wojska Polskiego
Mobilne dowodzenie
Pokazali bojowego ducha
Szachownice nie dotarły nad Finlandię
„Ryś” z laserem
Dwie dekady ulepszania Sojuszu
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Po śladach polskich bohaterów
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Piedimonte – samobójcza misja
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
Polki pobiegły po srebro!
They Will Check The Training Results in Combat
„Pierwsza Drużyna” na start
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Cień atomowej zagłady
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
Flota Bayraktarów w komplecie
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
Broń Hitlera w rękach AK
Ostatnia droga Pileckiego
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Nie szpital, a instytut
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Pływacy i maratończycy na medal
WAM wraca po latach
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
Ameryka daje wsparcie
Nowe zadania szefa SKW
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Wojna w świętym mieście, epilog
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Podróż po AWACS-ie
Zawsze gotowi do pomocy
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
Hełmy – nowoczesne i na miarę
NATO on Northern Track
Wszystkie misje AWACS-a
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO