moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Sportowcy z „Czarnej Dywizji” niepokonani od pięciu lat

Reprezentacja 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej po raz piąty z rzędu wygrała współzawodnictwo w sporcie powszechnym w Wojsku Polskim. „Czarna Dywizja” wywalczyła 113 punktów w jedenastu wojskowych czempionatach, które liczono do klasyfikacji za 2015 rok. Drugie miejsce zajęli sportowcy z 12 Dywizji Zmechanizowanej, a trzecie – z sił powietrznych. Zmechanizowani ze Szczecina przegrali z pancerniakami o dwa oczka, a lotnicy aż o 25.

Szer. Szymon Krawczyk (z lewej) reprezentował Wojsko Polskie na VI Igrzyskach Wojskowych w Korei Południowej. W mistrzostwach Wojska Polskiego w 2015 roku wywalczył dla 11 LDKPanc dwa medale w biegach przełajowych: brązowy - indywidualnie i srebrny - w sztafecie.

Trzon ekipy Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych 1 – 11 DKPanc (pod taką nazwą drużyna uczestniczyła w mistrzowskich zawodach zaliczanych do klasyfikacji) stanowią żołnierze z Żagania, Świętoszowa, Międzyrzecza, Bolesławca, Zielonej Góry i Czerwieńska. Jednak weszli do niej nie tylko przedstawiciele jednostek „Czarnej Dywizji”, ale też sportowcy z 6 Brygady Powietrznodesantowej, 21 Brygady Strzelców Podhalańskich, 1 Pułku Saperów, 5 Pułku Przeciwchemicznego oraz Komend Ośrodków Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych w Żaganiu i Wędrzynie. Po raz piąty do końcowego sukcesu poprowadzili reprezentację: szef Sekcji Wychowania Fizycznego i Sportu 11 LDKPanc mjr Sebastian Krasoń oraz jego zastępca st. chor. Tomasz Mucha.

– Piąte zwycięstwo było niewątpliwie tym wywalczonym z największym trudem. Obroniliśmy prymat i dziękuję za to wszystkim sportowcom i ich trenerom – cieszy się major Krasoń. – Swój duży udział w tym sukcesie mieli również gen. dyw. Jarosław Mika, dowódca 11 Dywizji Kawalerii Pancernej, oraz płk Zbigniew Markowski, szef szkolenia 11 LDKPanc – podkreśla.

„Dwunastka” mogła pokonać „Czarną Dywizję”

W poprzednich latach losy współzawodnictwa generalnie były już rozstrzygnięte przed ostatnimi mistrzostwami Wojska Polskiego zaliczanymi do punktacji. W 2012 roku rywalizację o prymat w sporcie powszechnym kończyły mistrzostwa w futsalu. W tej dyscyplinie reprezentacja „Czarnej Dywizji” była zaliczana do faworytów, ale wcale nie musiała walczyć o czołowe pozycje, aby zapewnić sobie triumf w „generalce”. Przed dwoma laty przed czempionatem w biegach przełajowych reprezentacja 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej miała taką przewagę nad rywalami, że mogła nie jechać na zawody do Bydgoszczy. Drugą w klasyfikacji ekipę z 12 Dywizji Zmechanizowanej pancerniacy wyprzedzali aż o 20 punktów. Za zwycięstwo drużynowe w mistrzostwach w crossie można było uzyskać 18 oczek. I tyle zdobyli najgroźniejsi rywale ekipy kierowanej przez majora Krasonia. Przełajowcy z „Czarnej Dywizji” uplasowali się na drugiej pozycji i wywalczyli 16 punktów, co oznaczało, iż w końcowej tabeli współzawodnictwa wyprzedzili reprezentację 12 DZ o 18 oczek.

Drużynowi zwycięzcy pływackich mistrzostw WP - reprezentanci 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej.

Natomiast przed rokiem walkę o prymat w sporcie powszechnym kończyła jesienna Spartakiada Wojska Polskiego. Przed jej rozpoczęciem mjr Mirosław Langner, szef Sekcji Wychowania Fizycznego i Sportu 12 Szczecińskiej Dywizji Zmechanizowanej, twierdził, iż tylko kataklizm może odebrać końcowe zwycięstwo reprezentacji 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej. I wcale się nie mylił.

Do sierpnia tego roku major Langner (obecnie podpułkownik) po raz kolejny odpowiadał w 12 DZ za przygotowanie reprezentacji do współzawodnictwa. Miał nadzieję, że jego reprezentacja wreszcie przełamie świetną passę pancerniaków. Przenosząc się w sierpniu do Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych, gdzie zajął się nadzorowaniem współzawodnictwa w sporcie powszechnym w WP, trzymał kciuki za swojego następcę w 12 DZ. – Może majorowi Rafałowi Zielińskiemu uda się poprowadzić reprezentację „Dwunastki” do zwycięstwa – miał nadzieję podpułkownik Langner.

Tegoroczne współzawodnictwo zakończyło się 4 listopada w Złocieńcu czempionatem w strzelaniu z pistoletu wojskowego w konkurencji drużynowej. Wcześniej, w ramach Spartakiady Jesiennej WP, żołnierze walczyli o medale indywidualne w strzelaniu z broni krótkiej. Z powodu wadliwej amunicji nie przeprowadzono wówczas planowanej rywalizacji drużynowej. Dodatkowe zawody w Złocieńcu nie miały już jednak decydującego wpływu na końcową klasyfikację strzeleckich mistrzostw, z których punkty wliczano do tabeli „generalki” w sporcie powszechnym. – Losy zwycięstwa w klasyfikacji generalnej tegorocznego współzawodnictwa sportowego w Siłach Zbrojnych RP przesądziły mistrzostwa w biegach na orientację, które odbyły się po Spartakiadzie Jesiennej. Przed zawodami w Zieleńcu 12 Dywizja Zmechanizowana miała trzy punkty przewagi nad 11 Dywizją Kawalerii Pancernej – przyznaje ppłk Langner. – Niestety, „Dwunastka” zajęła w biegach na orientację dopiero piąte miejsce. Pierwsze wywalczyła natomiast „Czarna Dywizja” i dzięki temu po raz kolejny triumfowała we współzawodnictwie w sporcie powszechnym – dodaje podpułkownik.

Piąty triumf

Na piąte z rzędu zwycięstwo w rywalizacji sportowej w Siłach Zbrojnych RP złożyły się cztery triumfy „Czarnej Dywizji” w klasyfikacji łącznej mistrzostw Wojska Polskiego w czterech dyscyplinach sportu. Wygrali biegi na orientację, piłkę siatkową, pływanie i pokonywanie toru przeszkód ośrodka sprawności fizycznej. Ponadto reprezentacja 11 LDKPanc zajęła drugie miejsca w biegach przełajowych, futsalu, pięcioboju wojskowym i półmaratonie oraz trzecie w strzelaniu z broni etatowej – kbk AK/Beryl i pistoletu wojskowego. Poza podium sportowcy z „Czarnej Dywizji” stanęli jedynie po zakończeniu rywalizacji w biegu patrolowym – zajęli w nim piąte miejsce.

Mjr Sebastian Krasoń (na pierwszym planie) i sportowcy z 11 LDKPanc.

– Kluczem do końcowego zwycięstwa okazał się czempionat w biegach na orientację. Po raz pierwszy w historii naszej dywizji okazaliśmy się najlepsi w wojsku w tej dyscyplinie sportu. W każdej kategorii wiekowej oraz w klasyfikacji sztafetowej nasi reprezentanci stawali na podium – podkreśla st. chor. Tomasz Mucha. – Złote medale zdobyli szer. Michał Kalata, st. chor. Mariusz Plesiński i st. chor. sztab. Józef Klimasz. Reprezentację „orientalistów” do końcowego sukcesu poprowadził trener szer. Paweł Golinowski – dodaje chorąży.

Za przygotowanie reprezentacji 11 LDKPanc do pozostałych wojskowych czempionatów zaliczanych do współzawodnictwa w sporcie powszechnym za 2015 rok odpowiadali: szer. Adrian Milczarek (siatkówka), ppor. Krzysztof Wróbel (pływanie), chor. Bogusław Paterek (pokonywanie toru przeszkód OSF), ppor. Maciej Smażyk (strzelanie z broni etatowej) i kpt. Jakub Wołyński (futsal).

SZUS

autor zdjęć: archiwum Jacka Szustakowskiego

dodaj komentarz

komentarze


Polki pobiegły po srebro!
 
Mobilne dowodzenie
W obronie wschodniej flanki NATO
Pytania o europejską tarczę
Premier odwiedził WZZ Podlasie
Polska wiktoria na Monte Cassino
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Zmiany w dodatkach stażowych
„Pierwsza Drużyna” na start
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Polsko-australijskie rozmowy o bezpieczeństwie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Jak zwiększyć bezpieczeństwo cywilów?
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Krwawa noc pośród puszczy
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
NATO on Northern Track
Wojna w świętym mieście, epilog
Serwis K9 w Polsce
Na straży nieba
Pływacy i maratończycy na medal
Układ nerwowy Mieczników
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
Armia Andersa w operacji „Honker”
Więcej hełmów dla żołnierzy
I zdobyliśmy!
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Flota Bayraktarów w komplecie
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
Abramsy w pętli
„Ta ziemia do Polski należy…”
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Zanieśmy lepszą Polskę następnym pokoleniom
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Gry wojenne w szkoleniu
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Pamiętamy o bohaterach z Piedimonte
Orzeł dla bohaterów
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Ameryka daje wsparcie
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Po przeprawie ruszyli do walki
Wioślarze i triatlonistka na podium
Broń Hitlera w rękach AK
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Śladami ojca
Bohater odtrącony
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Pierwsi na oceanie
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
They Will Check The Training Results in Combat

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO