Polskie firmy budowlane mogą brać udział w przetargach organizowanych przez Amerykanów w związku z budową w Polsce tzw. tarczy antyrakietowej. – Sfinansujemy projekty budowlane, które zwiększą zdolność Polski do przyjmowania wojsk Sojuszu – zapowiedział Stephen Mull, ambasador USA, który spotkał się z przedstawicielami polskiego biznesu.
Spotkanie zorganizowało Ministerstwo Gospodarki oraz przedstawiciele amerykańskiej armii. Najważniejszymi gośćmi byli przedsiębiorcy zainteresowani zdobyciem kontraktów związanych z budową w Redzikowie elementów amerykańskiej tarczy antyrakietowej.
Projekt zakłada, że do 2018 roku w Polsce zacznie działać amerykańska baza wyposażona w nowoczesne rakiety SM-3 typu Block-2A. Budowa została zlokalizowana na terenie byłego lotniska niedaleko Słupska. Amerykanie sami dostarczą sprzęt i specjalistyczne wyposażenie, w tym radary, pociski i urządzenia łączności, jednak na prace budowlane będą organizować otwarte przetargi.
– Stany Zjednoczone przeznaczyły miliard dolarów na zwiększenie możliwości obronnych NATO. W Polsce sfinansowane będą projekty budowlane zwiększające jej zdolność do przyjmowania wojsk Sojuszu – mówił Stephen Mull, ambasador USA.
Zapowiedział, że Amerykanie zapłacą za zbudowanie w naszym kraju kilku obiektów logistycznych. Prawdopodobnie mowa o ulokowanych w pobliżu poligonów nowych składach, magazynach oraz miejscach noclegowych.
Szanse, by zawalczyć o kontrakty mają także firmy usługowe, ponieważ Amerykanie będą organizować przetargi także na świadczenie usług dla przyszłego personelu bazy, np. na dostawy żywności czy wywozu nieczystości.
Amerykanie podkreślają jednak, że wszystkie ich inwestycje w naszym kraju będą realizowane w rygorze amerykańskiego prawa. Chcąc walczyć o kontrakty zawierane z US Army, polscy biznesmeni muszą więc poznać obowiązujące tam przepisy.
Pomoc oferuje Ministerstwo Gospodarki. Podczas konferencji omówiono warunki uczestniczenia w przetargach i zawiłości amerykańskiego systemu zamówień publicznych. Stronę amerykańską reprezentowali: Korpus Inżynieryjny Wojsk Lądowych Stanów Zjednoczonych (USACE) Dystrykt Europa, Agencja Obrony Przeciwrakietowej (MDA), Dowództwo Sił Stanów Zjednoczonych w Europie (EUCOM) oraz Marynarka Wojenna Stanów Zjednoczonych.
European Phased Adaptive Approach – projekt budowy tarczy antyrakietowej prezydent Barack Obama ogłosił 17 września 2009 roku. Projekt zakłada, że główną część systemu do zwalczania rakiet krótkiego i średniego zasięgu tworzyć będą instalacje AEGIS BMD umieszczone na okrętach US Navy oraz trzy bazy lądowe – w Polsce, Rumunii i Turcji.
W Redzikowie koło Słupska, podobnie jak w rumuńskiej bazie Deveselu, umieszczone mają być: radar AN/SPY-1(D), radar kierowania ogniem Mk99 oraz kontenerowe wyrzutnie pocisków przeciwbalistycznych SM-3. Baza w Turcji będzie wyposażona jedynie w radary którymi opiekować się będzie kilkudziesięciu żołnierzy. W Polsce i w Rumunii stacjonować będzie po 200 amerykańskich wojskowych.
autor zdjęć: Ministerstwo Gospodarki
komentarze