moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Polacy będą serwisowali bułgarskie myśliwce

Polska i Bułgaria zacieśniają współpracę militarną. W naszym kraju serwisowane i remontowane będą między innymi bułgarskie myśliwce MiG-29. Przewiduje to międzyrządowa umowa podpisana dzisiaj przez wicepremiera Tomasza Siemoniaka i ministra obrony Bułgarii Nikolaja Nenchewa.


Polski wicepremier, minister obrony narodowej przyleciał do Bułgarii z jednodniową, roboczą wizytą. W jej programie znalazło się spotkanie z prezydentem Rosenem Plewnelijewem oraz właśnie szefem resortu obrony Nikolajem Nenchewem.

Najważniejszym tematem rozmów było zacieśnienie współpracy militarnej pomiędzy naszymi krajami. Bułgarzy również podnoszą, że mocarstwowe plany Rosji, w tym zajęcie przez nią Krymu, a później podsycanie wojny na Ukrainie, to kluczowe problemy bezpieczeństwa, z jakimi zmaga się obecnie Europa.

Dla Bułgarii kryzys w relacjach NATO – Rosja jest tym trudniejszy, że tamtejsza armia, licząca niecałe 35 tysięcy żołnierzy, dysponuje mocno przestarzałym uzbrojeniem wyprodukowanym jeszcze w Związku Radzieckim. Choć Bułgarzy są w NATO od 2004 roku, to dotąd – mimo kilku zapowiedzi – nie kupili m.in. nowoczesnych samolotów. Ich najnowocześniejszymi myśliwcami są wysłużone MiG-i 29. Poza nimi dysponują jeszcze MiG-ami 21 oraz Su-25.


Wymienione maszyny nie były modernizowane, inaczej niż na przykład unowocześnione MiG-i 29 w polskiej armii. Co więcej, za serwis i naprawy bułgarskich maszyn odpowiadają Rosjanie. Czteroletnia umowa w tej sprawie kończy się we wrześniu i Bułgarzy zdecydowanie nie chcą jej przedłużać. Narzekają nie tylko na wysokie ceny rosyjskich usług, ale również na ich fatalną jakość.

Dowodem na to jest bardzo niska gotowość bojowa samolotów, jakimi dysponuje Bułgaria. – Obecnie Bułgarskie Siły Powietrzne mają sprawne i gotowe do użycia cztery samoloty MiG-29 (z 12 posiadanych – red.). W połowie 2016 roku mogą zostać jedynie z dwoma samolotami MiG-29 gotowymi do działań bojowych – wyjaśnia bułgarski resort obrony w oficjalnym komunikacie.

Tamtejsza armia chce, aby od jesieni za utrzymanie sprawności jej myśliwców MiG-29 odpowiadali Polacy. Będzie to możliwe dzięki podpisanej dzisiaj przez Tomasza Siemoniaka i Nikolaja Nenchewa umowie o współpracy wojskowej pomiędzy Bułgarią i Polską, której towarzyszy porozumienie o kooperacji przemysłów obronnych.

– To krok, który będzie miał historyczne znaczenie dla relacji bułgarsko-polskich. Osiągnęliśmy porozumienie we wszystkich poruszanych kwestiach – podkreślał Nikolaj Nenchew.


Tomasz Siemoniak zaznaczył, że decyzja Bułgarii o powierzeniu naszemu krajowi opieki nad swoimi myśliwcami, to krok o ogromnym znaczeniu geopolitycznym. Zapowiedział, że Polska wywiąże się ze wszystkich złożonych w tej dziedzinie obietnic i deklaracji.

Mimo iż szczegóły umowy dotyczącej serwisowania bułgarskich MiG-ów będą dopiero negocjowane, to już wiadomo, że prace te powierzone zostaną dwóm polskim, państwowym firmom: Wojskowym Zakładom Lotniczym nr 2 w Bydgoszczy oraz Wojskowym Zakładom Lotniczym nr 4 w Warszawie. Jak się dowiadujemy, warszawska firma zajmie się silnikami RD-33, ponieważ ma w tej dziedzinie największe doświadczenie. Bydgoska zaś wesprze Bułgarów w całej reszcie, czyli remontach, naprawach, serwisie i codziennej eksploatacji MiG-ów.

Wiele wskazuje na to, że na pomocy w eksploatacji myśliwców się nie skończy. Przedstawiciele WZL nr 2 podkreślają, że od dawna rozmawiają z Bułgarami o modernizacji „29”. Mają nadzieję, że podpisana dzisiaj umowa przekona ich do złożenia konkretnych zamówień.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: chor. Artur Zakrzewski/DKS MON

dodaj komentarz

komentarze


Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
 
W obronie wschodniej flanki NATO
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Ameryka daje wsparcie
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
„Pierwsza Drużyna” na start
Abramsy w pętli
„Ta ziemia do Polski należy…”
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Wyszkolenie sprawdzą w boju
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Wojskowe Oscary przyznane!
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Pamiętamy o bohaterach z Piedimonte
Więcej hełmów dla żołnierzy
Polska wiktoria na Monte Cassino
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Po przeprawie ruszyli do walki
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Serwis K9 w Polsce
Pierwsi na oceanie
MON o bezpieczeństwie szkoleń na poligonach
I zdobyliśmy!
Wioślarze i triatlonistka na podium
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Flota Bayraktarów w komplecie
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Zmiany w dodatkach stażowych
Krwawa noc pośród puszczy
Polsko-australijskie rozmowy o bezpieczeństwie
Premier odwiedził WZZ Podlasie
Dzień zwycięstwa. Na wolność Polska musiała czekać
Orzeł dla bohaterów
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Uwaga, transformacja!
Jak zwiększyć bezpieczeństwo cywilów?
Mięśnie czy głowa, czyli jak przejść selekcję
Wojna w świętym mieście, epilog
Pływacy i maratończycy na medal
Polki pobiegły po srebro!
Na straży nieba
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Zanieśmy lepszą Polskę następnym pokoleniom
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Armia Andersa w operacji „Honker”
Mobilne dowodzenie
Bohater odtrącony
NATO on Northern Track
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Rajd ku czci saperów
Śladami ojca
Układ nerwowy Mieczników
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Szef MON-u: nie można oswajać się z wojną
Test współpracy dla bezpieczeństwa
Pytania o europejską tarczę
Gry wojenne w szkoleniu
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO