moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Żołnierze piszą wiersze

Kobiety w armii, problem PTSD, doświadczenia z misji czy rozliczenia z wojenną przeszłością – to tematy utworów nagrodzonych w tym roku w konkursie literackim dla żołnierzy i osób związanych z wojskiem. Autorzy przysłali ponad 100 prac – wierszy i opowiadań. Jury wybrało dziesięcioro laureatów.

– Splatają się tutaj dwie, często odbierane jako kontrastowe, rzeczywistości: wojskowa i literacka. Ale one tylko pozornie są odległe – mówiła Beata Biały, dyrektor Departamentu Komunikacji Społecznej MON, podczas gali Konkursu Literackiego 2015 dla osób związanych ze środowiskiem wojskowym. Uroczystość odbyła się w Centralnej Bibliotece Wojskowej w Warszawie. Dyrektor Biały podkreślała, że żołnierze i osoby związane z armią chcą też za pomocą literatury dzielić się wojskowymi przeżyciami z innymi.

Promocja armii

Literacki konkurs w wojsku organizowany przez DKS i CBW odbył się już po raz 31. – Chcemy inspirować środowiska twórcze do podejmowania tematów dotyczących życia współczesnego wojska i jednocześnie promować twórczość literacką ludzi działających w armii – mówił Jan Tarczyński, dyrektor Centralnej Biblioteki Wojskowej.

Na konkurs wpłynęło ponad 100 prac – wierszy i opowiadań. Przysyłali je twórcy skupieni w klubach wojskowych: żołnierze, pracownicy wojska, emeryci wojskowi, a także członkowie wojskowych kół literackich.

Jury pod przewodnictwem Marka Wawrzkiewicza, prezesa Związku Literatów Polskich, wybrało zwycięzców w dwóch kategoriach: poezji i prozy oraz przyznało nagrodę specjalną za tematykę wojskową. W sumie nagrodzonych i wyróżnionych zostało dziesięcioro autorów. Dostali m.in. pamiątkowe albumy i dyplomy.

PTSD i kadry

– Wybór nie był prosty, bo przysłane nam prace były na bardzo wysokim poziomie – zaznaczył Andrzej Wołosewicz, członek jury. Dodał, że większość utworów dotyczyła tematyki wojskowej lub historycznej. Pojawiała się np. problematyka kobiet służących w armii, żołnierzy chorych na PTSD, doświadczeń z misji czy trudnych rozliczeń z wojenną przeszłością.

Jedną z laureatek, Annę Siczek, zainspirowała do napisania opowiadania historia rannego żołnierza opublikowana na łamach miesięcznika „Polska Zbrojna”. – Interesują mnie problemy żołnierzy, którzy byli na misjach, na przykład to, jak sobie radzą w powrocie do codziennego życia – mówiła laureatka, która na co dzień pracuje jako cywilny referent w 9 Brygadzie Wsparcia Dowodzenia w Białobrzegach.

Na koniec gali można było posłuchać nagrodzonych utworów w interpretacji aktorów: Grażyny Wolszczak, Urszuli Dębskiej i Roberta Zapory.

Organizatorzy zapowiadają, że prace laureatów niedługo zostaną udostępnione na internetowej stronie wojskowej biblioteki.

Nagrodzeni w kategorii poezji:
I miejsce – Magdalena Zaręba za zestaw poezji
II miejsce – Edyta Bujnowska za zestaw poezji
III miejsce – Krystyna Hollitzer za zestaw poezji
wyróżnienie: Anna Siczek za zestaw poezji i Robert Sznajder za „W pamięci lotników polskich”.

Nagrody w kategorii prozy:
I miejsce – „Białe kormorany” Monika Sznaucner-Telka
II miejsce – „Kulawe szczęście” Anna Siczek
III miejsce – „Omdlenie albo utrata przytomności” Alicja Kotkiewicz
wyróżnienie: „Pouczająca wyprawa” Leonard Jaworski i „Anatomia D.” Edyta Szura.

Nagroda specjalna za tematykę wojskową – „Historia jednego awansu” Edward Derylak.

AD

autor zdjęć: MB

dodaj komentarz

komentarze


Kluczowy partner
 
Atak na cyberpoligonie
Statuetki Benemerenti przyznane po raz trzydziesty
Morze ruin, na których wyrosło życie
Żołnierze usuwają zniszczone przez wodę budynki
„Ferie z WOT” po raz siódmy
Bez kawalerii wojny się nie wygrywa
Polska w gotowości
Dziki zachód na wschodzie II RP
Najtrudniej utrzymać się na szczycie
Olympus in Paris
Na nowy rok – dodatek stażowy po nowemu
Roboty w Fabryce Broni „Łucznik”
„Cel Wisła”, czyli ku starciu cywilizacji
Siedząc na krawędzi
Nowe łóżka dla szpitala w Libanie
Turecki most nad Białą Lądecką
Co może Europa?
Nie walczymy z powietrzem
Co się zmieni w ustawie o obronie ojczyzny?
Ciężki BWP dla polskiego wojska
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Rosomaki i Piranie
Symulator w nowej odsłonie
Wielofunkcyjna koparka dla saperów
Wielka gra interesów
Polacy łamią tajemnice Enigmy
Eurokorpus na czele grupy bojowej UE
Snowboardzistka z „armii mistrzów” najlepsza na stoku w Scuol
Minister wyznaczył szefa Inspektoratu Wsparcia
Cele polskiej armii i wnioski z wojny na Ukrainie
Na zagraniczne kursy razem z rodziną?
Z Jastrzębi w Żmije
Bałtyk – kluczowy akwen dla NATO
Okręty rakietowe po nowemu
Z życzeniami na 105. urodziny powstańca warszawskiego!
Przetrwać z Feniksem
Biegający żandarm
14 lutego Dniem Armii Krajowej
Zrobić formę przed Kanadą
Szef MON-u spotkał się z wojskowymi dyplomatami
NATO rozpoczyna nową operację na Bałtyku
Spotkanie Grupy E5 w Polsce
Wojsko wraca do Gorzowa
Synteza, czyli cios w splot słoneczny Rzeszy
Żołnierze górą w głosowaniu na sportowca 2024 roku
Zmiany w prawie 2025
PGZ – kluczowy partner
Polacy pobiegli w „Baltic Warrior”
Arcelin – cud, który może się zdarzyć tylko raz
Rozgryźć Czarną Panterę
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Rosomaki w rumuńskich Karpatach
Umowa dla specjalistów z Grudziądza
Zmiana warty w PKW Liban
„Polska Zbrojna” dla Orkiestry
Turecki most dla Krosnowic
Less Foreign in a Foreign Country
Mistrzyni Uniwersjady z „armii mistrzów”
Rosja prowadzi przeciw Polsce wojnę informacyjną
Wicepremier Kosianiak-Kamysz w Ramstein o pomocy dla Ukrainy
Granice są po to, by je pokonywać
Żołnierze WOT-u z Wrocławia u kombatantów z Armii Krajowej
Czworonożny żandarm w Paryżu
„Popcorny” niemile widziane
Operacja „Feniks” – pomoc i odbudowa

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO