moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

„Brązowy” poniedziałek na wojskowych igrzyskach

Trzy brązowe medale zdobyły reprezentantki polskiej armii w trzecim dniu VI Letniej Olimpiady Wojskowej w Korei Południowej. St. szer. Sylwia Gruchała była trzecia w turnieju florecistek, mar. Angelika Cichocka w biegu na 800 m, a szer. Arleta Podolak w rywalizacji judoczek w kategorii do 57 kg. W klasyfikacji medalowej Polska zajmuje teraz szóste miejsce.


St. szer. Sylwia Gruchała

Blisko medalu była również strzelecka drużyna kobieca w konkurencji karabin sportowy, 60 strzałów z 50 metrów w pozycji leżącej. Kpr. Sylwia Bogacka, st. szer. Agnieszka Nagay i st. szer. Karolina Kowalczyk zajęły czwarte miejsce.

Trzeci medal w szermierce

W drugim dniu rywalizacji o szermiercze medale st. szer. Sylwia Gruchała wywalczyła dla Polski trzeci krążek w turnieju indywidualnym we florecie. Przed czterema laty na wojskowych igrzyskach w Rio de Janeiro zdobyła dwa srebrne medale – w turnieju indywidualnym i drużynowym. W tym roku jedno trofeum już ma, choć trzeba przyznać, że ten brąz dla drużynowej wicemistrzyni olimpijskiej z 2000 roku ma ogromną wartość. Cieszyła się z niego nie mniej, niż ze srebra w Brazylii. W półfinale nasza florecistka przegrała bowiem 12:15 z Inną Deriglazovą, aktualną mistrzynią świata. W finale Rosjanka pokonała 15:9 Włoszkę Valentinę Cipriani. Natomiast drugi brązowy medal zdobyła Rosjanka Julia Birjukowa.

St. szer. Sylwia Gruchała w pojedynku z Małgorzatą Wojtkowiak

Polska brązowa medalistka po walce dziękowała wojsku za to, że powołano ją do składu na igrzyska. – Postarałam się nie zawieść oczekiwań. Brązowy medal to wielki sukces. Startowałam po przerwie macierzyńskiej i przegrałam z nie byle kim, bo z mistrzynią świata sprzed dwóch miesięcy – mówi st. szer. Sylwia Gruchała. – Walka z Rosjanką o awans do finału była bardzo trudna. Aczkolwiek wierzyłam, że mogę ją wygrać. W fazie grupowej turnieju wygrałam bowiem z Deriglazovą 5:2 – dodaje zawodniczka. Wspomniała też o swoim powrocie do starego klubu w Gdańsku i poprzedniego trenera. – Cieszę się, że praca z Tadeuszem Pagińskim, który nauczył mnie sztuki fechtunku, zaowocowała. Teraz jestem przekonana, że powrót do pracy z tym szkoleniowcem był bardzo dobrą decyzją. Metodą małych kroków będę chciała powalczyć o kwalifikacje do igrzysk w Rio. Dlatego ten medal daje mi promyk nadziei na przyszłość – stwierdziła florecistka.

Z trzeciego medalu w szermierce bardzo zadowolony był chor. Sławomir Zwierzyński, trener szermierzy Wojska Polskiego. – To spory sukces Sylwii, biorąc pod uwagę, że po długiej przerwie powróciła do wyczynowego uprawiania sportu – twierdzi szkoleniowiec. Za poprawny uznał występ pozostałych reprezentantów naszego wojska, którzy walczyli dzisiaj na planszach w południowokoreańskim Mungyeong. – St. szer. Małgorzata Wojtkowiak przegrała walkę z Sylwią
Gruchałą o awans do półfinału. Z kolei st. szer. Martynie Synoradzkiej drogę do strefy medalowej zamknęła mistrzyni świata i dzisiejsza triumfatorka. Natomiast w rywalizacji szpadzistów w walce o wejście do czołowej szesnastki szer. Mateusz Nycz przegrał ze st. szer. Krzysztofem Mikołajczakiem, a st. szer. Radosław Zawrotniak uległ Francuzowi, który obecnie jest trzecim zawodnikiem światowego rankingu – wylicza trener.

Medale debiutantek

Mar. Angelika Cichocka w biegu na 800 metrów zajęła trzecie miejsce z czasem 2 minuty 00,72 sekundy. Na finiszu przegrała tylko z Ukrainką Natalią Lupu (jej wynik – 1.59,99) i Białorusinką Maryną Arzamasovą (2.00,57). Ta ostatnia to aktualna mistrzyni świata i Europy. Nasza reprezentantka, która w Korei Południowej debiutowała w wojskowych zawodach, była zadowolona z brązowego medalu. – Nie spodziewałam się, że na tej bieżni będzie tak wysoki poziom. Biegła ze mną mistrzyni świata z tego roku na 800 metrów i utytułowana Lupu, która zwyciężyła. Walka była bardzo zacięta, ale cieszę się, że udało mi się wyjść z niej obronną ręką i mam medal – mówi lekkoatletka. – Planowałam od początku biec w czołówce. Nie dalej niż na trzeciej, czwartej pozycji, aby nie tracić dystansu do zawodniczek, z którymi nastawiałam się na walkę na finiszu – opisuje swoją taktykę. – Jak założyłam, tak zrobiłam. Myślałam, że na ostatnich metrach uda mi się wyjść na drugą pozycję. Niestety Białorusinka odparła mój atak i jest brąz, ale uważam ten medal za swój ogromny sukces – przyznaje zawodniczka z gdyńskiego Wojskowego Zespołu Sportowego.

Mar. Angelika Cichocka z przedstawicielami kierownictwa polskiej reprezentacji

Trzeci brązowy medal dla Polski wywalczyła dzisiaj kolejna debiutantka na wojskowych zawodach – szer. Arleta Podolak z wrocławskiego WZS. W pojedynku judoczek o trzecie miejsce w kategorii do 57 kilogramów Polka pokonała Chinkę Liru Huang. Walka była wyrównana. Żadnej z zawodniczek nie udało się zdobyć punktów za akcje techniczne i o zwycięstwie musiały zadecydować kary przyznane przez sędziów. Polka nie otrzymała żadnej, a Chinka jedną. Zatem z medalu mogła się cieszyć nasza szeregowa.

Zresztą z drugiego już medalu na tych igrzyskach. Przed dwoma dniami szer. Arleta Podolak wraz z koleżankami wywalczyła bowiem srebrny krążek w turnieju drużynowym. Po zejściu z podium wszystkie nasze medalistki zapewniały, że postarają się powalczyć o trofea w turnieju indywidualnym. Judoczka z wrocławskiego WZS dopięła swego. Niestety, sztuka ta nie udała się szer. Agacie Ozdobie i mar. Halimie Mohamed-Seghir, którym nie udało się przebić do strefy medalowej.

Film: Jacek Szustakowski

Polska na szóstym miejscu

Po trzech dniach zmagań o medale reprezentacja Wojska Polskiego wywalczyła w sumie sześć krążków. Oprócz trzech brązowych zdobyła jeszcze jeden złoty i dwa srebrne. Na najwyższym stopniu podium stanęła szablistka Aleksandra Socha, a srebrne medale wywalczyły: szablistka Bogna Jóźwiak i judoczki w turnieju drużynowym. Po trzech dniach igrzysk w klasyfikacji medalowej prowadzi Rosja (7 złotych, 2 srebrne, 6 brązowych) przed Brazylią (4 - 3 - 1), Chinami (4 - 2 - 6), Bahrajnem (2 - 0 - 2), Koreą Południową (1 - 2 - 4) i Polską (1 - 2 - 3). Medale zdobyli przedstawiciele 30 państw.

SZUS

autor zdjęć: Jacek Szustakowski

dodaj komentarz

komentarze

~agusia
1444127040
Paczjemu na wojskowych stronach nie ma reklam? Wojsko takie bogate?
8F-29-9E-B0

I zdobyliśmy!
 
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
„Pierwsza Drużyna” na start
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Zmiany w dodatkach stażowych
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Śladami ojca
Zanieśmy lepszą Polskę następnym pokoleniom
Pytania o europejską tarczę
Po przeprawie ruszyli do walki
Wioślarze i triatlonistka na podium
Abramsy w pętli
Orzeł dla bohaterów
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Mobilne dowodzenie
Więcej hełmów dla żołnierzy
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Dzień zwycięstwa. Na wolność Polska musiała czekać
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Bohater odtrącony
Polska wiktoria na Monte Cassino
Polsko-australijskie rozmowy o bezpieczeństwie
Serwis K9 w Polsce
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Ameryka daje wsparcie
Pierwsi na oceanie
Rajd ku czci saperów
W obronie wschodniej flanki NATO
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
NATO on Northern Track
Flota Bayraktarów w komplecie
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Polki pobiegły po srebro!
Szef MON-u: nie można oswajać się z wojną
Na straży nieba
Armia Andersa w operacji „Honker”
Jak zwiększyć bezpieczeństwo cywilów?
Pamiętamy o bohaterach z Piedimonte
Test współpracy dla bezpieczeństwa
Gry wojenne w szkoleniu
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Premier odwiedził WZZ Podlasie
Wyszkolenie sprawdzą w boju
„Ta ziemia do Polski należy…”
Wojskowe Oscary przyznane!
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
MON o bezpieczeństwie szkoleń na poligonach
Krwawa noc pośród puszczy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Układ nerwowy Mieczników
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Pływacy i maratończycy na medal
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wojna w świętym mieście, epilog
Mięśnie czy głowa, czyli jak przejść selekcję

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO