moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Małachowski i Wojciechowski powalczą o medale wojskowych igrzysk

Za kilka dni w Korei Południowej rusza VI Letnia Olimpiada Wojskowa. Na igrzyska jedzie 125 reprezentantów Wojska Polskiego. Najwięcej sportowców walczyć będzie o medale w lekkiej atletyce. Filarami lekkoatletycznej ekipy są mistrzowie świata: starszy kapral Piotr Małachowski i starszy szeregowy Paweł Wojciechowski.

Mar. Angelika Cichocka (druga z prawej) na bieżni w Mungyeong zadebiutuje w wojskowej imprezie.

Przed czterema laty na V Letniej Olimpiadzie Wojskowej w Rio de Janeiro lekkoatleci walczyli o medale miesiąc przed cywilnymi mistrzostwami świata w południowokoreańskim Daegu. Tym razem, dla odmiany, startować będą po światowym czempionacie, który pod koniec sierpnia zakończył się w Pekinie. Na igrzyskach w południowokoreańskim Mungyeong wystąpią dwaj nasi mistrzowie świata: st. szer. Paweł Wojciechowski i st. kpr. Piotr Małachowski. Ten pierwszy wywalczył tytuł w 2011 r. właśnie w Daegu, a „Machałek” w tym roku w Pekinie. Te mistrzostwa były też udane dla Wojciechowskiego, który wywalczył tam drugi w swojej karierze medal seniorskich mistrzostw świata. Tyczkarz z bydgoskiego Wojskowego Zespołu Sportowego stanął na trzecim stopniu podium i potwierdził, że nadal należy do światowej elity skoczków.

Najliczniejsza grupa – największe nadzieje medalowe

Poza st. kpr. Piotrem Małachowskim i st. szer. Pawłem Wojciechowskim żadnemu z naszych lekkoatletów, którzy znaleźli się w reprezentacji na koreańskie igrzyska nie udało się wywalczyć w Pekinie medalu. Spisali się jednak na miarę swoich możliwości i potwierdzili dobre przygotowanie do wojskowej olimpiady. Niektórzy, jak choćby st. szer. Henryk Szost, zrezygnowali nawet ze startu w Pekinie, aby jak najlepiej wypaść właśnie w Mungyeong. W maratonie trudno osiągnąć świetne wyniki w dwóch biegach rozgrywanych po kilkutygodniowej przerwie. Najlepszy Europejczyk w biegu maratońskim na londyńskich igrzyskach olimpijskich w 2012 roku podporządkował swoje tegoroczne starty występowi na wojskowej olimpiadzie. To najlepiej świadczy o podejściu rekordzisty Polski w maratonie do biegu w Mungyeong. Zresztą i pozostali członkowie maratońskiej reprezentacji w tym sezonie wszystko ułożyli pod start w Korei Południowej.

Maratończycy wystąpią w najsilniejszym składzie i z pewnością powalczą o medale, których byli tak blisko przed czterema laty w Rio de Janeiro. – Jeszcze nigdy nie mieliśmy tak mocnego składu na wojskowe igrzyska. Na pewno mamy szanse na medale – mówi mł. chor. Grzegorz Gajdus, trener maratończyków. Nasi zawodnicy kilka dni przed odlotem do Korei Południowej wrócili ze zgrupowania wysokogórskiego w szwajcarskim kurorcie w Sankt Moritz. Na wysokości ok. 1800 m n.p.m. trenowali: st. szer. Henryk Szost, st. mar. Marcin Chabowski, st. szer. Błażej Brzeziński, st. szer. Monika Stefanowicz, szer. Olga Kalendarova-Ochal i szer. Iwona Lewandowska. Wszyscy zdobyli już medale na wojskowych mistrzostwach świata. Nie mają jednak w swojej kolekcji – tak jak ich trener, który był pierwszy na II Letniej Olimpiadzie Wojskowej w Zagrzebiu – krążka z wojskowych igrzysk.

St. szer. Paweł Wojciechowski (w środku) wywalczył w tym roku brązowy medal na mistrzostwach świata oraz zajął trzecie miejsce w klasyfikacji generalnej Diamentowej Ligi. W Mungyeong bronić będzie złotego medalu wywalczonego na wojskowych igrzyskach w Rio de Janeiro.

Chorąży Gajdus wierzy, że po maratonie w Mungyeong nie będzie tym jedynym medalistą. – Na pewno będzie ciężej o medale niż na wojskowych mistrzostwach świata, ale jestem dobrej myśli – mówi trener. Obawia się tylko, że w składach innych ekip mogą się niepodziewanie pojawić markowi zawodnicy, których nie było na ostatnim wojskowym czempionacie. – Igrzyska mobilizują do budowania silniejszych ekip niż na mistrzostwa świata. Zetknęliśmy się z tym w Rio de Janeiro. Jesteśmy przygotowani, aby walczyć z najlepszymi – dodaje były maratończyk.

132 medale do zdobycia

W maratonie będzie można zdobyć 12 medali. Mężczyźni i kobiety walczyć będą o miejsca na podium w klasyfikacji indywidualnej i drużynowej. Natomiast w konkurencjach lekkoatletycznych rozgrywanych na stadionie sportowcy stoczą bój o 120 krążków. Biało-czerwonych stać na zgarnięcie kilkunastu z nich. Złotych medali z Rio de Janeiro bronić będzie pięciu zawodników: st. szer. Dominik Bochenek (w biegu na 110 m przez płotki), szer. Marcin Lewandowski (bieg na 800 m), st. szer. Paweł Wojciechowski (skok o tyczce) oraz st. mar. Kacper Kozłowski i kpr. Marcin Marciniszyn (sztafeta 4x400 m). W Rio wraz z Bochenkiem i Wojciechowskim stanęli na podium st. szer. Mariusz Kubaszewski (brąz w biegu na 110 m ppł.) i szer. Łukasz Michalski (srebro w skoku o tyczce). W Mungyeong nie wystartują, gdyż zakończyli kariery sportowe. Jednak w biegu na 110 m przez płotki jednym z najgroźniejszych rywali Bochenka będzie mar. Artur Noga. Emocji w finale płotkarzy powinno więc nie zabraknąć. Z kolei w sztafecie 4x400 m ze złotej czwórki z Rio ubyli st. szer. Daniel Dąbrowski i st. kpr. Piotr Klimczak (obaj zakończyli reprezentacyjną karierę). W ich miejsce trener Józef Lisowski powołał młodych, ale już utytułowanych czterystumetrowców: szer. Jakuba Krzewinę i szer. Łukasza Krawczuka. W takim składzie biało-czerwonych stać na powtórzenie sukcesu z Brazylii.

Tak finiszuje szer. Marcin Lewandowski.

Nie bez szans na medale są również obie sprinterskie sztafety. W Rio de Janeiro stanęły na drugim stopniu podium. W składach sztafet również doszło do roszad, ale nie zostały osłabione – zwłaszcza kobieca rokuje nadzieje na dobry wynik. – Liczę na medal naszych sprinterek. Dobrze się prezentowały na wielu zawodach, jak zresztą i pozostali nasi reprezentanci – mówi mjr Wiesław Czapiewski, trener lekkoatletów z bydgoskiego Wojskowego Zespołu Sportowego. – Przygotowania do igrzysk przebiegały planowo. Część zawodników była na zgrupowaniu w Cetniewie i Spale. Pozostali trenowali w Bydgoszczy. Na naszych obiektach przez miesiąc przygotowywali się też lekkoatleci z Emiratów Arabskich, którzy razem z nami polecą do Seulu – dodaje major, który obecnie jest trenerem mistrza świata Pawła Wojciechowskiego.

Szesnaścioro medalistów

Na poprzednich wojskowych igrzyskach w Rio de Janeiro w 2011 roku lekkoatleci również tworzyli najliczniejszą grupę w reprezentacji Wojska Polskiego. Do Brazylii poleciało ich 24, a z medalami wróciło szesnaścioro. Zdobyli cztery złote krążki, trzy srebrne i jeden brązowy. Wywalczyli trzy miejsca na podium w biegach sztafetowych (4x400 i 4x100 m mężczyzn oraz 4x100 m kobiet), a z sukcesów indywidualnych cieszyło się pięciu zawodników: szer. Marcin Lewandowski (zdobył złoty medal w biegu na 800 m), st. szer. Dominik Bochenek (złoto w biegu na 110 m przez płotki), st. szer. Paweł Wojciechowski (złoto w skoku o tyczce), st. szer. Łukasz Michalski (srebro w skoku o tyczce) i st. szer. Mariusz Kubaszewski (brąz w biegu na 110 m przez płotki).

Przed czterema laty rywalizację o medale pierwszego dnia po otwarciu igrzysk rozpoczęli maratończycy. Tym razem specjaliści od biegania na dystansie 42 km 195 m jako jedyni walczyć będą o miejsca na podium w dniu zamknięcia VI Letniej Olimpiady Wojskowej – 11 października. Natomiast wszystkie finały na stadionie w Mungyeong odbędą się w dniach 4-8 października. Rywalizację o medale zakończą biegi sztafetowe: 4x400 m mężczyzn, 4x100 m kobiet i 4x100 m mężczyzn.

SZUS

autor zdjęć: archiwum Jacka Szustakowskiego

dodaj komentarz

komentarze


WAT-owskie eksperymenty na ISS
 
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Mobilne dowodzenie
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Nowe zadania szefa SKW
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Układ nerwowy Mieczników
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
By Polska była bezpieczna
„Grand Quadriga ‘24”
Polska wiktoria na Monte Cassino
Cień atomowej zagłady
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Zawsze gotowi do pomocy
Broń Hitlera w rękach AK
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Pokazali bojowego ducha
They Will Check The Training Results in Combat
Ameryka daje wsparcie
Przysięga w Limanowej
Wszystkie misje AWACS-a
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
Pływacy i maratończycy na medal
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
WAM wraca po latach
„Ryś” z laserem
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Flota Bayraktarów w komplecie
NATO on Northern Track
Podróż po AWACS-ie
„Pierwsza Drużyna” na start
Dwie dekady ulepszania Sojuszu
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Najmłodsi artyści Wojska Polskiego
Nie szpital, a instytut
„Sarex”, czyli jeden za wszystkich, wszyscy za jednego
Polki pobiegły po srebro!
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
Piedimonte – samobójcza misja
Wojna w świętym mieście, epilog
Ostatnia droga Pileckiego
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
Szachownice nie dotarły nad Finlandię
Serwis K9 w Polsce
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Tarcza Wschód – odstraszanie i obrona
Hełmy – nowoczesne i na miarę
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Po śladach polskich bohaterów

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO