moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Prezydent: armia i pamięć

Zapewnienie wojsku materialnych i organizacyjnych warunków na wysokim poziomie to zadanie państwa, jeśli chce być państwem poważnym i liczącym się w świecie – podkreślał prezydent Lech Kaczyński. Kwestie związane z armią i bezpieczeństwem stanowiły ważny rozdział jego długiej politycznej kariery.

Miał opinię surowego, kostycznego i nieufnego. Jednak przy bliższym poznaniu taki wizerunek okazywał się nieprawdziwy. Tak przynajmniej zapewniają ci, którzy mieli okazję poznać go lepiej. – Wszyscy jego bliscy współpracownicy stawali się z czasem po prostu jego przyjaciółmi i on stawał się dla nich pewnego rodzaju mentorem – wspominał w radiu RMF FM Jan Ołdakowski, dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego.

Działacz opozycyjny, a później prezydencki prawnik

Lech Kaczyński urodził się w 1949 roku na warszawskim Żoliborzu. W latach 70. skończył prawo i rozpoczął pracę naukową na Uniwersytecie Gdańskim. Wkrótce związał się z antykomunistyczną opozycją. Działał w KOR i „Solidarności”. Prowadził szkolenia i wykłady dla robotników, publikował w drugoobiegowej prasie. Latem 1980 roku został doradcą Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego. Był autorem części artykułów zapisanych w Porozumieniach Sierpniowych. Po wprowadzeniu stanu wojennego został internowany. W 1989 roku brał udział w obradach Okrągłego Stołu.

Po zmianie ustroju pracował w kancelarii prezydenta Lecha Wałęsy. Od marca do października 1991 roku pełnił funkcję ministra stanu ds. bezpieczeństwa i nadzorował BBN. Potem kwestie związane z bezpieczeństwem, obronnością i armią, ale też z jej szeroko pojmowaną historią, powracały w działalności Kaczyńskiego wielokrotnie.

Jako prezydent Warszawy za jeden z głównych celów obrał sobie budową Muzeum Powstania Warszawskiego. Nowoczesna placówka została otwarta w 2004 roku, w przeddzień 60. rocznicy wybuchu walk przeciwko Niemcom. W ciągu dekady muzeum odwiedziło 4,6 miliona osób.

Zwierzchnik Sił Zbrojnych: silna armia to bezpieczna Polska

W 2005 roku Lech Kaczyński został prezydentem Polski. Jako zwierzchnik Sił Zbrojnych kontynuował politykę związaną z udziałem polskiej armii w zagranicznych misjach. Wiosną 2007 roku polski kontyngent w Afganistanie został powiększony o blisko tysiąc żołnierzy. Powstała wówczas między innymi Polska Grupa Bojowa odpowiedzialna za prowincje Ghazni, Paktika i Paktija oraz Zgrupowanie Sił Specjalnych działające w prowincji Kandahar. Żołnierze dostali też kołowe transportery opancerzone Rosomak. – Obowiązkiem naszego kraju jest udział w takich misjach jak afgańska czy iracka – podkreślał prezydent Kaczyński podczas obchodów Święta Wojska Polskiego w 2009 roku. Dodał wówczas: – Im nasza armia jest silniejsza, tym większe bezpieczeństwo kraju i większy prestiż.

Z myślą o żołnierzach służących na misjach Lech Kaczyński ustanowił nowe odznaczenie – Order Krzyża Wojskowego. Jest on wręczany za zasługi w działaniach przeciwko terroryzmowi lub podczas operacji pokojowych. Do tej pory zostali nim uhonorowani między innymi żołnierze, którzy zginęli w Afganistanie – por. Łukasz Kurowski oraz kpt. Daniel Ambroziński.

Pamiętał o tych, co walczyli za Polskę

Z inicjatywy Lecha Kaczyńskiego ustanowione zostały również nowe święta – Narodowy Dzień Pamięci Powstania Warszawskiego i Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. W uzasadnieniu projektu prezydenckiej ustawy poświęconej drugiemu z nich przeczytać możemy, że ma on być „wyrazem hołdu dla żołnierzy drugiej konspiracji za świadectwa męstwa, niezłomnej postawy patriotycznej i przywiązania do tradycji niepodległościowych, za krew przelaną w obronie ojczyzny”. Stawiając sobie za cel przywracanie pamięci żołnierzy wyklętych, prezydent nadawał im pośmiertnie wysokie odznaczenia. Orderem Orła Białego został za jego kadencji uhonorowany choćby płk Łukasz Ciepliński ps. „Pług”, prezes IV Komendy WiN.

Na arenie międzynarodowej Lech Kaczyński mocno wspierał dążenia Ukrainy i Gruzji do NATO. Stanowisko to prezentował między innymi podczas szczytu przywódców Sojuszu w Bukareszcie. W 2008 roku wobec rosyjskiej agresji na Gruzję poleciał do Tbilisi, by wziąć udział w wiecu poparcia dla prezydenta Micheila Saakaszwilego.

10 kwietnia 2010 roku Lech Kaczyński wybierał się na uroczystości rocznicowe poświęcone mordowi na polskich oficerach w Katyniu.

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: Arch. PZ

dodaj komentarz

komentarze


Specjalsi lądują w wodzie
 
Ruszyły zapisy na kolonie dla dzieci żołnierzy
„Łucznik” łączy siły z naukowcami
Szczyt Grupy B9 w Rumunii
Kurs na dyplomację
Nagroda nie tylko od dowódcy
Rumuński „Scorpion Spring”
Strzelcy wyborowi, czyli jak się szkoli elita
Żołnierze zdominowali mistrzostwa kraju orientalistów
Pamiętaj o oświadczeniu majątkowym
Kwalifikacja? Może w czerwcu
Szczepimy się
Walkę mamy we krwi – żołnierze pokazali moc!
Nowe książeczki wojskowe
Ćwiczenia, szczepienie i odlot do Afganistanu
Udany weekend lekkoatletów i wioślarzy
Kolejne OPW już od września
Kuźnie oficerskich kadr
Cyborg in MultiCam
Wyścig zbrojeń nie ustaje
AFN znów w oktagonie
Pomoc w walce z dezinformacją
Kulisy wyzwolenia obozu w Holiszowie
Cyberbadacze, to konkurs dla was!
UE o wspólnym bezpieczeństwie
Walka z niewidzialnym wrogiem
Terytorialsi szkolą instruktorów BSP
„Defender Europe ‘21” – żołnierze wyjechali na poligony
MON robi zakupy amunicji
Raki w Toruniu
„Justice Sword” na rumuńskim poligonie
„Defender” dotarł do Europy
Afganistan. Czas wracać do domu
Course on Diplomacy
Sto lat temu Ślązacy chwycili za broń
„Swift Response '21”, czyli Polacy przejmują lotnisko
Medalowi żołnierze na mistrzostwach Polski w pływaniu
Wspólny wysiłek
Polscy żołnierze rozpoczynają misję w Turcji
Wojskowa gala MMA „Walkę mamy we krwi”
Kiedy będzie gotowy raport podkomisji smoleńskiej?
„Czajka” po udanej operacji
Tygrysi zlot myśliwców
Striking Power of Miecznik
To było wyzwanie dla wszystkich
Siła braterstwa
Flaga, flaga państwowa, barwy narodowe – biało-czerwony przewodnik
Kolejna zmiana gotowa na misję w Rumunii
Nowe wozy dla strażaków
Misje kształtują charakter
Ucieczka, która wstrząsnęła blokiem wschodnim
Polska stawia na fregaty Miecznik
Enigma – skarb na oceanie
Budujemy infrastrukturę dla wojsk sojusznika
AFN: Oktagon znów zapłonął
Co ze sprawdzianem z WF?
Piekło Berlina
„Rudy” – bohater Szarych Szeregów
Jak wojsko walczy z pandemią

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO