moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

MSPO: Nagrody dla najlepszych

W tym roku nagroda prezydenta RP trafiła do konsorcjum Huty Stalowa Wola i WB Electronics za opracowanie bezzałogowej wieży ZSSW-30. Minister obrony wyróżnił zaś Instytut Techniczny Wojsk Lotniczych za symulator przeciwlotniczego zestawu rakietowego. Jeden z dziesięciu Defenderów trafił także do Huty Stalowa Wola, która została wyróżniona za Kryla – 155-milimetrową samobieżną haubicę na podwoziu kołowym.


Defendery, bo tak nazywają się nagrody MSPO,  przyznawane są najbardziej innowacyjnym i nowatorskim wyrobom przeznaczonym na potrzeby  wojska. Przyznawane są od 1997 roku.

Od kilku lat w Kielcach wyłaniana jest również Nagroda Specjalna Prezydenta RP. Dostaje ją produkt, który podnosi poziom bezpieczeństwa żołnierzy. W ubiegłym roku otrzymał ją automatyczny sygnalizator skażeń Prometheus zintegrowany z Jaśminem – systemem systemów opracowany przez konsorcjum firm Pimco i Teldat.

Bezzałogowa wieża

W tym roku zwierzchnik Sił Zbrojnych RP zdecydował, że jego nagrodę otrzyma opracowywana przez Hutę Stalowa Wola i WB Electronics bezzałogowa wieża o kryptonimie ZSSW-30.

Dwa lata temu resort obrony zlecił jej zbudowanie wspomnianemu konsorcjum. Umowa przewiduje, że do połowy 2016 roku armia otrzyma do testów dwa prototypowe systemy, a przemysł będzie gotowy do rozpoczęcia ich produkcji seryjnej od 2017 roku. Zgodnie z planem resortu obrony nowa wieża ma trafić na uzbrojenie nie tylko kołowych transporterów opancerzonych Rosomak, ale również nowych bojowych wozów piechoty.


Film: Wojskowe Centrum Edukacji Obywatelskiej i WIW

W ubiegłym roku  na Kieleckich targach wystawiono pierwszy prototyp ZSSW-30. W tym roku HSW i WB Electronic pokazały jego ulepszoną wersję. Podobnie jak poprzednik, również najnowszy system uzbrojony jest w armatę Mk44 Bushmaster II kalibru 30 mm, karabin maszynowy UKM-2000C kalibru 7,62 mm oraz dwa pociski przeciwpancerne ppk Spike LR. To co się zmieniło, to urządzenia optoelektroniczne i systemy ochrony.

Pierwszy prototyp wyposażony był w stabilizowane przyrządy obserwacyjno-celownicze dowódcy i działonowego firmy Selex ES. Drugi prototyp posiada zaś system optoelektroniczny GOC-1 Nike dostarczony przez polską firmę – PCO.

Piotr Ladowski, który kieruje w HSW pracami nad bezzałogową wieżą podkreśla, że ZSSW-30 jest w końcowej fazie testów i badań. – W przyszłym miesiącu przeprowadzimy ostatni z kluczowych sprawdzianów, czyli bojowe strzelania z pocisków przeciwpancernych Spike. Po nich właściwie będziemy mogli przekazać wieże wojsku – wyjaśnia.

Sprzęt dla przeciwlotników

W ubiegłym roku nagrodę Ministra Obrony Narodowej otrzymała Fabryka Broni „Łucznik" oraz Wojskowa Akademia Techniczna za Modułowy System Broni Strzeleckiej (MSBS) kalibru  5,56 mm w wersji standardowej i reprezentacyjnej.  W tym roku szef resortu obrony swoim laurem nagrodził Instytut Techniczny Wojsk Lotniczych za „Symulator proceduralno-diagnostyczny przeciwlotniczego zestawu rakietowego w technologii wirtualnej, z elementami poszerzonej rzeczywistości”.


Symulator w przyszłym roku ma trafić do Centrum Szkolenia Sił Powietrznych w Koszalinie. – W Polskiej armii nie ma systemu, który w takim stopniu umożliwiałby szkolenie obsług technicznych przeciwlotniczych zestawów rakietowych. Możemy w nim zasymulować wszystkie usterki i awarie z jakimi mogą zetknąć się żołnierze – mówi profesor Andrzej Żyluk, zastępca dyrektora ITWL ds. naukowych.

Zbudowane przez inżynierów z ITWL urządzenie umożliwia symulowanie uszkodzeń i awarii występujących w używanych przez naszą armię systemach NEWA. Prof. Żyluk podkreśla jednak, że symulator ma na tyle otwartą architekturę, że może wcielić się „w rolę” dowolnego zestawu rakietowego. – Możemy zaprogramować każdy system przeciwlotniczy. To co jest w danych systemach rakietowych, radary, łączność, system dowodzenia, będzie odwzorowywane w skali jeden do jednego na naszych ekranach – wyjaśnia profesor. Dodaje, że z symulatora mogą korzystać nie tylko żołnierze z obsług technicznych. W jego ocenie to idealne urządzenie również dla obsług bojowych, które mogą się na nim uczyć  zachowań w razie pojawienia się problemów technicznych.

Defender dla „boga wojny"

Poza nagrodą prezydenta i wyróżnieniem ministra obrony narodowej, najważniejszymi nagrodami przyznawanymi na MSPO są Defendery. Komisja konkursowa, którą tworzą wojskowi, przedstawiciele ministerstw: Obrony Narodowej, Spraw Zagranicznych, Gospodarki, a także Nauki i Szkolnictwa Wyższego, nagradza statuetką rycerza dziesięć produktów obronnych.

W tym roku jednego z Defenderów otrzymała Huta Stalowa Wola. Spółka należąca do Polskiej Grupy Zbrojeniowej została wyróżniona za Kryla, czyli 155 milimetrową samobieżną haubicę na podwoziu kołowym.


Działo, które powstaje w ramach programu badawczo-rozwojowego zleconego Hucie przez Ministerstwo Obrony Narodowej, będzie dysponowało zasięgiem około 40 kilometrów i szybkostrzelnością około 5 strzałów na minutę. Część artyleryjska Kryla została zaprojektowana w oparciu o technologię izraelskiego systemu artyleryjskiego ATMOS ponieważ HSW kupiła od firmy Elbit technologię i know-how. W Polsce będą produkowane wszystkie kluczowe podzespoły ogniowe haubicy. Podobnie stanie się z elektroniką i systemami dowodzenia oraz kierowania ogniem. Tutaj nie ma mowy o transferze technologii – system opracuje i dostarczy krajowa firma WB Electronics.

Kryl jest w końcowej fazie badań. – Kilka tygodni temu przeprowadziliśmy kluczowe dla projektu strzelania bojowe. Wypadły one bardzo dobrze, a zaprojektowane przez nas podwozie Jelcza, doskonale radziło sobie z ogromnymi przeciążeniami jakie występują podczas prowadzenia ognia – podkreśla Kornel Dymowski, kierujący w HSW projektem Kryla.

Przedstawiciele HSW zapowiadają, że jeśli tempo prac zostanie utrzymane, to Kryl trafi do wojskowych badań już w przyszłym roku, rok wcześniej niż zakłada umowa z NCBiR.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: Krzysztof Wilewski

dodaj komentarz

komentarze

~ciekawy
1450382580
Jak wygląda praca nad wozem bojowym CONCEPT PL-01
A4-BD-DF-5C
~Katol
1442299920
Kris - armia to nie H&M . Powinieneś sie zapytać czy jak ta wieża wybuchnie to te śruby nie zabiją pół plutonu. ? Czy wieża może strzelać lepiej o starej która przy minimalnym przechyle lub wzniesieniu gubi cel . środek musi być "psychologiczny" * * "psychologia" nauka oparta na sfałszowanych badaniach . http://www.theatlantic.com/science/archive/2015/08/psychology-studies-reliability-reproducability-nosek/402466/
71-0B-8B-3F
~Kris
1441819440
Ludzie kto projektował kabinę do tego Kryla , koszmar , wzornictwo wczesny Stalin , nawet Rosjanie nie produkują już pojazdów wyciosanych toporem z pnia , wystarczy spojrzeć na nowe Kamazy czy Bazy . Sprzęt musi oczywiście walczyć ale musi też dać poczucie nowoczesności , aspekt psychologiczny nie mówiąc już o ewentualnym eksporcie bo to w tym przypadku jest nierealne , porażka .
99-90-4E-EA

Polska wiktoria na Monte Cassino
 
Polki pobiegły po srebro!
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
Flota Bayraktarów w komplecie
Wszystkie misje AWACS-a
Broń Hitlera w rękach AK
Mobilne dowodzenie
WAM wraca po latach
„Sarex”, czyli jeden za wszystkich, wszyscy za jednego
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Hełmy – nowoczesne i na miarę
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
„Ryś” z laserem
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Piedimonte – samobójcza misja
Układ nerwowy Mieczników
NATO on Northern Track
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Ostatnia droga Pileckiego
Szachownice nie dotarły nad Finlandię
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Zawsze gotowi do pomocy
By Polska była bezpieczna
Nie szpital, a instytut
Podróż po AWACS-ie
Przysięga w Limanowej
Serwis K9 w Polsce
Najmłodsi artyści Wojska Polskiego
Pokazali bojowego ducha
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Tarcza Wschód – odstraszanie i obrona
Cień atomowej zagłady
Po śladach polskich bohaterów
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
„Grand Quadriga ‘24”
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
Ameryka daje wsparcie
Nowe zadania szefa SKW
Dwie dekady ulepszania Sojuszu
„Pierwsza Drużyna” na start
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Pływacy i maratończycy na medal
They Will Check The Training Results in Combat
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wojna w świętym mieście, epilog
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO