moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Srebrny medal judoczek na rozpoczęcie wojskowych igrzysk

St. mar. Kinga Kubicka, szer. Arleta Podolak, szer. Agata Ozdoba, mar. Halima Mohamed Seghir, mar. Karolina Tałach i st. mar. Daria Pogorzelec wywalczyły srebro w turnieju drużynowym judo podczas pierwszego dnia rywalizacji o medale na VI Letniej Olimpiadzie Wojskowej w Korei Południowej. W hali w Mungyeong, Polki w walce o złoto przegrały tylko z Brazylijkami. Brązowe medale zdobyły Rosjanki i Francuzki.

W finale rywalkami polskich judoczek były: w kategorii do 52kg – Sarah Gabrielle Cabral de Menezes, do 57 kg – Rafaela Lopes Silva, do 63 kg – Mariana dos Santos Silva, do 70 kg – Maria de Lourdes Mazzoleni Portela. Ozdoba, Tałach i Kubicka przegrały nieznacznie na punkty (po 0:1), z kolei Kubicka i Pogorzelec uległy po 0:10. – Wynik nie odzwierciedlał przebiegu tego spotkania. Były bardzo wyrównane walki. Myślę, że dziewczyny, tak jak obiecywały, niebawem wezmą rewanż. Oby to było jak najszybciej na zawodach indywidualnych – mówi mł. chor. Dariusz Tabisz, trener polskich judoczek.

Wielki sukces

– To bardzo wielki sukces naszych judoczek. Dzisiaj w finale Brazylijki były trochę lepsze. Trzeba jednak pamiętać o tym, że przegrały one z Rosjankami, z którymi myśmy wygrały – przyznaje Anna Kuzawińska, zastępca szefa reprezentacji Wojska Polskiego ds. sportowych. – W finale było jak było, ale przecież w Rio nasze judoczki w turnieju drużynowym nie miały żadnego medalu. Mam nadzieję, że równie dobrze pójdzie im w zawodach indywidualnych. Daria Pogorzelec w Rio miała złoty medal. Mam nadzieję, że powtórzy ten sukces. Wierzę również w udany występ pozostałych naszych reprezentantek i reprezentantów w turnieju indywidualnym – dodaje Kuzawińska.

W półfinale rywalem Polek były zwyciężczynie grupy B – Rosjanki. Mecz o awans do finału był niezwykle emocjonujący. Dwie pierwsze walki wygrały Rosjanki: Anna Kharitonova ze st. mar. Kingą Kubicką i Tatiana Kazeniuk z szer. Arletą Podolak. Trzy kolejne pojedynki wygrały natomiast Polki. Najpierw szer. Agata Ozdoba wygrała mniejszą ilością kar z Pari Surakatovą, a potem mar. Karolina Tałach wyrównała wynik meczu po wygranej przez ippon (po 1 min 9 s walki) z Aleną Prokopenko. Natomiast w ostatniej walce st. mar. Daria Pogorzelec wygrała (mniejszą ilością kar) z Anaid Mkhitarian.

– Rosjanki mają do nas pecha. Często z nami przegrywają. Także się nie zdziwiły, kiedy odebrałyśmy im finał – przyznaje st. mar. Daria Pogorzelec, dla której start w Korei Południowej jest drugim na wojskowych igrzyskach (na pierwszych, przed czterema laty, w Rio de Janeiro zdobyła złoto w rywalizacji indywidualnej). Po raz trzeci startuje w nich natomiast st. mar. Kinga Kubicka. – Przed ośmiu laty w Indiach był brąz w turnieju drużynowym, w Rio piąte miejsce, a teraz drugie – podsumowuje najstarsza judoczka w polskiej ekipie. Pozostałe cztery zadebiutowały na wojskowych igrzyskach.

Mecz Polek z Rosjankami obserwował gen. bryg. Andrzej Danielewski, inspektor szkolenia Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych. – Jestem pod wrażeniem ostatnich pojedynków. Dziewczyny spisały się bardzo dobrze. Pięknie reprezentują wojsko, a przede wszystkim nasz kraj – mówi generał.

Droga do półfinału

W fazie grupowej, w meczu otwierającym turniej drużynowy kobiet, reprezentantki Wojska Polskiego pokonały 4:1 Francuzki. Polki rozpoczęły pojedynek od przegranej. W kategorii wagowej do 52 kg st. mar. Kinga Kubicka spotkała się z Marine Litenry. Dzięki przyznaniu przez sędziów yuko lepszą okazała się Francuzka. Pozostałe cztery pojedynki wygrały już nasze judoczki. W kategorii do 57 kg szer. Arleta Podolak pokonała przez ippon (po 1 min 21 s walki) Johannę Erolę. Z kolei w kategorii do 63 kg szer. Agata Ozdoba wygrała przez yuko z Silvią, a mar. Karolina Tałach w kategorii do 70 kg pokonała przez ippon (w 62. s walki) Marie Moulin. W ostatnim pojedynku w kategorii powyżej 70 kg st. mar. Daria Pogorzelec zwyciężyła Alice Deplanque. Polka prowadziła po zaliczeniu jej yuko, a w 2 min 11 s zakończyła walkę przez ippon.

W drugim meczu polskie judoczki pokonały 5:0 Hiszpanki. Dwa pojedynki zakończyły się bez walki, gdyż nasze rywalki wystawiły do turnieju drużynowego tylko trzy zawodniczki. Szer. Arleta Podolak po 14 s zakończyła przez ippon potyczkę z Rocio Gutierrez Vazquez. Z kolei jej koleżanka w kategorii do 63 kg mar. Hailma Mohamed Seghir potrzebowała 32 s, aby wygrać przez ippon z Yolantą Merino Bascunaną. Natomiast st. mar. Daria Pogorzelec po 28 s walki wygrała przez ippon z Jessicą Frau Cerdan.

W pojedynku o pierwsze miejsce w grupie A Polski przegrały 2:3 z Chinkami. St. mar. Kinga Kubicka przegrała z Yu Lan (Polka miała o jedną karę shido więcej od Chinki), a szer. Arleta Podolak wygrała po 1 min 53 s walki z Hui Wang. W trzecim pojedynku triumfowała szer. Agata Ozdoba (sędziowie przyznali Polce punkty za waza-ari). W kolejnej walce Chinki wyrównały rezultat meczu. Po bardzo zaciętym i wyrównanym pojedynku Zia Yan wygrała z mar. Karoliną Tałach. Natomiast w decydującej o zwycięstwie w meczu walce st. mar. Daria Pogorzelec przegrała przez ippon z Yang Li.

Przed czterema laty w Rio de Janeiro reprezentacja Wojska Polskiego również rozpoczęła igrzyska od medalu drużynowego w judo. Brąz wywalczyli mężczyźni, którzy tym razem nie wystawili drużyny do rywalizacji o medale. Do składu zabrakło im jednego zawodnika. Polki miały wprawdzie w Mungyeong sześć zawodniczek i wszystkie mogły wystąpić. Jednak dwie - z konieczności - startowały w innych kategoriach wagowych.

Jacek Szustakowski z Mungyeong w Południowej Korei

autor zdjęć: Fot. Jacek Szustakowski

dodaj komentarz

komentarze


They Will Check The Training Results in Combat
 
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Polki pobiegły po srebro!
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Na straży nieba
Po przeprawie ruszyli do walki
Broń Hitlera w rękach AK
Pytania o europejską tarczę
Bohater odtrącony
Zawsze gotowi do pomocy
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
Więcej hełmów dla żołnierzy
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
„Ta ziemia do Polski należy…”
„Pierwsza Drużyna” na start
Orzeł dla bohaterów
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
NATO on Northern Track
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Krwawa noc pośród puszczy
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Układ nerwowy Mieczników
Mobilne dowodzenie
Premier odwiedził WZZ Podlasie
Wioślarze i triatlonistka na podium
Pływacy i maratończycy na medal
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Gry wojenne w szkoleniu
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
Ameryka daje wsparcie
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Polska wiktoria na Monte Cassino
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Serwis K9 w Polsce
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Abramsy w pętli
„Grand Quadriga ‘24”
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
W obronie wschodniej flanki NATO
Nowe zadania szefa SKW
Śladami ojca
Wszystkie misje AWACS-a
Wojna w świętym mieście, epilog
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Flota Bayraktarów w komplecie
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO