moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Uczczono pamięć ofiar KL Auschwitz

To miejsce powinno być znakiem pamięci i przestrogą dla świata – mówił prezydent Bronisław Komorowski podczas uroczystości 70. rocznicy wyzwolenia niemieckiego obozu Auschwitz. W obchodach wzięło udział 300 byłych więźniów obozu, przedstawiciele władz blisko 50 krajów oraz duchowni wielu religii.


-Auschwitz jest miejscem, gdzie runęła nasza cywilizacja, gdzie uruchomiono przemysł śmierci i dano wyraz pogardzie dla człowieka i jego godności – podkreślił prezydent Komorowski przemawiając w Muzeum Auschwitz.

Prawo do wolności

Jak przypomniał polski prezydent, w kompleksie obozów w Oświęcimiu hitlerowcy w bestialski sposób wymordowali ponad milion ludzi, w przeważającej mierze Żydów z niemal całej Europy.

-Oprawcy chcieli też unicestwić pamięć o zabitych, dlatego to miejsce powinno być przestrogą dla świata – stwierdził Komorowski. Jak dodał, szczególnymi strażnikami tej pamięci jest każda z osób, która przeżyła Auschwitz.

Prezydent podkreślił, że potrzebna jest jednak nie tylko pamięć, ale też refleksja o źródłach tej zbrodni - totalitaryzmie, antysemityzmie i ksenofobi. Dlatego tak ważne jest respektowanie praw człowieka i wolności obywatelskich. - Nigdy żaden naród nie może rozwijać się kosztem drugiego, naruszać jego granic i praw do samostanowienia – zaznaczył Komorowski.


Walka o godność

O konieczności pamiętania o zbrodniach popełnionych w Auschwitz mówili też byli więźniowie obozu. Przyjechało ich z różnych krajów prawie trzystu, w tym stuosobowe grupy z Polski i Izraela.

Kazimierz Albin, deportowany do Auschwitz w pierwszym transporcie 14 czerwca 1940 r. opowiadał, że każdego dnia za drutami toczyła się walka o przetrwanie i zachowanie godności. Mieszkająca w Izraelu Halina Birenbaum, która w czasie wojny straciła całą rodzinę, nazwała Auschwitz otchłanią piekła bez dna. – Dlatego trzeba zapobiegać i przeciwstawiać podobnym zbrodniom - apelowała.

Natomiast Roman Kent z USA, prezydent Międzynarodowego Komitetu Oświęcimskiego, zaapelował do przywódców świata, aby działali przeciw nietolerancji, przemocy, uprzedzeniom i rasizmowi. - Nie chcemy, aby przyszłość naszych dzieci wyglądała jak nasza przyszłość - zaznaczył.

W podobnym duchu przemawiał Ronald S. Lauder, przewodniczący Światowego Kongresu Żydów. - Na objawy nienawiści trzeba reagować natychmiast, aby nie powtórzyły się zbrodnie nazizmu – mówił. Lauder jest jednym z sześciu filantropów, którzy przekazali po milionie euro na kampanię „18 Filarów Pamięci". Wspiera ona Fundację Auschwitz-Birkenau, która gromadzi pieniądze na prace w byłym obozie. Zebrano już 108 mln euro.


W obchodach rocznicowych uczestniczyli przywódcy, politycy i dyplomaci z 49 krajów. Wśród nich byli m.in. królowie Belgii Filip I i Holandii Willem-Alexander, trzynastu prezydentów, w tym Francji Francois Hollande, Niemiec Joachim Gauck i Ukrainy Petro Poroszenko oraz pięciu premierów.

Stany Zjednoczone reprezentował sekretarz skarbu Jack Lew. Z Izraela przyjechał minister rozwoju regionalnego Silwan Szalom, a na czele delegacji rosyjskiej stał szef administracji prezydenta Siergiej Iwanow.

Uczestnicy obejrzeli kilkunastominutowy film dokumentalny „Auschwitz” o historii obozu, wyprodukowany przez Stevena Spielberga, który także był obecny na uroczystości.

Rocznicowe obchody zakończyło zapalnie przez byłych więźniów i szefów delegacji zniczy przed pomnikiem ofiar obozu, między ruinami krematoriów w Birkenau. W intencji pomordowanych modlili się duchowni żydowscy, katoliccy, luterańscy i prawosławni.

Natomiast przed południem byli więźniowie wspólnie z prezydentem Komorowskim złożyli wieniec pod obozową Ścianą Straceń, gdzie Niemcy rozstrzelali wiele tysięcy osób, głównie Polaków.

Dzień pamięci

Kompleks Auschwitz-Birkenau był największym hitlerowskim obozem zagłady. Niemcy założyli go w 1940 r. jako miejsce deportacji i wyniszczania Polaków. Dwa lata później powstała filia Auschwitz II-Birkenau, której głównym zadaniem była zagłada Żydów, zabijanych w komorach gazowych.

Naziści przywieźli do obozu w sumie 1,3 mln osób. Co najmniej 1,1 mln z nich poniosło tu śmierć, w tym milion Żydów. Ginęli też Polacy, Romowie i więźniowie ponad dwudziestu innych narodowości. 27 stycznia 1945 r. obóz został wyzwolony przez żołnierzy Armii Czerwonej. Witało ich ok. 7,5 tys. ocalałych więźniów.

Od 2005 r., zgodnie z uchwałą ONZ, dzień wyzwolenia obozu jest obchodzony jako Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Ocenia się, że w czasie II wojny naziści zamordowali blisko. 6 milionów Żydów, prawie połowa mieszkała na terenie II Rzeczpospolitej.

AD

autor zdjęć: Miejsce Pamięci i Muzeum Auschwitz-Birkenau, Łukasz Kamiński

dodaj komentarz

komentarze


MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
 
Pływacy i maratończycy na medal
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Nowe zadania szefa SKW
Ameryka daje wsparcie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
They Will Check The Training Results in Combat
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Układ nerwowy Mieczników
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
„Sarex”, czyli jeden za wszystkich, wszyscy za jednego
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
Bohater odtrącony
NATO on Northern Track
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Po śladach polskich bohaterów
Wioślarze i triatlonistka na podium
Zawsze gotowi do pomocy
Mobilne dowodzenie
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Na straży nieba
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Broń Hitlera w rękach AK
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
„Pierwsza Drużyna” na start
Krwawa noc pośród puszczy
Wszystkie misje AWACS-a
Śladami ojca
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
By Polska była bezpieczna
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Serwis K9 w Polsce
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
Wojna w świętym mieście, epilog
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Cień atomowej zagłady
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Polki pobiegły po srebro!
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
„Ryś” z laserem
Nie szpital, a instytut
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
Dwie dekady ulepszania Sojuszu
Flota Bayraktarów w komplecie
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
„Grand Quadriga ‘24”
Polska wiktoria na Monte Cassino
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Abramsy w pętli
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Święto Oddziału Specjalnego ŻW

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO