9 stycznia poznamy dziesięciu najlepszych sportowców Polski 2015 roku. Plebiscyt zorganizował „Przegląd Sportowy” i TVP. W gronie 22 nominowanych jest plut. Piotr Małachowski. Dyskobol w minionym roku został mistrzem świata i po raz trzeci zwyciężył w Diamentowej Lidze. Ci, którzy chcą jeszcze zagłosować na żołnierza, mogą to zrobić do piątku przez Internet.
Plutonowy Piotr Małachowski w 2015 roku był zdecydowanie najlepszym dyskobolem na świecie. W Pekinie wywalczył tytuł mistrza świata, nie dał żadnych szans rywalom w cyklu Diamentowej Ligi, był też liderem światowych list z wynikiem 68,29 m.
Jedynie na zakończenie długiego sezonu dyskobol z wrocławskiego Wojskowego Zespołu Sportowego poniósł porażkę. Na wojskowych igrzyskach w Korei Południowej był jednym z największych faworytów do złotego medalu w polskiej reprezentacji, ale wywalczył srebro. Po piątej kolejce był zaledwie na szóstej pozycji. Dopiero ostatni rzut mu się powiódł. Posłał dysk na odległość 62,12 m, awansując na drugie miejsce. – Dobrze, że jest medal dla Polski, dla wojska. Powiem szczerze, że po piątej kolejce byłem już zrezygnowany, ale w sporcie walczy się do końca – podkreślał po zakończeniu rywalizacji „Machałek”.
Groźni rywale
Dyskobol jest jednym z 22 nominowanych w 81. Plebiscycie na dziesięciu Najlepszych Sportowców Polski minionego roku. Mistrz świata w rzucie dyskiem ma bardzo groźnych konkurentów. Jak informuje „Przegląd Sportowy”, po podliczeniu głosów oddanych do 1 stycznia w czołowej dziesiątce są (w kolejności alfabetycznej): mistrz świata w rzucie młotem Paweł Fajdek, mistrzyni świata w MMA Joanna Jędrzejczyk, brązowy medalista mistrzostw świata w piłce ręcznej Michał Jurecki, kapitan siatkarskiej reprezentacji Michał Kubiak, kapitan piłkarskiej reprezentacji i jej najlepszy strzelec Robert Lewandowski, trzeci kolarz Vuelta a Espana Rafał Majka, mistrz świata w rzucie dyskiem Piotr Małachowski, triumfatorka tenisowego turnieju Masters Agnieszka Radwańska, zwycięzca Rajdu Dakar Rafał Sonik i mistrzyni świata w rzucie młotem Anita Włodarczyk.
„Machałek” wspiera potrzebujących
Ci, którzy śledzą karierę Piotra Małachowskiego, wiedzą, że sportowiec potrafi dzielić się swoimi sukcesami z innymi. Statuetkę zdobytą za zwycięstwo w klasyfikacji końcowej Diamentowej Ligi w 2014 roku przekazał na licytację, z której dochód był przeznaczony na pomoc choremu na stwardnienie rozsiane i walczącemu z nowotworem byłemu szermierzowi Jackowi Gaworskiemu. Na aukcję przekazał też statuetkę zwieńczoną diamentem o wartości 10 tysięcy dolarów, którą zdobył w ubiegłym roku. Dochód ze sprzedaży zostanie przeznaczony dla małego Tymka, który urodził się z wadą serca i życie może mu uratować tylko kosztowna operacja za granicą.
Choć na zawodników nie można już oddawać głosów, wysyłając kupony drukowane w „Przeglądzie Sportowym”, nadal trwa głosowanie internetowe. Wesprzeć sportowców można do 8 stycznia, do godziny 12. – Wszyscy oczywiście głosujemy na naszego zawodnika. Mam nadzieję, że inni kibice również docenią wyniki Piotrka. Plebiscyty rządzą się jednak swoimi prawami – mówi ppłk Leszek Korszun, szef wrocławskiego Wojskowego Zespołu Sportowego. – Może Piotrowi uda się też zająć wysoką lokatę w 63. Plebiscycie „Gazety Wrocławskiej” na Najlepszego Sportowca i Trenera Dolnego Śląska w 2015 roku. Liczymy, że i w regionie cieszy się on dużą sympatią miłośników sportu – dodaje przełożony „Machałka”.
Każdy głos oddany na plutonowego Małachowskiego jest cenny. Tym bardziej, że o awans do grona laureatów wciąż walczą: Bartłomiej Bonk (mistrz Europy w podnoszeniu ciężarów), Andrzej Fonfara (bokser zawodowy), Magdalena Fularczyk-Kozłowska i Natalia Madaj (mistrzynie Europy w wioślarskiej dwójce podwójnej), Krzysztof Głowacki (mistrz świata w boksie zawodowym), Radosław Kawęcki (wicemistrz świata w pływaniu na 200 m stylem grzbietowym), Justyna Kowalczyk i Sylwia Jaśkowiec (brązowe medalistki mistrzostw świata w konkurencji drużynowej w biegach narciarskich), Adam Kszczot (wicemistrz świata w biegu na 800 m), Weronika Nowakowska (srebrna i brązowa medalistka mistrzostw świata w biatlonie), Kamil Stoch (brązowy medalista – w drużynie – mistrzostw świata w skokach narciarskich) oraz Marta Walczykiewicz (wicemistrzyni świata w kajakarskich jedynkach na 200 m).
Jak głosować
Głosować mogą dorośli lub osoby niepełnoletnie reprezentowane przez rodziców albo opiekunów. Głosujący na stronach www.przegladsportowy.pl i www.sport.tvp.pl może wybrać tylko jednego sportowca spośród nominowanych, klikając w jego zdjęcie, a następnie dokonując autoryzacji za pomocą konta na Facebooku lub podając swój adres e-mail. Pamiętajcie, że każdy z głosujących przez Internet może oddać swój głos raz w ciągu 24 godzin, a wszystkie prawidłowo oddane głosy wezmą udział w losowaniu nagrody głównej – samochodu Seat Ibiza (pod warunkiem, że głosujący wypełni formularz danych osobowych; jeśli nie poda swoich danych, jego głos jest ważny, ale nie weźmie udziału w losowaniu głównej nagrody). Jeden głos oddany przez Internet powiększa pulę punktów wybranego sportowca o 10 oczek.
W dniu zakończenia plebiscytu – 9 stycznia – wyniki zostaną ogłoszone na Gali Mistrzów Sportu zorganizowanej pod honorowym patronatem prezydenta Andrzeja Dudy. O ostatecznej kolejności sportowców w czołowej dziesiątce zadecydują esemesy. Niejednokrotnie głosowania esemesowe, które prowadzono w czasie Gali, przesądzały o ostatecznej klasyfikacji.
autor zdjęć: REUTERS/Forum
komentarze