moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

NATO jednoczy się z Francją w walce z terroryzmem

Prawie 130 osób zginęło w serii zamachów terrorystycznych w centrum Paryża, do jakich doszło w nocy 13 listopada. Do stolicy Francji ściągnięto 1500 wojskowych. Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg zadeklarował, że Sojusz jednoczy się z Francją w walce z terroryzmem. Do przeprowadzenia ataków przyznało się tzw. Państwo Islamskie.


–Będziemy prowadzili walkę bez litości. Terroryści napotkają Francję zdeterminowaną i zjednoczoną, która nie da się zastraszyć – powiedział prezydent tego państwa Francois Hollande. Podczas wystąpienia do narodu prezydent Hollande nazwał zamachy „aktem wojny” i przejawem tchórzostwa ze strony terrorystów z tzw. Państwa Islamskiego (ISIS). – Na wypowiedzenie wojny kraj powinien odpowiedzieć w sposób zdecydowany – podkreślał. Wcześniej prezydent poinformował, że Francja zamyka granice i wprowadza stan wyjątkowy na terenie całego kraju. Zwrócił się też do wojska o wsparcie, by zapobiec kolejnym atakom. Żołnierze mają pomóc w poszukiwaniu terrorystów. Prezydent ogłosił w sobotę trzydniową żałobę narodową.

Setki ofiar w całym Paryżu

Do przeprowadzenia zamachów przyznało się tzw. Państwo Islamskie. W sobotę przed południem islamiści ogłosili, że ataki zostały starannie zaplanowane i są odwetem za zaangażowanie Francji w koalicje przeciw ISIS. Według informacji podanych w sobotę wieczorem przez francuską prokuraturę w zamachach zginęło 129 osób a ok. 350 zostało rannych, z czego 99 osób jest w stanie krytycznym. 

Do zamachów doszło w tym samym czasie w sześciu miejscach w Paryżu, m.in. w restauracjach i w sali koncertowej Bataclan, a także pod stadionem Stade de France w trakcie towarzyskiego meczu Francja – Niemcy. Terroryści strzelali z karabinów, część z nich zdetonowała ładunki wybuchowe. Po zamachu reprezentacja Niemiec kilka godzin spędziła w szatni stadionu. Obawiano się, że wokół znajdują się bomby. Wcześniej ewakuowano z trybuny honorowej prezydenta Hollande’a. Władze Paryża wezwały mieszkańców, by zostali w domach.

W sali koncertowej Bataclan, gdzie przebywało około 1500 osób, zamachowcy wzięli zakładników. Według niektórych relacji, wznosili okrzyki „To za Syrię” (Francja bierze udział w nalotach na terytoria zajęte przez tzw. Państwo Islamskie) oraz „Allah Akbar” („Bóg jest wielki”). Według relacji świadków terroryści najpierw strzelali na oślep do uwięzionego tłumu, później dobijali rannych. Do hali wkroczył francuski oddział antyterrorystyczny. Podczas szturmu zginęło trzech terrorystów, w innych miejscach – dwóch. Bataclan znajduje się niedaleko redakcji „Charlie Hebdo”, gdzie w styczniu terroryści zabili 12 osób.

Ostatecznie w hali zginęło ponad 100 osób, w pozostałych zamachach – około 30. 

Serię ataków w Paryżu przeprowadziło 8 osób, 7 z nich popełniło samobójstwo wysadzając się w powietrze. Według mediów, jeden z terrorystów był notowany przez policję. Przy zwłokach dwóch pozostałych znaleziono paszporty syryjski i egipski. Trwają poszukiwania samochodu, którym prawdopodobnie posługiwała się część zamachowców. Prezydent Hollande przyznał, że zamachów dokonały osoby mieszkające we Francji, jednak pomagały im osoby spoza kraju.     

Świat wspiera Francję

– To nie ataki na Paryż, ale na całą ludzkość i uniwersalne wartości, które dzielimy. Chcę, by to było jasne: jesteśmy z Francuzami w walce z terroryzmem i ekstremizmem. My wiemy, co to znaczy, bo też przez to przechodziliśmy - oświadczył prezydent USA Barack Obama.

Premier Turcji Ahmet Davutoglu uznał ataki w Paryżu za zbrodnie przeciwko ludności. - Te ataki są wymierzone nie tylko we Francuzów, ale także w całą ludzkość, demokrację, wolność i uniwersalne wartości. Terror nie ma swojej religii, narodowości i nie reprezentuje sobą żadnych wartości. Terroryzm to zbrodnia przeciwko ludzkości - podkreślił Davutoglu.

W Europie w stan gotowości postawiono służby bezpieczeństwa. W Niemczech zatrzymano mężczyznę podejrzewanego o pomoc paryskim zamachowcom, w Londynie został sparaliżowany ruch na lotnisku z powodu podejrzanego pakunku, w Holandii doszło do awaryjnego lądowania samolotu z Francji, gdyż służby otrzymały informację o podłożeniu bomby w maszynie. We Włoszech zwiększono kontrolę i monitoring w miejscach o znaczeniu strategicznym. Belgia wprowadziła kontrole graniczne w ruchu drogowym, kolejowym i lotniczym z Francją.

- Jestem w głębokim szoku – oświadczył sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg. Zadeklarował, że NATO jednoczy się z Francją w walce z terroryzmem. - Stoimy razem z ludem Francji. Terroryzm nigdy nie pokona demokracji – napisał na Twitterze.


Tomasz Siemoniak i Pierre Buhler przed Ambasadą Francji

Tą drogą wyrazy współczucia wyrazili też po pierwszych doniesieniach o zamachach prezydent Polski i zwierzchnik sił zbrojnych Andrzej Duda oraz wicepremier i minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak. „Smutek, żal i gniew. Wyrazy współczucia dla Francuzów, zwłaszcza rodzin, które straciły najbliższych. Jesteśmy z Wami myślą, żalem i modlitwą” – napisał prezydent Duda. „Z bólem i solidarnością z Francuzami przyjmujemy wiadomości z Paryża. Nasze służby z uwagą śledzą wszystkie doniesienia” – podkreślił wicepremier Siemoniak.

Kondolencje złożyła narodowi francuskiemu desygnowana na premiera Beata Szydło. Natomiast szef prezydenckiego Biura Bezpieczeństwa Narodowego Paweł Soloch napisał: „Jestem wstrząśnięty zamachami w Paryżu. Przekazuję wyrazy głębokiego współczucia i solidarności narodowi francuskiemu”.

„Polscy przyjaciele zmobilizowali się masowo!”- odpowiedział na słowa współczucia ambasador Francji w Polsce. Przed ambasadą Francji w Warszawie zapalane są znicze na znak solidarności z ofiarami zamachów. Kwiaty złożyli m.in. prezydent Andrzej Duda, ustępująca premier Ewa Kopacz, szef MON Tomasz Siemoniak oraz prezes PiS Jarosław Kaczyński i marszałkowie Sejmu. Podobnie, jak w innych miastach na całym świecie, również w Warszawie podświetlono budynki kolorami flagi francuskiej. W niebiesko-biało-czerwonych barwach jest m.in. Pałac Kultury i Nauki oraz Stadion Narodowy. 

Polska nie jest zagrożona

W związku z zamachami w stolicy Francji, prezydent Andrzej Duda zwołał pilne spotkanie z kierownictwem ABW oraz przedstawicielami Centrum Antyterrorystycznego. Rozmowy - z udziałem ministra  Pawła Solocha i szefowej Kancelarii Prezydenta Małgorzaty Sadurskiej - odbyły się w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego. Po spotkaniu szef BBN powiedział, że z informacji którymi dysponują nasze służby wynika, że obecnie nie ma zwiększonego ryzyka zamachami terrorystycznymi w Polsce. - Pan prezydent został poinformowany o sytuacji, jaka powstała wskutek zamachów terrorystycznych we Francji. Udzielono panu prezydentowi informacji na temat sytuacji we Francji, a również na temat stanu bezpieczeństwa w naszym kraju - podkreślał Paweł Soloch. - Na dzień dzisiejszy, zgodnie z otrzymanymi informacjami możemy uznać, że sytuacja jeśli chodzi o bezpieczeństwo naszego kraju nie uległa żadnej zmianie - dodał.

O tym, że nie ma zagrożenia, mówił w sobotę rano Marek Biernacki, koordynator ds. służb specjalnych. Podobnego zdania jest Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego, która otrzymała od francuskich służb specjalnych tajny raport o tym, że w Polsce nie ma zwiększonego zagrożenia. Rzecznik Agencji, pułkownik Maciej Karczyński, mówił dziennikarzom TVN24, że Centrum Antyterrorystyczne ABW „pracuje bardzo intensywnie”. 

Szef polskiej dyplomacji, Grzegorz Schetyna, zapewniał rano, że z dostępnych do tej pory informacji wynika, iż wśród ofiar nie ma Polaków. - Dziś wszyscy jesteśmy Francuzami – podkreślał na konferencji prasowej Schetyna.

Polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych wydało oświadczenie, w którym potępiło ataki w stolicy Francji. „Wraz z całą wspólnotą międzynarodową jesteśmy głęboko wstrząśnięci serią zamachów terrorystycznych, do których doszło w piątek w Paryżu. Zdecydowanie potępiamy ten akt barbarzyństwa na niespotykaną skalę” – czytamy w piśmie MSZ. „Przekazujemy szczere kondolencje bliskim ofiar i wyrazy solidarności ze społeczeństwem oraz władzami Francji. Nasze myśli są w tych trudnych chwilach z osobami, które ucierpiały w zamachach oraz z mieszkańcami Paryża i całej Francji” – dodał Marcin Wojciechowski, rzecznik prasowy resortu.

MSZ wezwało Polaków przebywających w Paryżu i całej Francji „do szczególnej ostrożności oraz ścisłego respektowania zaleceń miejscowych władz w związku z wprowadzeniem stanu wyjątkowego”. 

Rada Bezpieczeństwa ONZ „podkreśliła potrzebę zaprowadzenia sprawców tych terrorystycznych ataków przed wymiar sprawiedliwości”.

- Dzisiaj Francja jest na linii frontu walki z terroryzmem, ale nie jest sama. To walka wszystkich Europejczyków i wszystkich innych ludzi wolnego świata – napisał Donald Tusk, przewodniczący Rady Europejskiej, do prezydenta Francji.

W geście solidarności z Francuzami wiele budynków na całym świecie zostało podświetlonych w barwach narodowych Francji. W kolorach niebiesko-biało-czerwonych są budynki m.in. w Nowym Yorku (One World Trade Center, wybudowany na gruzach WTC), Londynie, Toronto, Dublinie czy brazylijskim mieście Porto Alegre.

Bernadeta Waszkielewicz, JT, MM, TVPInfo, TVN24

autor zdjęć: PixBay, R.Suchy/DKS MON

dodaj komentarz

komentarze

~Katol - Inkwizytor
1447490100
1 żelazna zasada każdego konfliktu zbrojnego- Nigdy nie lekceważ przeciwnika.
FF-6C-B3-6A

Gry wojenne w szkoleniu
 
Śladami ojca
Wojna w świętym mieście, epilog
Ameryka daje wsparcie
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Układ nerwowy Mieczników
Więcej hełmów dla żołnierzy
Krwawa noc pośród puszczy
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Zmiany w dodatkach stażowych
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Premier odwiedził WZZ Podlasie
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
Dzień zwycięstwa. Na wolność Polska musiała czekać
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Mięśnie czy głowa, czyli jak przejść selekcję
MON o bezpieczeństwie szkoleń na poligonach
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Pytania o europejską tarczę
Polsko-australijskie rozmowy o bezpieczeństwie
Test współpracy dla bezpieczeństwa
NATO on Northern Track
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Szef MON-u: nie można oswajać się z wojną
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
I zdobyliśmy!
Na straży nieba
Polska wiktoria na Monte Cassino
Serwis K9 w Polsce
Wioślarze i triatlonistka na podium
Abramsy w pętli
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Rajd ku czci saperów
Orzeł dla bohaterów
Wyszkolenie sprawdzą w boju
Polki pobiegły po srebro!
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
„Pierwsza Drużyna” na start
Armia Andersa w operacji „Honker”
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Pierwsi na oceanie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
W obronie wschodniej flanki NATO
Bohater odtrącony
Po przeprawie ruszyli do walki
„Ta ziemia do Polski należy…”
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Flota Bayraktarów w komplecie
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wojskowe Oscary przyznane!
Pamiętamy o bohaterach z Piedimonte
Pływacy i maratończycy na medal
Mobilne dowodzenie
Zanieśmy lepszą Polskę następnym pokoleniom
Jak zwiększyć bezpieczeństwo cywilów?
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO