moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Marynarz walczy o wejście do elity strongmanów

Ma 28 lat, waży 146 kg i od 11 lat uprawia sporty siłowe. W marcu Bartłomiej Grubba, kierowca z Komendy Portu Wojennego w Gdyni, wystartuje w Mistrzostwach Świata StrongMan Amatorów. Zawody są organizowane w Ohio w ramach festiwalu, któremu patronuje słynny Arnold Schwarzenegger.

Mistrzostwa Świata StrongMan Amatorów, które odbędą się w dniach 6–8 marca, są szansą na wejście do światowej elity strongmanów. – Ten, kto zwycięży w zawodach amatorów, może później wystartować w mistrzostwach zawodowców. To oznacza przejście do „pierwszej ligi” – mówi Bartłomiej Grubba, marynarz z Komendy Portu Wojennego w Gdyni.

Grubba, który w zawodach strongmanów bierze udział od 2011 roku, początkowo nie znalazł się w gronie sportowców mających reprezentować Polskę w Ohio. To dlatego, że w mistrzostwach Polski w Międzyzdrojach zajął czwarte miejsce. Tymczasem do reprezentacji wchodzi tylko trzech najlepszych sportowców. Siedem tygodni przed zawodami w USA Bartłomiej Grubba został jednak włączony do kadry narodowej. – Jeden z medalistów mistrzostw Polski doznał dotkliwej kontuzji i jako pierwszy rezerwowy zostałem włączony do reprezentacji – wyjaśnia marynarz. – Szybko przystąpiłem do przygotowań. Po miesiącu treningów moja forma jest już lepsza, jednak wciąż nie mam takiej kondycji, jak w sierpniu czy we wrześniu ubiegłego roku, kiedy osiągałem najlepsze wyniki. Jeśli po siedmiu tygodniach przygotowań do mistrzostw awansuję do finałowej dziesiątki, to będzie to dla mnie wielki sukces.

Przed mistrzostwami świata marynarz trenuje sześć razy w tygodniu po dwie godziny. – Przygotowuję się do pięciu konkurencji. Szósta finałowa ma być niespodzianką. Organizatorzy ogłoszą ją tuż przed finałem – opowiada Bartłomiej Grubba. – Jeśli uda mi się awansować do czołowej dziesiątki, to w finale najbardziej pasowałyby mi „schody”. A może będzie jakiś załadunek szybkościowy, na przykład czterech elementów, z których najlżejszy będzie ważył 100 kg. Taka konkurencja też by mi odpowiadała.

Śladami Pudzianowskiego i jego kolegów

Bartłomiej Grubba zaczął treningi siłowe 11 lat temu. – Przez ten czas podniosłem już chyba więcej niż waży ORP „Generał Kazimierz Pułaski” – śmieje się marynarz. Początkowo uprawiał trójbój siłowy, jednak po pierwszym starcie w zawodach strongmanów w Lęborku w 2011 roku postanowił uprawiać sport, który spopularyzował w Polsce Mariusz Pudzianowski. – Na zawody strongmanów z cyklu o Puchar Polski przychodzi ponad półtora tysiąca widzów. Tymczasem rywalizację w trójboju siłowym ogląda ich garstka. Występy przed dużą widownią bardzo mnie motywują – przekonuje marynarz.

Z różnych konkurencji rozgrywanych przez siłaczy marynarz Grubba najbardziej lubi te statyczne. – Z moją wagą trudno, abym specjalizował się w „biegowych” konkurencjach. Najbardziej lubię „martwy ciąg” i wyciskanie belki na barki – mówi marynarz. – Muszę jeszcze popracować nad szybkością. Teraz chodzę z ciężarami, a chciałbym z nimi biegać.

Bartłomiej nie ma jednego sportowego idola. – Podpatruję technikę kilku zawodników. Oglądam filmiki z zawodów z udziałem Mariusza Pudzianowskiego, Jarosława Dymka czy Sławomira Toczka. Wielu cennych rad udzielili mi Jarek Dymek i Sławek Toczek – przyznaje siłacz z gdyńskiej KPW.

szus

autor zdjęć: Archiwum prywatne Bartłomieja Grubby

dodaj komentarz

komentarze


Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
 
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
NATO on Northern Track
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
Wojna w świętym mieście, epilog
Śladami ojca
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Układ nerwowy Mieczników
They Will Check The Training Results in Combat
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
Pytania o europejską tarczę
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Po przeprawie ruszyli do walki
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Premier odwiedził WZZ Podlasie
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Abramsy w pętli
Orzeł dla bohaterów
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
W obronie wschodniej flanki NATO
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Bohater odtrącony
Na straży nieba
Gry wojenne w szkoleniu
Polska wiktoria na Monte Cassino
Serwis K9 w Polsce
Zawsze gotowi do pomocy
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
„Ta ziemia do Polski należy…”
Wszystkie misje AWACS-a
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Wioślarze i triatlonistka na podium
Polki pobiegły po srebro!
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Mobilne dowodzenie
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Pływacy i maratończycy na medal
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Ameryka daje wsparcie
Broń Hitlera w rękach AK
Krwawa noc pośród puszczy
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
„Grand Quadriga ‘24”
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
„Pierwsza Drużyna” na start
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Więcej hełmów dla żołnierzy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Flota Bayraktarów w komplecie
Nowe zadania szefa SKW

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO