moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Zawsze gotowi nieść pomoc

Żołnierze Zgrupowania Bojowego „Bravo” stacjonujący w bazie Warrior kolejny raz w okresie zimowym wsparli ludności dystryktów Gelan i Moqur – zorganizowali akcje pomocy medycznej oraz przekazali kilka ton pomocy humanitarnej.

Żołnierze Zgrupowania Bojowego „Bravo”, wspierani przez specjalistów współpracy cywilno-wojskowej z 3 TST CIMIC pod dowództwem kapitana Marcina Terleckiego, odwiedzili kilkanaście wiosek w obu dystryktach, przeprowadzili ich ocenę pod kątem współpracy cywilno-wojskowej (Rapid Village Assesment), zorganizowali akcje pomocy medycznej, odbyli szereg spotkań z przedstawicielami władzy lokalnej w District Center Gelan i Moqur oraz wspólnie z przedstawicielami władz i afgańskich sił bezpieczeństwa wydali kilka ton pomocy humanitarnej dla najbardziej potrzebujących mieszkańców obu dystryktów.
snowman4Operację poprzedziła wnikliwa analiza sytuacji bezpieczeństwa w strefie odpowiedzialności, szereg ustaleń nie tylko z przedstawicielami władzy lokalnej, ale także z żołnierzami 2 kandaku ANA stacjonującymi w Moqur oraz ocena potrzeb przeprowadzona przez żołnierzy  CIMIC. „Podczas wspólnych operacji z afgańskimi żołnierzami nawiązaliśmy bliską współpracę z komórką Believe Officers, która z ramienia ANA odpowiedzialna jest za współpracę z ludnością lokalną. Bardzo nam to pomogło w kontaktach z Afgańczykami. Podczas jednego ze wspólnych patroli szef Believe Officers major Shafirullah bardzo ciepło wyrażał się o polskich żołnierzach. Przedstawił swoim rodakom siły koalicyjne jako te, które bronią lokalnej ludności oraz pomagają w rozwoju regionu. Powiedział, że Polacy szanują odmienność religijną i kulturową, martwią się losem mieszkańców, organizują szury oraz dostarczają pomoc humanitarną dla najbardziej potrzebujących”, podkreśla oficer 3 TST CIMIC porucznik Krzysztof Orzech.
snowman2Podczas operacji zorganizowano trzy akcje niesienia pomocy medycznej MEDCAP. Dzięki obecności porucznik lekarz Katarzyny Rupenthal można było przyjąć również kobiety i dzieci, które najbardziej odczuwają brak odpowiedniej opieki medycznej. W ramach MEDCAP kilkuset osobom udzielono porad internistycznych, kardiologicznych, gastroenterologicznych, alergologicznych, dermatologicznych, ginekologicznych, urologicznych, pediatrycznych, okulistycznych, laryngologicznych oraz opatrzono rany chirurgiczne. Dodatkowo prowadzono konsultacje medyczne i szkolenie personelu medycznego dotyczące leczenia poszczególnych jednostek chorobowych, rozdano leki z zasobów ambulatorium Zgrupowania Bojowego „Bravo”, a także przeprowadzono akcję profilaktyczną. Każdej akcji medycznej towarzyszyło wydanie pomocy humanitarnej. Składały się na nią zasoby przekazane przez Caritas Polska: przybory szkolne, buty zimowe, koce, ubrania oraz śpiwory.
snowman3Polscy żołnierze oraz specjaliści CIMIC już planują kolejne działania. Chcą odwiedzić kilka szkół w dystryktach Gelan i Moqur oraz dostarczyć tam artykuły szkolne i wyposażenie: ławki, krzesła, tablice. „Praktycznie wszędzie mieszkańcy małych, biednych wiosek skarżą się na utrudniony dostęp do szkolnictwa. Przyczyn jest wiele. Brak nauczycieli oraz ich niskie zarobki, brak infrastruktury szkolnej, a nade wszystko bieda nie pozwala dzieciom na swobodny dostęp do edukacji. Niezbędny dla rozwoju kraju jest odpowiedni poziom edukacji społeczeństwa, ponieważ on stanowi o przyszłości zarówno społeczeństwa, jak i samego Afganistanu. Obecnie dzieci w Afganistanie mają wakacje. Pod koniec marca zaczyna się nowy rok szkolny. Wakacje w porze zimowej to czas dla nas, abyśmy mogli przygotować projekty pomocowe dla najbardziej potrzebujących szkół. Wielu uczniów musi uczyć się w zimnych i nieoświetlonych klasach”, opowiada chorąży Mirosław Zelga, specjalista CIMIC.
snowman5Przygotowanie i opracowanie projektów to kolejna sfera działalności specjalistów współpracy cywilno-wojskowej. Dzięki nawiązaniu ścisłych kontaktów z przedstawicielami władzy lokalnej i poznaniu potrzeb Afgańczyków udało się zrealizować kilkanaście projektów. Afgańczycy zostali zatrudnieni w ramach projektu „Cash for work” polegającym na zapewnieniu pracy zwykłym obywatelom. „Bezrobocie i frustracja zwykłych obywateli pcha ich bardzo często w ręce bojowników, którzy płacą im za podkładanie IED i przeprowadzenie ataków na nasze siły. Chcemy to zmienić”, podkreśla dowódca zespołu kapitan Marcin Terlecki.
Jednym z projektów zrealizowanych w ramach wparcia edukacji jest budowa boiska w miejscowości Janda. „Pewnego dnia podczas luźnej rozmowy z szefem S-3 kapitanem Danielem Katarzyńskim narodził się pomysł budowy pierwszego >>orlika<< w Afganistanie”, uśmiecha się porucznik Krzysztof Orzech, „ojciec” projektu. „Wszyscy jesteśmy ogromnymi fanami piłki nożnej i przedstawiliśmy swój pomysł dowódcy zgrupowania, który przyklasnął tej idei”. Po miesiącu, dzięki wsparciu dowódcy grupy CIMIC podpułkownika Grzegorza Wtykło, z Ghazni przywieziono bramki, dresy sportowe, buty oraz piłki. Projekt będzie zrealizowany jak tylko poprawią się warunki atmosferyczne i stopnieje śnieg. Pozwoli to dzieciom przynajmniej na chwilę zapomnieć o ciężkim losie i da im chwilę radości. „Najbardziej cieszy fakt, że ludność z pobliskich wiosek po 5 miesiącach służby 3 Taktycznego Zespołu Wsparcia CIMIC bardzo dobrze wie, że pod powtarzanym przez nich hasłem >>simik<< kryje się grupka ludzi gotowa zawsze nieść im pomoc – czterech żołnierzy, którzy zawsze w kieszeni munduru mają dla nich jakiś >>gift<< i czas na rozmowę”, podsumowuje kapitan Terlecki.

Fot.: por. Krzysztof Orzech

dodaj komentarz

komentarze


Pierwsi na oceanie
 
Mięśnie czy głowa, czyli jak przejść selekcję
Wyszkolenie sprawdzą w boju
Wojskowe Oscary przyznane!
Serwis K9 w Polsce
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
NATO on Northern Track
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Premier odwiedził WZZ Podlasie
„Pierwsza Drużyna” na start
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Układ nerwowy Mieczników
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Wojna w świętym mieście, epilog
Mobilne dowodzenie
Pytania o europejską tarczę
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Pływacy i maratończycy na medal
Zapraszamy na Festiwal
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Polska wiktoria na Monte Cassino
Krwawa noc pośród puszczy
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Więcej hełmów dla żołnierzy
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Gry wojenne w szkoleniu
Jak zwiększyć bezpieczeństwo cywilów?
Po przeprawie ruszyli do walki
Pamiętamy o bohaterach z Piedimonte
Dzień zwycięstwa. Na wolność Polska musiała czekać
Abramsy w pętli
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Szef MON-u: nie można oswajać się z wojną
Test współpracy dla bezpieczeństwa
Uwaga, transformacja!
Polsko-australijskie rozmowy o bezpieczeństwie
W obronie wschodniej flanki NATO
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Na straży nieba
MON o bezpieczeństwie szkoleń na poligonach
Polki pobiegły po srebro!
Armia Andersa w operacji „Honker”
Flota Bayraktarów w komplecie
Rajd ku czci saperów
Wioślarze i triatlonistka na podium
Zmiany w dodatkach stażowych
Bohater odtrącony
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
Ameryka daje wsparcie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO