moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Szukają grobów żołnierzy

Członkowie Towarzystwa Miłośników Kultury Kresowej chcą odnaleźć miejsca pochówków żołnierzy Korpusu Ochrony Pogranicza. Na terenach obecnej Białorusi i Ukrainy szukają grobów tych, którzy zginęli, strzegąc granic II Rzeczypospolitej oraz polegli podczas II wojny. Takich mogił może być nawet kilkaset.

– Chcemy odnaleźć zapomniane groby żołnierzy Korpusu Ochrony Pogranicza, zaopiekować się nimi i w ten sposób upamiętnić ich bohaterstwo w obronie naszych granic – mówi Jerzy Rudnicki, prezes Towarzystwa Miłośników Kultury Kresowej z Wrocławia.

Działające od 2009 roku stowarzyszenie zajmuje się upamiętnianiem historii Kresów Rzeczypospolitej. Jego członkowie zbierają fundusze na odnowienie polskich cmentarzy, kościołów i pomników na tamtych terenach oraz porządkują groby rodaków.

Zapomniane mogiły

– Podczas jednej z podróży na Ukrainę odnaleźliśmy dwie zapomniane mogiły żołnierzy KOP w wiosce Lewacze na Wołyniu – opowiada prezes. Spoczywają w nich plut. Juraszek, dowódca strażnicy KOP w Pososzku, oraz plut. Sitarz. Imiona żołnierzy na razie nie zostały ustalone.

Obaj zginęli przed 1938 rokiem, czyli byli ofiarami dywersyjnych działań przygranicznych oddziałów sowieckich. Miejsce pochówku żołnierzy wskazał członkom TMKK Zygmunt Jaworski, były mieszkaniec Lewaczy. – Dzięki kolejnym informacjom od mieszkańców Wołynia odnaleźliśmy trzy następne mogiły i wtedy postanowiliśmy rozpocząć akcję poszukiwania zapomnianych grobów żołnierzy KOP – mówi Rudnicki.

Odchodzący świadkowie

Jak tłumaczy, głównym źródłem informacji są dla nich żyjący jeszcze kresowianie oraz byli żołnierze KOP. Wielu z nich po powojennych akcjach przesiedleńczych zamieszkało na Dolnym Śląsku, Pomorzu Zachodnim, Warmii i Mazurach. – To pokolenie już odchodzi, dlatego trzeba się spieszyć ze zbieraniem informacji – zaznacza Rudnicki.

Wiele opowieści o walkach, poległych żołnierzach KOP i ich grobach można też usłyszeć podczas spotkań z mieszkańcami obecnej Ukrainy czy Białorusi. Pomocni są również księża z parafii rzymskokatolickich na tych terenach. – Będziemy także przeszukiwali archiwa historyczne oraz bierzemy pod uwagę prace ekshumacyjne, choć ich prowadzenie na terenie obcego państwa jest bardzo skomplikowane – mówią członkowie TMKK.

Na pierwszej linii

Jerzy Rudnicki podkreśla, że trudno na razie oszacować, ile takich opuszczonych mogił może się znajdować na terenie byłych Kresów. – Na pewno kilkadziesiąt, a może nawet kilkaset – spekuluje.

Część z nich to groby żołnierzy Korpusu, którzy polegli w 1939 roku, walcząc z Armią Czerwoną lub podczas działań partyzanckich w czasie okupacji. Inni zginęli w latach międzywojennych, w zasadzkach i potyczkach z przygranicznymi oddziałami sowieckich prowokatorów.

Korpus Ochrony Pogranicza powołano w 1924 roku do ochrony polskiej granicy wschodniej i przeciwdziałania akcjom sowieckich grup dywersyjnych. 1 września 1939 roku formacja liczyła około 20 tys. żołnierzy, którzy m.in. bronili fortów w Węgierskiej Górce oraz bunkrów pod Wizną. Po napaści na Polskę Armii Czerwonej, czyli po 17 września 1939 roku, żołnierze KOP znaleźli się na pierwszej linii frontu. Wielu z nich zginęło w potyczkach z Sowietami lub zostali wzięci do niewoli i pomordowani, m.in. w Katyniu, Charkowie czy Bykowni.

Osoby, które mają informacje dotyczące poległych i pochowanych na Kresach żołnierzy KOP, mogą kontaktować się z TMKK na adres mailowy: kresowianie@o2.pl. Więcej informacji na stronie stowarzyszenia: www.kresowianie.info.

Anna Dąbrowska

autor zdjęć: Narodowe Archiwum Cyfrowe, Towarzystwo Miłośników Kultury Kresowej

dodaj komentarz

komentarze


Serwis K9 w Polsce
 
Nowe zadania szefa SKW
Ameryka daje wsparcie
Zawsze gotowi do pomocy
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
Nie szpital, a instytut
Dwie dekady ulepszania Sojuszu
„Grand Quadriga ‘24”
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
„Pierwsza Drużyna” na start
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
By Polska była bezpieczna
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
Wszystkie misje AWACS-a
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
Na straży nieba
Polska wiktoria na Monte Cassino
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wojna w świętym mieście, epilog
Śladami ojca
„Ryś” z laserem
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
They Will Check The Training Results in Combat
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Pływacy i maratończycy na medal
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
Abramsy w pętli
Flota Bayraktarów w komplecie
„Sarex”, czyli jeden za wszystkich, wszyscy za jednego
Układ nerwowy Mieczników
Polki pobiegły po srebro!
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Krwawa noc pośród puszczy
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Cień atomowej zagłady
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Bohater odtrącony
NATO on Northern Track
Mobilne dowodzenie
Wioślarze i triatlonistka na podium
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Broń Hitlera w rękach AK
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Po śladach polskich bohaterów

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO