moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Symbol wolności

Był niemal równolatkiem II Rzeczypospolitej. – Gdy Polska na nowo powstała, miałem rok. Należę do pokolenia, które wychowało się w wolnej i niepodległej Rzeczypospolitej. Zdawaliśmy sobie sprawę z tego, że jesteśmy odpowiedzialni za losy państwa – podkreślał w wywiadach Ryszard Kaczorowski, ostatni prezydent RP na uchodźstwie.


W młodości najwięcej czasu poświęcał harcerstwu. To ono stało się jego pasją. Był instruktorem, drużynowym i opiekunem na letnich obozach. Zapamiętał swoje spotkanie z weteranem powstania styczniowego i marszałkiem Józefem Piłsudskim. Obaj powiedzieli mu to samo: „Rośnij zdrowo, chłopcze, będziesz potrzebny Polsce". Gdy armia sowiecka weszła do Białegostoku, w którym mieszkał i wychowywał się Kaczorowski, współtworzył struktury Szarych Szeregów. W 1940 roku został aresztowany przez NKWD. Wyrok śmierci zmieniono mu  na 10 lat robót w łagrach na Kołymie. Po dwóch latach został uwolniony i trafił do armii generała Władysława Andersa. Przeszedł z nią cały szlak bojowy.

Po wojnie nie wrócił do Polski. Skończył studia w Szkole Handlu Zagranicznego w Wielkiej Brytanii. Tam ożenił się z sybiraczką Karoliną Mariampolską.  Najbardziej zaangażował się w działalność na obczyźnie po przejściu na emeryturę w 1986 roku. W rządzie na uchodźstwie otrzymał tekę ministra spraw krajowych. Dwa lata później prezydent Kazimierz Sabbat wyznaczył go na następcę prezydenta.  19 lipca 1989 roku, tego samego dnia, w którym Zgromadzenie Narodowe wybrało na prezydenta generała Wojciecha Jaruzelskiego, Kazimierz Sabbat zmarł nagle na ulicy Londynu. – Byłem z żoną w teatrze. Gdy wychodziliśmy, podjechała taksówka, z której wysiadło dwóch ministrów rządu emigracyjnego. Kiedy powiedzieli, co się stało, pojechaliśmy do siedziby prezydenta i rządu. Tam w obecności kilku osób złożyłem przysięgę – wspominał Ryszard Kaczorowski.

Po prawie półtora roku pełnienia funkcji, 22 grudnia 1990 roku ostatni prezydent Rzeczypospolitej na uchodźstwie przekazał pierwszemu wybranemu w wolnych wyborach prezydentowi Lechowi Wałęsie insygnia władzy II RP.

Resztę życia spędził w Wielkiej Brytanii, ale często odwiedzał Polskę. Jego współpracownicy wspominają, że był bezpośredni, towarzyski, miał ogromne poczucie humoru, był niezwykle szarmancki. – Kiedy szedł, od razu było wiadomo, że idzie Ktoś. Wszyscy czuli, że jest to niezwyczajny człowiek – opowiadał Tomasz Piotrowski, długoletni dziennikarz Radia Wolna Europa, na łamach „Gazety Wyborczej”.

Białostocki historyk profesor Adam Czesław Dobroński spotkał się z prezydentem kilka dni przed jego wylotem do Warszawy i Katynia. Jak mówił „Gazecie Wyborczej”, prezydent bardzo chciał, aby do Katynia poleciała z nim żona lub starsza córka. Pierwsza z nich czuła się jeszcze nie najlepiej po przebytej operacji, druga nie miała paszportu polskiego. – W takiej sytuacji z radością propozycję wspólnego lotu przyjął ksiądz prałat Bronisław Gostomski, spowiednik prezydenta –  mówił Dobroński.

Jan Mokrzycki, wiceprezes zjednoczenia Polskiego w Wielkiej Brytanii, napisał po jego śmierci w londyńskim „Dzienniku Polskim”: „Mówi się, że nie ma osób niezastąpionych. W wypadku Pana Prezydenta to twierdzenie nie jest prawdziwe – prezydenta Kaczorowskiego nikt ani nic nie zastąpi”. 

Anna Dąbrowska

autor zdjęć: arch. PZ

dodaj komentarz

komentarze

~orkan
1586681880
wielki druh
20-F1-FA-91

Polscy żołnierze rozpoczynają misję w Turcji
 
Nagroda nie tylko od dowódcy
Kolejne OPW już od września
Wojskowa gala MMA „Walkę mamy we krwi”
Szczepimy się
Raki w Toruniu
Flaga, flaga państwowa, barwy narodowe – biało-czerwony przewodnik
„Justice Sword” na rumuńskim poligonie
AFN: Oktagon znów zapłonął
Nowe wozy dla strażaków
Pomoc w walce z dezinformacją
To było wyzwanie dla wszystkich
Nowe książeczki wojskowe
Afganistan. Czas wracać do domu
Enigma – skarb na oceanie
Udany weekend lekkoatletów i wioślarzy
Walkę mamy we krwi – żołnierze pokazali moc!
„Swift Response '21”, czyli Polacy przejmują lotnisko
Polska stawia na fregaty Miecznik
Misje kształtują charakter
Striking Power of Miecznik
Piekło Berlina
Medalowi żołnierze na mistrzostwach Polski w pływaniu
Walka z niewidzialnym wrogiem
Szczyt Grupy B9 w Rumunii
Budujemy infrastrukturę dla wojsk sojusznika
„Rudy” – bohater Szarych Szeregów
Tygrysi zlot myśliwców
„Defender” dotarł do Europy
UE o wspólnym bezpieczeństwie
Kolejna zmiana gotowa na misję w Rumunii
MON robi zakupy amunicji
AFN znów w oktagonie
Kwalifikacja? Może w czerwcu
Ucieczka, która wstrząsnęła blokiem wschodnim
Cyborg in MultiCam
Ćwiczenia, szczepienie i odlot do Afganistanu
Wspólny wysiłek
„Łucznik” łączy siły z naukowcami
Course on Diplomacy
Kuźnie oficerskich kadr
„Czajka” po udanej operacji
Siła braterstwa
Terytorialsi szkolą instruktorów BSP
Pamiętaj o oświadczeniu majątkowym
Specjalsi lądują w wodzie
Kiedy będzie gotowy raport podkomisji smoleńskiej?
Ruszyły zapisy na kolonie dla dzieci żołnierzy
Jak wojsko walczy z pandemią
„Defender Europe ‘21” – żołnierze wyjechali na poligony
Kulisy wyzwolenia obozu w Holiszowie
Strzelcy wyborowi, czyli jak się szkoli elita
Rumuński „Scorpion Spring”
Cyberbadacze, to konkurs dla was!
Wyścig zbrojeń nie ustaje
Żołnierze zdominowali mistrzostwa kraju orientalistów
Co ze sprawdzianem z WF?
Sto lat temu Ślązacy chwycili za broń
Kurs na dyplomację

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO