Niemal 900 zł brutto na każdą osobę w rodzinie – tyle płaci wojsko każdemu żołnierzowi, który wybiera się na wakacje. Tzw. gratyfikacja urlopowa przysługuje raz w roku pod warunkiem, że mundurowy weźmie co najmniej pięć dni wolnego. Wysokość tego dodatku jest jednakowa dla wszystkich – niezależnie czy jest się szeregowym, czy generałem.
Dodatek, nazywany gratyfikacją urlopową, wynosi jedną trzecią najniższego uposażenia żołnierza. – Tegoroczne pensje są na poziomie ubiegłorocznym, dlatego kwota, którą otrzymują żołnierze, nie zmieniła się i wynosi 875 zł na osobę w rodzinie – mówi płk Marian Babuśka, przewodniczący Konwentu Dziekanów Korpusu Oficerów WP.
Pieniądze przysługują każdemu żołnierzowi bez względu na stopień i zajmowane stanowisko, jedynym warunkiem jest wzięcie co najmniej pięciodniowego urlopu. Później żołnierz musi złożyć wniosek o dofinansowanie do dowódcy jednostki. Zgodnie ze znowelizowanymi w ubiegłym roku przepisami dokument taki trzeba złożyć nie wcześniej niż na 30 dni przed rozpoczęciem urlopu i nie później niż 14 dni po jego zakończeniu. Pieniądze są wypłacane w ciągu dwóch tygodni od złożenia dokumentów.
Od ubiegłego roku o wypłatę świadczenia mogą się ubiegać nie tylko ci żołnierze, którzy idą na urlop wypoczynkowy, ale także ci, którzy wnioskują o tzw. dodatkowy urlop. Przysługuje on wojskowym pełniącym służbę w warunkach szkodliwych. Chodzi np. o nurków, płetwonurków czy instruktorów szkolenia spadochronowego.
Żołnierze o niskich dochodach w rodzinie mogą też liczyć na inne wakacyjne wsparcie ze strony resortu obrony. MON m.in. finansuje letni wypoczynek dla dzieci. W tym roku na obozach i koloniach przygotowano 760 miejsc dla dzieci w wieku 7–18 lat. Wojsko płaci za 14-dniowy pobyt wraz z wyżywieniem i transportem. Natomiast żołnierze, których dzieci nie skorzystają z gotowych wakacyjnych ofert resortu obrony, mogą liczyć na dofinansowanie MON do innego zorganizowanego wypoczynku swoich pociech. Wysokość wsparcia finansowego jest uzależniona od dochodów w rodzinie. Rodziny wojskowych o najmniejszych dochodach mogą się także starać o dopłaty w ramach programu „Tanie wczasy”.
autor zdjęć: www.dwwam.pl
komentarze