moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Szer. Tomasz Polewka złotym medalistą igrzysk

Piąty dzień olimpiady w Korei Płd. i kolejne medale zdobyte przez reprezentantów Wojska Polskiego! Złoty medal wywalczył pływak szer. Tomasz Polewka, który nie miał sobie równych w finale wyścigu na 100 m stylem grzbietowym. Pozostałe trzy krążki zdobyli lekkoatleci. W finale biegu na 110 m przez płotki drugie miejsce zajął mar. Artur Noga, a trzecie st. szer. Dominik Bochenek. Brązowy medal wywalczył jeszcze st. szer. Adrian Świderski w trójskoku.

Najlepsi pływacy w finale wyścigu na 100 m stylem grzbietowym. W środku szer. Tomasz Polewka.

Debiutujący w reprezentacji Wojska Polskiego szer. Tomasz Polewka wywalczył złoty medal w finałowym wyścigu na 100 m stylem grzbietowym. Pływak z wrocławskiego Wojskowego Zespołu Sportowego triumfował z czasem 54,82 s. Drugie miejsce zajął Aleksandr Tarabrin z Kazachstanu, który przegrał z Polakiem o 0,83 s. Brąz wywalczył Brazylijczyk Guilherme Augusto Guido. Nasz pływak prowadził już na półmetku. Nad Kazachem miał wprawdzie 0,07 s przewagi, ale w drugiej części rywalizacji nie pozwolił konkurentom odrobić strat.

Major Sylwester Ostrowski, kapitan pływackiej reprezentacji Wojska Polskiego, kilka dni przed rozpoczęciem rywalizacji na pływalni w Gimcheon mówił, że Tomasza Polewkę stać na złoty medal w wyścigu na 50 m stylem grzbietowym. – To jego koronny dystans. Na 50 m jest rekordzistą Polski. Jako pierwszy Polak złamał barierę 25 s, uzyskując czas 24,80 s – mówił major. Tymczasem zawodnik z wrocławskiego WZS już na dwukrotnie dłuższym dystansie pokazał swoją klasę. Natomiast jego koleżanka szer. Anna Dowgiert rywalizację na igrzyskach rozpoczęła od szóstego miejsca w finale wyścigu na 50 m stylem dowolnym. – Jej koronnym dystansem jest również 50 m stylem grzbietowym. Jest aktualną mistrzynią i rekordzistką Polski na tym dystansie. Może powalczy i tutaj o złoto – mówił major.

Lekkoatleci kontynuują dobrą passę

O medale postarali się w środę także mar. Artur Noga, st. szer. Dominik Bochenek i st. szer. Adrian Świderski. Dwaj pierwsi rywalizowali w jednym finale – biegu na 110 m przez płotki. Bochenek przed czterema laty zdobył złoto na wojskowych igrzyskach w Rio de Janeiro. Tym razem skopiował wyczyn st. szer. Mariusza Kubaszewskiego, który w Brazylii był trzeci. Z kolei debiutujący w wojskowej imprezie Noga na stadionie w Mungyeong finiszował na drugiej pozycji. Aktualny mistrz Polski uzyskał czas 13,79 s. Kolegę z reprezentacji wyprzedził o 0,05 s, a przegrał różnicą 0,36 s z Rosjaninem Siergiejem Szubenkowem. Obaj niejednokrotnie spotykali się w finałach wielkich imprez, m.in. przed trzema laty Noga przegrał z Szubenkowem na mistrzostwach Europy. Rosjanin zdobył wtedy złoty medal, a Polak brązowy.

St. szer. Adrian Świderski wywalczył brązowy medal w trójskoku.

W trójskoku na podium stanęło dwóch Rosjan i nasz reprezentant – st. szer. Adrian Świderski. Polakowi zabrakło dwóch centymetrów do srebrnego medalu. Triumfował z wynikiem 17 m 1 cm Dmitrij Sorokin. Aleksiej Fiodorow skoczył na odległość 16,56 m, a o 1 cm bliżej reprezentant Polski. Fiodorow najlepszy skok w konkursie oddał w pierwszej serii i prowadził po pierwszej kolejce. Świderski był drugi z wynikiem 16,38 m. W drugiej kolejce na prowadzenie wyszedł Sorokin po skoku na 16,88 m. Drugi, mierzony skok miał w piątej serii, w której to jako jedyny ze startujących trójskoczków przekroczył 17 m. Świderski w trzeciej serii uzyskał 16,44 m, a w czwartej – 16,55 m.

Lekkoatleci wywalczyli sześć z piętnastu medali zdobytych przez Polaków na VI Letniej Olimpiadzie Wojskowej w Korei Południowej. Z pewnością nie jest to koniec naszych zdobyczy. W czwartek ostatni dzień lekkoatletycznych zmagań. Walczyć będą m.in. mistrzowie świata st. kpr. Piotr Małachowski i st. szer. Paweł Wojciechowski.

Finał biegu na 110 m przez płotki.

O krok od medalu

Piątego dnia igrzysk na miejscach tuż za podium znaleźli się: biegacz na orientację st. sierż. Wojciech Kowalski (był czwarty w biegu na średnim dystansie), żeglarki – st. mar. Katarzyna Tylińska i ppor. Aleksandra Szczęsna oraz strzelcy szer. Klaudia Breś i bosm. Piotr Daniluk. St. sierż. Kowalskiemu (z wrocławskiego WZS) do medalu zabrakło 11 s. Żeglarki przegrały brąz z Brazylijkami różnicą 3 punktów. Natomiast naszym reprezentantom specjalizującym się w strzelaniach z pistoletu zabrakło do miejsca na podium jednego punktu.

Polska na ósmym miejscu

Po pięciu dniach rywalizacji o medale reprezentacja Wojska Polskiego wywalczyła 15 krążków: dwa złote, cztery srebrne i dziewięć brązowych. Na najwyższym stopniu podium, oprócz szer. Tomasza Polewki, stanęła szablistka kpr. Aleksandra Socha. Srebrne medale zdobyli: mar. Artur Noga, szablistka st. szer. Bogna Jóźwiak, judoczka st. mar. Daria Pogorzelec i kobieca drużyna w judo. Natomiast brązowe krążki mają już: lekkoatleci – st. szer. Dominik Bochenek (110 m przez płotki), st. szer. Adrian Świderski (trójskok), st. szer. Marika Popowicz-Drapała (100 m), mar. Angelika Cichocka (800 m) i szer. Marcin Lewandowski (800 m); szermierze – st. szer. Sylwia Gruchała (floret) i szer. Ewa Nelip (szpada) oraz judoczki – mar. Karolina Tałach i szer. Arleta Podolak.

Na razie w klasyfikacji medalowej prowadzi Rosja (35 złotych, 18 srebrnych, 18 brązowych) przed Chinami (14 – 10 – 20), Brazylią (13 – 11 – 7), Koreą Południową (5 – 7 – 7), Niemcami (4 – 2 – 7), Bahrajnem (4 – 0 – 24), Ukrainą (2 – 6 – 4) i Polską (2 – 4 – 9). Medale zdobyli przedstawiciele 46 państw.

Jacek Szustakowski

autor zdjęć: kpt. Krzysztof Baran

dodaj komentarz

komentarze


NATO on Northern Track
 
Hełmy – nowoczesne i na miarę
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
WAM wraca po latach
Podróż po AWACS-ie
Mobilne dowodzenie
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Przysięga w Limanowej
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Pływacy i maratończycy na medal
Nie szpital, a instytut
Dwie dekady ulepszania Sojuszu
Najmłodsi artyści Wojska Polskiego
Szachownice nie dotarły nad Finlandię
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Polki pobiegły po srebro!
Po śladach polskich bohaterów
„Grand Quadriga ‘24”
They Will Check The Training Results in Combat
Ostatnia droga Pileckiego
Ameryka daje wsparcie
Nowe zadania szefa SKW
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
„Sarex”, czyli jeden za wszystkich, wszyscy za jednego
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Serwis K9 w Polsce
Flota Bayraktarów w komplecie
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Układ nerwowy Mieczników
Zawsze gotowi do pomocy
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
„Ryś” z laserem
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Wojna w świętym mieście, epilog
Polska wiktoria na Monte Cassino
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
Cień atomowej zagłady
Broń Hitlera w rękach AK
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Pokazali bojowego ducha
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Wszystkie misje AWACS-a
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
„Pierwsza Drużyna” na start
Tarcza Wschód – odstraszanie i obrona
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Piedimonte – samobójcza misja
By Polska była bezpieczna
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO