moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Darmowa pomoc prawna dla weteranów

Ponad 100 tysięcy kombatantów i osób represjonowanych oraz 13 tysięcy żołnierzy, którzy służyli na misjach i mają legitymację weterana, może od nowego roku skorzystać z darmowej porady prawnej. Taką możliwość wprowadziła ustawa o nieodpłatnej pomocy prawnej, która weszła w życie 1 stycznia 2016 roku.

Od początku roku prawo do nieodpłatnej pomocy prawnej uzyskali kombatanci i weterani oraz osoby niezamożne, młodzi, seniorzy, posiadacze Karty Dużej Rodziny oraz ofiary klęsk żywiołowych. Porad mają udzielać adwokaci lub radcowie prawni, którzy podpisali umowę z samorządem. Po pomoc można udać do dowolnego punktu na terenie całego kraju, niezależnie od miejsca zamieszkania. Takich punktów ma być 1524.

Uprawnienia do darmowej porady na etapie przedsądowym uzyskało około 160 tys. kombatantów i osób represjonowanych oraz niemal 13 tys. żołnierzy służących na misjach i którzy mają legitymację weterana. Liczba „misjonarzy”, którzy od 1953 roku brali udział w operacjach zagranicznych jest szacowana na 100 tysięcy. Zgodnie z ustawą o weteranach działań poza granicami państwa mogą oni wystąpić do MON o przyznanie statusu weterana.

– Objęcie weteranów ustawą o nieodpłatnej pomocy prawnej to pierwsze wymierne wsparcie dla tej grupy – mówi ppłk Leszek Stępień, dyrektor Centrum Weterana. – Uchwalona wcześniej ustawa o weteranach przyznała misjonarzom, którzy otrzymali od MON-u status weterana, głównie uprawnienia honorowe, a nie materialne – dodaje.

Do tej pory część żołnierzy mogła liczyć na bezpłatne porady właśnie w warszawskim Centrum Weterana. – Nieraz zdarzało się jednak, że udzielanie pomocy prawnej weteranom mieszkającym kilkaset kilometrów od Warszawy polegało na kontakcie telefonicznym i e-mailowym. Dzięki nowym przepisom weterani będą mieć ułatwiony dostęp do profesjonalnej pomocy prawnej bliżej swoich domów – mówi Izabela Stelmach, prawnik z Zespołu Informacyjno-Konsultacyjnego Centrum Weterana w Warszawie.

W ubiegłym roku wsparcie prawne w Centrum otrzymało ponad 200 weteranów oraz rodziny poległych żołnierzy. Porady – jak mówi Izabela Stelmach – dotyczyły nie tylko kwestii związanych z zawodową służbą wojskową, leczeniem czy uzyskaniem statusu weterana, lecz także ze sprawami osobistymi.

Punkty bezpłatnej pomocy prawnej miały ruszyć od stycznia 2016 roku w każdym powiecie. Jednak nie wszystkie samorządy zdążyły podpisać odpowiednie umowy z adwokatami i radcami prawnymi.

Informację o adresach punktów i godzinach przyjęć samorządy powinny zamieścić na stronach Biuletynu Informacji Publicznej.

W jakich sprawach weterani mogą liczyć na wsparcie w punkcie pomocy prawnej?

Mogą oni uzyskać informacje na temat: prawa pracy, przygotowania do rozpoczęcia działalności gospodarczej, prawa cywilnego, spraw karnych, administracyjnych i rodzinnych, ubezpieczenia społecznego oraz prawa podatkowego z wyłączeniem spraw podatkowych odnoszących się do prowadzenia działalności gospodarczej. Porada prawna nie może także dotyczyć spraw z zakresu prawa celnego, dewizowego i handlowego oraz związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej, z wyjątkiem przygotowania do jej rozpoczęcia.

Pomoc prawna będzie dotyczyła przede wszystkim: poinformowania osoby uprawnionej o obowiązującym stanie prawnym, przysługujących uprawnieniach lub spoczywających obowiązkach; wskazania sposobu rozwiązania problemu prawnego; pomocy w sporządzeniu projektu pisma w zakresie niezbędnym do udzielenia pomocy (oprócz pism procesowych w postępowaniach przygotowawczym lub sądowym i pism w postępowaniu sądowo-administracyjnym); sporządzenia projektu pisma wszczynającego postępowanie sądowe, pisma o zwolnienie od kosztów sądowych lub o ustanowienie pełnomocnika z urzędu.

Małgorzata Schwarzgruber

autor zdjęć: st.chor.sztab. Adam Roik/CCDORSZ

dodaj komentarz

komentarze


Układ nerwowy Mieczników
 
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Tarcza Wschód – odstraszanie i obrona
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
Nowe zadania szefa SKW
Wojna w świętym mieście, epilog
„Sarex”, czyli jeden za wszystkich, wszyscy za jednego
Wszystkie misje AWACS-a
Serwis K9 w Polsce
They Will Check The Training Results in Combat
Flota Bayraktarów w komplecie
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
Cień atomowej zagłady
WAT-owskie eksperymenty na ISS
Podróż po AWACS-ie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Centrum Szkolenia WOT świętuje
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Zawsze gotowi do pomocy
Hełmy – nowoczesne i na miarę
WAM wraca po latach
„Pierwsza Drużyna” na start
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Szachownice nie dotarły nad Finlandię
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Polki pobiegły po srebro!
Pokazali bojowego ducha
NATO on Northern Track
Broń Hitlera w rękach AK
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Piedimonte – samobójcza misja
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Najmłodsi artyści Wojska Polskiego
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
Ostatnia droga Pileckiego
Po śladach polskich bohaterów
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Pływacy i maratończycy na medal
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Mobilne dowodzenie
Ameryka daje wsparcie
Polska wiktoria na Monte Cassino
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Przysięga w Limanowej
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
„Ryś” z laserem
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
„Grand Quadriga ‘24”
By Polska była bezpieczna
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Nie szpital, a instytut
Dwie dekady ulepszania Sojuszu

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO