moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Sportowcy szykują się do startu na igrzyskach

Jutro w południowokoreańskim mieście Mungyeong odbędzie się uroczyste otwarcie VI Letniej Olimpiady Wojskowej. Większość reprezentacji, z polską na czele, jest już w Korei. Sportowcy przygotowują się do najważniejszych startów w imprezie czterolecia. Najdłużej, bo do ostatniego dnia wojskowych igrzysk, czekać będą na rozpoczęcie walki o medale maratończycy.

Reprezentacja Wojska Polskiego w trzech turach dotarła do Korei Południowej. Pierwsi zameldowali się w wioskach olimpijskich lekkoatleci i pływacy. Ci drudzy w kilka godzin po wylądowaniu w Seulu, mimo zmęczenia podróżą, udali się na pierwszy trening. – Udało nam się przystosować do różnic wynikających ze zmiany strefy czasowej. Wczoraj wszyscy poszli spać o godzinie 2122, wstali o 8 i już półtorej godziny później byli gotowi do wyjazdu na poranny trening – mówi Adam Rzeczkowski, trener pływaków z reprezentacji Wojska Polskiego. – Dzisiaj również mieliśmy tak zwane rozpływanie, a część zawodników także i pływanie tempowe. Jutro, ze względu na ceremonię otwarcia igrzysk, planujemy tylko jeden trening – dodaje szkoleniowiec.

Optymizm w drużynie pływaków

Pływacy trenowali na basenie w Mungyeong, na którym odbędzie się konkurencja w pięcioboju nowoczesnym. Natomiast o medale walczyć będą między 7 a 10 października w mieście Gimcheon, odległym o ok. 80 km od wioski olimpijskiej w Mungyeong. Pływanie i lekka atletyka to dyscypliny, w których można zdobyć najwięcej medali podczas igrzysk. Pływacy walczyć będą o 38 kompletów. Mężczyźni rywalizować będą w 19 finałach, kobiety – w 17, a dwa ostatnie zarezerwowano dla sztafet mieszanych. Do walki o medale przystąpi 162 zawodników z 19 państw. Jako jedyni pełne 20-osobowe składy (po 10 zawodników i zawodniczek) wystawiły trzy reprezentacje: Rosji, Chin i Brazylii.

Film: Jacek Szustakowski/ portal polska-zbrojna.pl

Polskę reprezentować będzie sześcioro pływaków. – Jeszcze nie odbyła się konferencja techniczna i nie wiadomo, którzy zawodnicy wystartują na poszczególnych dystansach. Możemy się jedynie domyślać, znając składy poszczególnych ekip. Na listach startowych znajdą się mistrzowie świata z ostatnich zawodów w Kazaniu. Zatem na pewno będzie ciekawie – przyznaje trener Rzeczkowski. – Liczymy na kilka medali. Szer. Anna Dowgiert powinna walczyć może nawet o złoto na 50 metrów stylem motylkowym. Szer. Tomasz Polewka na tym samym dystansie, tyle że stylem grzbietowym – dodaje mjr Sylwester Ostrowski, zastępca szefa wrocławskiego Wojskowego Zespołu Sportowego, a w Korei kapitan drużyny pływackiej. – Jesteśmy optymistami. Mamy tutaj świetne warunki do treningów – dodaje major.

Aura płata figla gospodarzom

W przeddzień ceremonii inauguracji VI Letniej Olimpiady Wojskowej aura mocno pokrzyżowała plany gospodarzom. Padający nieustannie deszcz i silny wiatr przeszkadzały w ostatnich przygotowaniach do uroczystego otwarcia igrzysk. Szczęście mieli piloci bojowych samolotów szykujący się do piątkowego pokazu, bo treningi nad stadionem w Mungyeong odbyli już wczoraj przy sprzyjającej im pogodzie. Jednym z elementów ceremonii otwarcia, prócz ewolucji lotniczych, będzie defilada sportowców w mundurach z około 120 państw. Weźmie w niej udział większość z około 8700 zawodników zgłoszonych do startu w igrzyskach.

Futboliści rozpoczęli jako pierwsi

Jako pierwsi, jeszcze przed oficjalnym rozpoczęciem wojskowych igrzysk, rywalizację o medale rozpoczęli futboliści. Wczoraj rozegrano pierwsze mecze fazy grupowej. W grupie A gospodarze igrzysk rozgromili 7:0 reprezentację USA, a Algieria wygrała 2:1 z Katarem. Natomiast w grupie B Brazylia pokonała 3:0 Kanadę, a Oman 6:1 Gwineę. Z kolei dzisiaj pierwsze mecze eliminacyjne rozegrały panie. Francuzki wygrały 2:1 z reprezentantkami gospodarzy, a Holenderki pokonały 1:0 Niemki.

Jacek Szustakowski z miasta Mungyeong w Południowej Korei

autor zdjęć: Jacek Szustakowski

dodaj komentarz

komentarze


Flota Bayraktarów w komplecie
 
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Polki pobiegły po srebro!
Wyszkolenie sprawdzą w boju
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Armia Andersa w operacji „Honker”
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Dzień zwycięstwa. Na wolność Polska musiała czekać
Polsko-australijskie rozmowy o bezpieczeństwie
„Ta ziemia do Polski należy…”
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Pływacy i maratończycy na medal
Po przeprawie ruszyli do walki
Premier odwiedził WZZ Podlasie
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Na straży nieba
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Polska wiktoria na Monte Cassino
Zanieśmy lepszą Polskę następnym pokoleniom
Zmiany w dodatkach stażowych
Pierwsi na oceanie
Bohater odtrącony
Wioślarze i triatlonistka na podium
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wojskowe Oscary przyznane!
Gry wojenne w szkoleniu
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Mobilne dowodzenie
Wojna w świętym mieście, epilog
Szef MON-u: nie można oswajać się z wojną
„Pierwsza Drużyna” na start
Abramsy w pętli
Układ nerwowy Mieczników
Orzeł dla bohaterów
Śladami ojca
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Więcej hełmów dla żołnierzy
Rajd ku czci saperów
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
W obronie wschodniej flanki NATO
Krwawa noc pośród puszczy
MON o bezpieczeństwie szkoleń na poligonach
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Serwis K9 w Polsce
Mięśnie czy głowa, czyli jak przejść selekcję
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
Pytania o europejską tarczę
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Ameryka daje wsparcie
Jak zwiększyć bezpieczeństwo cywilów?
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Pamiętamy o bohaterach z Piedimonte
I zdobyliśmy!
NATO on Northern Track
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Test współpracy dla bezpieczeństwa
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO