moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Nagrody MSPO: za kamerę, karabin i integrator

Asteria KLW-1 to kamera termowizyjna, którą opracowali inżynierowie z Przemysłowego Centrum Optyki z Warszawy. Za jej innowacyjność na tegorocznych targach zbrojeniowych w Kielcach otrzymali nagrodę Defender. Nagrodzono nią również modułowy integrator M-ITG z WB Electronics oraz karabin maszynowy UKM 2000P z Zakładów Mechanicznych w Tarnowie.

Karabiny maszynowe UKM-2000P

Komisja konkursu Defender – organizowanego w ramach Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach – przyznaje nagrody aż w trzynastu kategoriach. Przedstawiamy ostatni odcinek naszego cyklu o wyróżnionych produktach polskiego przemysłu zbrojeniowego.

Kamera do Rosomaków

Kołowe transportery opancerzone Rosomak są podstawowym wozem bojowym polskiej armii. Obecnie wojsko ma ich ponad siedemset, a w przyszłości będzie prawie tysiąc. W Rosomaki będą uzbrojone trzy brygady zmechanizowane – 12 ze Szczecina, 17 z Międzyrzecza oraz 15 z Giżycka i Orzysza.

Choć transportery są produkowane przez należącą do Polskiej Grupy Zbrojeniowej spółkę Rosomak, to do ich konstrukcji wykorzystano wiele importowanych podzespołów. Od dłuższego czasu przemysł obronny stara się opracować ich polskie odpowiedniki. Takim przykładem jest zbudowana przez inżynierów z PCO S.A. kamera termowizyjna KLW-1 Asteria. Urządzenie waży dziewięć kilogramów, jest wyposażone w chłodzony detektor III generacji o rozdzielczości 640x512 pikseli i pracuje na długości fal 7,7÷9,3 µm. W zależności od szerokości pola obserwacji Asteria umożliwia wykrywanie obiektów z 12 kilometrów (przy wąskim polu widzenia) lub 4,6 km (przy szerokim polu widzenia).

Kamera termowizyjna KLW-1 Asteria

Przemysław Matrzak, specjalista ds. reklamy PCO S.A., podkreśla, że inżynierowie musieli długo pracować nad takim oprogramowaniem, które pozwoli jak najlepiej wykorzystać zastosowane w kamerze zaawansowane systemy optyczno-elektroniczne. – Bardzo dobrą jakość obrazu uzyskaliśmy nie tylko dzięki wysokiej klasie podzespołów elektronicznych i optycznych, ale również dzięki bardzo skomplikowanym algorytmom przetwarzania danych – wyjaśnia.

Na kieleckich targach zbrojeniowych Asteria prezentowana była w kilku konfiguracjach – jako część wyposażenia czołgów PT-91, czołgów T-72 oraz jako zamiennik systemu optycznego stosowanego obecnie w Rosomakach. W ocenie jury konkursu Defendera najbardziej interesująca okazała się ta przeznaczona do montażu w kołowych transporterach. I to właśnie ją wyróżniono nagrodą.

UKM 2000 po nowemu 

Karabiny maszynowe UKM-2000P to podstawowa broń polskich żołnierzy. Wojsko od dziesięciu lat wykorzystuje trzy typy tej broni: UKM-2000P – wersja dla piechoty, UKM-2000D – model desantowy oraz UKM-2000C – karabin montowany w Rosomakach.

Swój chrzest bojowy UKM-2000 przeszły na misji w Iraku. Były również używane przez żołnierzy na misji w Afganistanie. – Na podstawie doświadczeń z obu misji przygotowaliśmy pakiet modyfikacyjny broni. Ulepszyliśmy wszystko to, na co wskazywali używający karabinu żołnierze, czyli między innymi regulator gazowy, węzeł iglicy, łoże oraz tłumik płomienia – mówi płk rez. Tomasz Berezowski, były dowódca wojsk aeromobilnych, który obecnie pracuje w Zakładach Mechanicznych w Tarnowie produkujących UKM-y.

Nowe, ulepszone UKM-2000, które podczas kieleckich targów nagrodzono Defenderem, wkrótce trafią do jednostek wojskowych. W czerwcu Inspektorat Uzbrojenia MON podpisał z ZM Tarnów kontrakt na dostawę 378 sztuk tej broni. Czteroletnia umowa jest warta 25 milionów złotych, a pierwsza transza UKM-ów (60 sztuk) ma trafić do magazynów do końca roku.

Łączność Tytana

W tym roku aż dwa z dziesięciu przyznanych na MSPO Defenderów przypadły produktom, które powstały z myślą o programie Polski Żołnierz Przyszłości „Tytan”. Pierwszy to opisany już na naszych łamach karabin modułowy MSBS o kalibrze 5,56 mm. Drugim jest modułowy integrator M-ITG firmy WB Electronics.

Modułowy integrator M-ITG firmy WB Electronics

Integrator jest jednym z najbardziej tajemniczych produktów nagrodzonych przez jury. Oficjalnie nie wiadomo nic o jego parametrach technicznych poza faktem, że jest to połączenie komputera z radiostacją. Piotr Wojciechowski, prezes WB Electronics, wyjaśnia, że produkt powstaje w ramach projektu finansowanego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju i konstruktorzy zobowiązali się do zachowania w tajemnicy szczegółowej specyfikacji.

Do czego więc będzie służyło urządzenie? – Będzie ono „informatycznym sercem” indywidualnego systemu walki żołnierza. Jego zadaniem będzie zarządzanie i sterowanie modułami oraz sensorami, a także transmisja informacji głosowych, danych i obrazu – wyjaśnia Wojciechowski.

Zgodnie z zawartą z NCBiR umową, WB Electronics ma do końca roku przekazać wojsku gotowy integrator do testów.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: Krzysztof Wilewski

dodaj komentarz

komentarze

~rotmistrz
1442677560
12., 17. i 15. mają być na Rosomakach. OK. Ale co z 21. Brygadą? Już są inne plany? Też miała dostać KTO.
B7-B0-C7-EC
~aelx
1442507040
jeżeli ukm nie ma 1 moa / 100 m to cienko cienko
6B-75-9B-99

Nie szpital, a instytut
 
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Pokazali bojowego ducha
Serwis K9 w Polsce
Tarcza Wschód – odstraszanie i obrona
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
Ratownicy na medal
WAT-owskie eksperymenty na ISS
Nowe zadania szefa SKW
Szachownice nie dotarły nad Finlandię
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Pływacy i maratończycy na medal
Flota Bayraktarów w komplecie
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
Cień atomowej zagłady
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
WAM wraca po latach
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Broń Hitlera w rękach AK
Wszystkie misje AWACS-a
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Dwie dekady ulepszania Sojuszu
Przysięga w Limanowej
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Po śladach polskich bohaterów
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
„Ryś” z laserem
Mobilne dowodzenie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Żołnierz ranny na granicy z Białorusią
Ostatnia droga Pileckiego
By Polska była bezpieczna
„Grand Quadriga ‘24”
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Piedimonte – samobójcza misja
Najmłodsi artyści Wojska Polskiego
Hełmy – nowoczesne i na miarę
Polki pobiegły po srebro!
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Podróż po AWACS-ie
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
Zawsze gotowi do pomocy
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
They Will Check The Training Results in Combat
Wojna w świętym mieście, epilog
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
„Sarex”, czyli jeden za wszystkich, wszyscy za jednego
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
„Pierwsza Drużyna” na start
Ameryka daje wsparcie
NATO on Northern Track
AGM-158B JASSM-ER dla lotnictwa
Centrum Szkolenia WOT świętuje

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO