moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Rapowy wieczór z weteranem

Pierwszy utwór napisał kilka dni przed wyjazdem do Afganistanu. Potem powstały kolejne, m.in. „21 grudnia” opowiadający o śmierci pięciu polskich żołnierzy, którzy polegli w wybuchu miny pułapki. – Służba i muzyka są w moim życiu ze sobą powiązane. Moim krzykiem i oknem na świat jest rap – mówi plutonowy Dariusz Potargowicz, weteran misji i raper.


O swojej służbie i przygodzie z rapem plutonowy Dariusz Potargowicz opowiadał podczas „Wieczoru z weteranem" zorganizowanego przez Centrum Weterana w Warszawie.

Podoficer służy w wojsku od 14 lat, obecnie w 37 Dywizjonie Rakietowym Obrony Powietrznej w Sochaczewie. Na misje wyjeżdżał trzykrotnie: na III zmianę PKW do Iraku, na XXVIII do Libanu i na X do Afganistanu. – Moja macierzysta jednostka nigdy nie wystawiała zmiany na misję, dlatego o wyjazd musiałem zabiegać sam. Nie było łatwo – wspomina. W irackiej Karbali służył w kompanii rozpoznawczej, w Libanie jako dowódca drużyny remontowej dbał o utrzymanie sprawnego funkcjonowania bazy. W Afganistanie był dowódcą Rosomaka, jego pluton zapewniał bezpieczeństwo żandarmom, którzy szkolili Afgańczyków.

– Prawdziwe wojsko zaczęło się, gdy miałem 24 lata i po trzech latach służby wyjechałem po raz pierwszy do Iraku – opowiada plutonowy Dariusz Potargowicz. To był wyjątkowo trudny okres: od lipca 2004 do lutego 2005 roku w Iraku zginęło 10 polskich żołnierzy (w tym trzech w wypadku śmigłowca). Ponad 30 zostało rannych. Mimo że czasem bywało ciężko, Dariusz Potargowicz zapewnia, że nigdy nie miał wątpliwości, iż wybrał właściwą drogę zawodową. Podczas spotkania podkreślał, że wyjeżdżał na misje, aby pomagać ludziom.

– To misje sprawiły, że zaczęła się moja przygoda z rapem, która trwa do dziś – wspomina. Jest autorem kilkudziesięciu tekstów. Pierwszy rapowy utwór „Wstawaj i walcz” oraz towarzyszący mu klip nagrał wspólnie z kolegą kilka dni przed wyjazdem do Afganistanu. – Chciałem, aby stał się on dla żołnierzy zastrzykiem pozytywnych emocji – mówi.


W Afganistanie był świadkiem najtragiczniejszego wydarzenia w historii polskiej misji. 21 grudnia 2011 roku w wybuchu improwizowanego ładunku na drodze łączącej Kabul z Kandaharem zginęło pięciu naszych żołnierzy. Rosomak, którym jechał wówczas plutonowy Potargowicz, znalazł się zaledwie 150 metrów od miejsca ataku. Po tym wydarzeniu postanowił nagrać kolejny utwór, opowiedzieć historię kolegów, którzy zginęli. – W Internecie nazywani jesteśmy mordercami i najemnikami. Nie zgadzam się z tym, dlatego do muzyki Grzegorza Kaizera, muzyka, producenta i mojego przyjaciela napisałem utwór „21 grudnia” – mówi podoficer i podkreśla: – Moim oknem na świat i krzykiem jest rap.

Potargowicz przyjął pseudonim artystyczny Młody Potar, a utwór trafił na płytę „Samotny wilk”, którą sam wydał. Jest na niej 13 piosenek z jego tekstami.

Podczas spotkania w Centrum Weterana plutonowy Potargowicz po raz pierwszy opowiedział o swoich przeżyciach na misji. Jak przyznał, dotychczas na ten temat nie rozmawiał nawet z rodziną. – Dzięki takim spotkaniom cywile dowiadują się, jak wygląda służba na misjach, a dla weteranów opowiadanie o przeżyciach to swoista forma terapii – mówi ppłk Leszek Stępień, dyrektor Centrum Weterana.


Film: 13nastkaTV

Piosenka „21 grudnia” ma być tłem muzycznym uroczystości, jakie 21 grudnia odbędą się w Centrum Weterana – po raz pierwszy żołnierze będą czcić Dzień Pamięci Poległych i Zmarłych w Misjach i Operacjach Wojskowych poza Granicami Państwa.

Spotkania „Wieczór z weteranem” odbywają się w centrum w każdą ostatnią środę miesiąca o godz. 17.30. Wstęp jest wolny.

Małgorzata Schwarzgruber

autor zdjęć: arch. prywatne

dodaj komentarz

komentarze


Pytania o europejską tarczę
 
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Więcej hełmów dla żołnierzy
Ameryka daje wsparcie
Krwawa noc pośród puszczy
Abramsy w pętli
Wioślarze i triatlonistka na podium
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Gry wojenne w szkoleniu
Układ nerwowy Mieczników
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Jak zwiększyć bezpieczeństwo cywilów?
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Rajd ku czci saperów
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Polsko-australijskie rozmowy o bezpieczeństwie
MON o bezpieczeństwie szkoleń na poligonach
Szef MON-u: nie można oswajać się z wojną
NATO on Northern Track
„Pierwsza Drużyna” na start
Zapraszamy na Festiwal
Wojna w świętym mieście, epilog
Flota Bayraktarów w komplecie
Mobilne dowodzenie
Pamiętamy o bohaterach z Piedimonte
Dzień zwycięstwa. Na wolność Polska musiała czekać
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Pływacy i maratończycy na medal
Po przeprawie ruszyli do walki
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Pierwsi na oceanie
Na straży nieba
Wyszkolenie sprawdzą w boju
Bohater odtrącony
Armia Andersa w operacji „Honker”
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Test współpracy dla bezpieczeństwa
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Polki pobiegły po srebro!
Mięśnie czy głowa, czyli jak przejść selekcję
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Uwaga, transformacja!
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
W obronie wschodniej flanki NATO
Polska wiktoria na Monte Cassino
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Zmiany w dodatkach stażowych
Premier odwiedził WZZ Podlasie
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Serwis K9 w Polsce
Wojskowe Oscary przyznane!
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO