moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

„Trident Juncture” próbą generalną szpicy

W ciągu ostatnich kilku tygodni żołnierze Sił Odpowiedzi NATO działali na lądzie, morzu i w powietrzu. Manewry „Trident Juncture 2015” weszły właśnie w fazę końcową. Dzisiaj na poligonie pod Saragossą ćwiczenia obserwował sekretarz generalnym NATO Jens Stoltenberg, hiszpański minister obrony Pedro Morenes, oraz gen. bryg. Wojciech Grabowski, dowódca Centrum Szkolenia NATO.


Na poligonie San Gregorio swoją gotowość sprawdzali żołnierze sił lądowych i lotnictwo. Scenariusz zakładał, że wrogie bojówki zatrzymały się na wysokości wybudowanego na użytek ćwiczeń miasta Casas Altas. To główna baza przeciwnika oraz istotny węzeł komunikacyjny. Wojska NATO pod dowództwem hiszpańskiej VII Brygady Aeromobilnej „Galicia” rozpoczęły operację, która ma rebeliantom uniemożliwić przegrupowanie i dalsze wycofywanie się. Żołnierze z BALTBAT (bałtycki batalion), wraz ze wsparciem amerykańskich czołgów oraz włoskiej i hiszpańskiej piechoty zmotoryzowanej, rozpoczęli działania na przedpolu miejscowości oraz w jej centrum.

Istotną rolę odegrały tu również siły specjalne, w tym Oddział Specjalny Żandarmerii Wojskowej z Mińska Mazowieckiego. Ich celem było odbicie zakładników przetrzymywanych przez rebeliantów. Obszar prowadzonej operacji zabezpieczało amerykańskie lotnictwo, niemieccy inżynierowie oraz hiszpańska artyleria. Na koniec desant przeprowadziła amerykańska 82 Dywizja Desantowa z Fort Bragg.


Mimo że scenariusz zadań nie odzwierciedlał prawdziwej struktury oddziałów szybkiego reagowania NATO, ukazywał pełne spektrum możliwości oraz taktykę międzynarodowych struktur wchodzących w skład szpicy. Ćwiczenia obserwował sekretarz generalnym NATO Jens Stoltenberg i hiszpański minister obrony Pedro Morenes. Na poligonie byli także gen. Hans-Lothar Domrose, dowódca JFC w Brunssum, gen. Petr Pavel, dowódca komitetu wojskowego NATO, oraz generał brygady Wojciech Grabowski, dowódca Centrum Szkolenia NATO.

Test dla szpicy

– Problemy krajów ościennych wyznaczają nowy kierunek w długoterminowych strategiach NATO. Niestabilność w Afganistanie, na Bliskim Wschodzie oraz państwach Afryki Północnej to wyzwanie, któremu stawić czoła muszą nie tylko władze w wymienionym regionie, lecz cała społeczność międzynarodowa – mówił Jens Stoltenberg.

Sekretarz generalny NATO zaznaczył, że Sojusz musi również być gotowy do użycia swoich sił. Test gotowości państw członkowskich do wypełniania zadań w razie interwencji – to właśnie główny cel „Trident Juncture 2015”. Jednocześnie NATO sprawdza, jak przebiega współpraca międzynarodowa wojsk.

To jednak nie koniec. Manewry pozwoliły przetestować także zmiany w systemie dowodzenia Sojuszu, gotowość operacyjną Sił Odpowiedzi NATO, komunikację na poziomie strategicznym, służby wywiadu, zdolność do określania celów na polu walki oraz rozpoznanie. To ważny element przygotowawczy szpicy NATO (Very High Readiness Joint Task Force), która osiągnie pełną gotowość operacyjną w 2016 roku.


Kryzys w regionie, Sojusz rozpoczyna misję

„Trident Juncture 2015” to największe ćwiczenia NATO od 2002 roku. Uczestniczy w nich 36 tysięcy żołnierzy z 28 państw wchodzących w skład Sojuszu oraz najważniejszych państw partnerskich. Wojsko na poligonach w Hiszpanii, Portugalii oraz we Włoszech używa ponad 240 pojazdów pancernych oraz ponad 140 samolotów. Wśród nich są maszyny najnowszego typu, np. czołgi Abrams czy myśliwce wielozadaniowe F-35. Jednocześnie na morze wypłynęło około 60 okrętów.

Z Polski na ćwiczenia wyjechało 640 żołnierzy i około 200 sztuk ciężkiego sprzętu, m.in. myśliwce F-16. Nasi żołnierze są m.in. główną siłą wielonarodowego batalionu obrony przed bronią masowego rażenia, tzw. OPBMR (Multinational CBRN Defence Battalion). Grupą Zadaniową OPBMR dowodzi ppłk Piotr Wachna, na co dzień dowódca 2 Batalionu Chemicznego, wchodzącego w skład 4 Pułku Chemicznego. Polski kontyngent „chemiczny” tworzą przedstawiciele łącznie 18 jednostek i instytucji z całego kraju.

Główny scenariusz „Trident Juncture 2015” oparto na fikcyjnej historii, która rozgrywa się we wschodniej Cerazji. Jeden z żyjących tam narodów zaatakował mniejszego sąsiada i grozi kolejnemu krajowi. Kryzys wiąże się z prześladowaniami na tle rasowym oraz religijnym. Może wywrzeć również wpływ na światową gospodarkę, zwłaszcza jeśli chodzi o żeglugę morską oraz energetykę. Istnieje też zagrożenie terrorystyczne oraz ryzyko ataków cybernetycznych. W odpowiedzi Rada Bezpieczeństwa ONZ dała NATO mandat do przeprowadzenia misji stabilizacyjnej. Jej celem jest ochrona zagrożonych regionów oraz utrzymanie drożności głównych szlaków morskich.

Od 3–16 października rozgrywała się pierwsza część manewrów, którą poświęcono zagadnieniom sztabowym Sił Odpowiedzi NATO. Obecnie odbywa się część terenowa, która potrwa do 6 listopada. Na miejscu poza wojskami są obecni m.in. przedstawiciele Unii Europejskiej, obserwatorzy OSCE, komisarze Czerwonego Krzyża oraz delegaci Unii Afrykańskiej. Do ćwiczeń dopuszczono międzynarodowych obserwatorów, w tym Rosjan.

Michał Zieliński z Saragossy

autor zdjęć: Eriks Kukutis, Michał Zieliński, Alyssa Bier

dodaj komentarz

komentarze


Armia Andersa w operacji „Honker”
 
Mobilne dowodzenie
Test współpracy dla bezpieczeństwa
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
Więcej hełmów dla żołnierzy
I zdobyliśmy!
Gry wojenne w szkoleniu
Orzeł dla bohaterów
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
W obronie wschodniej flanki NATO
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Abramsy w pętli
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Dzień zwycięstwa. Na wolność Polska musiała czekać
Pytania o europejską tarczę
Premier odwiedził WZZ Podlasie
Rajd ku czci saperów
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Mięśnie czy głowa, czyli jak przejść selekcję
Wyszkolenie sprawdzą w boju
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Uwaga, transformacja!
Pamiętamy o bohaterach z Piedimonte
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Serwis K9 w Polsce
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
MON o bezpieczeństwie szkoleń na poligonach
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Bohater odtrącony
Na straży nieba
„Pierwsza Drużyna” na start
Pływacy i maratończycy na medal
Polki pobiegły po srebro!
Ameryka daje wsparcie
Po przeprawie ruszyli do walki
Wioślarze i triatlonistka na podium
Polska wiktoria na Monte Cassino
Zmiany w dodatkach stażowych
Wojna w świętym mieście, epilog
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Flota Bayraktarów w komplecie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wojskowe Oscary przyznane!
Układ nerwowy Mieczników
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
„Ta ziemia do Polski należy…”
Śladami ojca
Polsko-australijskie rozmowy o bezpieczeństwie
Pierwsi na oceanie
Jak zwiększyć bezpieczeństwo cywilów?
Zanieśmy lepszą Polskę następnym pokoleniom
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
NATO on Northern Track
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Szef MON-u: nie można oswajać się z wojną
Krwawa noc pośród puszczy

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO