moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

„Trident Juncture 2015”: ruszyły ćwiczenia na poligonach

36 tysięcy żołnierzy z 37 państw, ponad 150 samolotów, blisko 70 okrętów – w południowej Europie rozpoczęła się właśnie poligonowa część „Trident Juncture 2015”. Z Polski na ćwiczenia wyjechało 640 żołnierzy i około 200 sztuk ciężkiego sprzętu, m.in. myśliwce F-16. Największe od lat manewry wojsk NATO będą trwały ponad dwa tygodnie.


W Afryce wybuchł konflikt. Dwa państwa wybudowały tamy na Nilu, co spowodowało, że w trzecim zaczęło brakować wody. Jego rząd zdecydował się na zbrojną interwencję. W tym momencie do gry wchodzi ONZ i zgadza się na wysłanie w rejon konfliktu wojsk NATO. Tak w skrócie przedstawiał się scenariusz zakrojonej na wielką skalę wirtualnej operacji, z którą przez dwa tygodnie mierzyli się sztabowcy z Sojuszniczego Dowództwa Sił Połączonych NATO w holenderskim Brunssum. – Przedsięwzięcie miało potwierdzić naszą gotowość do kierowania Siłami Odpowiedzi NATO. Będziemy nimi dowodzić w przyszłym roku – mówi kmdr ppor. Piotr Wojtas z biura prasowego JFC Brunssum.

Scenariusz ułożyli specjaliści z Joint Warfare Centre ze Stavanger w Norwegii. Wirtualna gra toczyła się przez blisko dwa tygodnie i zakończyła się pomyślnie.– Dowództwo uzyskało certyfikację – informuje kmdr ppor. Wojtas. Z sukcesu cieszyć się mogli również polscy żołnierze, którzy współtworzą grupę zadaniową OPBMR (Obrona przed Bronią Masowego Rażenia). – Wykonywaliśmy zadania na rzecz różnego rodzaju komponentów. Udało nam się uzyskać bardzo wysoką ocenę dowództwa w Brunssum – podkreśla mjr Krzysztof Pesta, szef sztabu grupy zadaniowej OPBMR, który na co dzień służy w 4 Pułku Chemicznym w Brodnicy.

Wirtualna operacja stanowiła wstęp do ćwiczeń prowadzonych w świecie rzeczywistym. A są to manewry zorganizowane z wyjątkowym rozmachem. Bierze w nich udział 36 tysięcy żołnierzy z 37 państw NATO i krajów z nimi współpracujących. Wkład w ćwiczenia miała m.in. Ukraina. – Należący do ukraińskich sił powietrznych samolot An-124 przetransportował do Saragossy trzy czeskie śmigłowce Mi-171 – mówi kmdr ppor. Wojtas. Na poligonach południowej Europy pojawi się ponad 150 różnego typu samolotów, przeszło 60 okrętów nawodnych i siedem podwodnych, setki pojazdów, w tym czołgi i transportery opancerzone. Żołnierze i marynarze będą ćwiczyć w Hiszpanii, Włoszech, Portugalii oraz na Morzu Śródziemnym i Atlantyku. W planach znalazło się m.in. przeprowadzenie desantów morskich na Sardynii, w Hiszpanii i Portugalii.


Z Polski na manewry pojechało 640 żołnierzy, ponad 200 różnego rodzaju pojazdów i przyczep oraz osiem samolotów, między innymi sześć F-16 z 2 Skrzydła Lotnictwa Taktycznego w Poznaniu. Trzon polskich sił stanowi 400-osobowa grupa zadaniowa OPBMR z 4 Pułku Chemicznego w Brodnicy. To właśnie żołnierze z Brodnicy w przyszłym roku wejdą w skład Sił Odpowiedzi NATO. Tak więc „Trident Juncture” również dla nich stanowi próbę generalną przed dwunastomiesięcznym dyżurem, podczas którego praktycznie z dnia na dzień będą mogli być wysłani w rejon konfliktu tysiące kilometrów od macierzystej bazy.

Ćwiczenia na poligonach faktycznie rozpoczną się dziś, ale oficjalnie zostały zainaugurowane w poniedziałek we włoskiej bazie Trapani. – Manewry wzmocnią naszą gotowość do działania i możliwości współpracy również z naszymi partnerami. To demonstracja, że NATO jest gotowe odpowiedzieć na groźby z jakiejkolwiek strony – podkreślał Alexander Vershbow, zastępca sekretarza generalnego NATO. Zapewniał jednocześnie, że Sojusz Północnoatlantycki nie dąży do konfrontacji z żadnym państwem. – Dlatego zaprosiliśmy obserwatorów z całego świata, nawet z takich miejsc, jak Kolumbia czy Rosja – mówił Vershbow.

Ćwiczenia potrwają do 6 listopada.

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: Pepe Díaz / MON Hiszpanii, Antonio Stellato/FLICKR - Allied Joint Force Command Brunssum

dodaj komentarz

komentarze


Serwis K9 w Polsce
 
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Zanieśmy lepszą Polskę następnym pokoleniom
Krwawa noc pośród puszczy
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
„Pierwsza Drużyna” na start
Jak zwiększyć bezpieczeństwo cywilów?
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Premier odwiedził WZZ Podlasie
Wojna w świętym mieście, epilog
Po przeprawie ruszyli do walki
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Abramsy w pętli
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Szef MON-u: nie można oswajać się z wojną
Pierwsi na oceanie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Uwaga, transformacja!
MON o bezpieczeństwie szkoleń na poligonach
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Mięśnie czy głowa, czyli jak przejść selekcję
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Polki pobiegły po srebro!
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Pamiętamy o bohaterach z Piedimonte
Układ nerwowy Mieczników
Bohater odtrącony
Na straży nieba
Mobilne dowodzenie
Wyszkolenie sprawdzą w boju
Wioślarze i triatlonistka na podium
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Test współpracy dla bezpieczeństwa
W obronie wschodniej flanki NATO
Polska wiktoria na Monte Cassino
Pytania o europejską tarczę
Wojskowe Oscary przyznane!
Śladami ojca
Gry wojenne w szkoleniu
Zmiany w dodatkach stażowych
Ameryka daje wsparcie
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
Armia Andersa w operacji „Honker”
Orzeł dla bohaterów
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Pływacy i maratończycy na medal
Flota Bayraktarów w komplecie
Polsko-australijskie rozmowy o bezpieczeństwie
Dzień zwycięstwa. Na wolność Polska musiała czekać
Więcej hełmów dla żołnierzy
NATO on Northern Track
I zdobyliśmy!
„Ta ziemia do Polski należy…”
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Rajd ku czci saperów
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO