moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Pamięci zwycięskiego powstania

Przedpremierowy pokaz filmu „Hiszpanka” o pojedynku spirytystów. Wspólne zdjęcie w sepii z Ignacym Paderewskim i powstańcami. Uroczysty koncert w auli poznańskiego uniwersytetu. Dziś mija 96 lat od wybuchu powstania wielkopolskiego.

Jest 26 grudnia 1918 roku. Do ciągle jeszcze niemieckiego Poznania przyjeżdża Ignacy Jan Paderewski. Za chwilę stanie na czele rządu odrodzonej Rzeczypospolitej. Entuzjazm witających go Polaków przeradza się w zbrojne powstanie. Zryw, do którego Wielkopolanie przygotowywali się od dawna.

Dr Abuse atakuje

Tymczasem gdzieś za kulisami tych wydarzeń toczy się niezwykła gra. Pracujący na zlecenie pruskiej armii spirytysta dr Abuse przypuszcza na Paderewskiego mentalny atak. Mistrza może ocalić tylko grupa polskich parapsychologów.

W „Hiszpance” zanurzona w historii opowieść miesza się z fikcją podaną w sensacyjnej oprawie. Sami autorzy filmu mówią o nim „spiritual thriller”. – „Hiszpanka” to takie „Gwiezdne wojny” 1918 roku – przekonuje reżyser Łukasz Barczyk. I wskazując na podobieństwa poszczególnych postaci, dodaje: – Robię ten film, bo opowiada o zwycięstwie umysłu nad emocjami, o zwycięstwie porządku nad chaosem, o prymacie ducha nad materią.


„Hiszpanka” to owoc konkursu, który w 2011 roku ogłosił marszałek Wielkopolski Marek Woźniak. Barczyk miał do dyspozycji budżet sięgający 24 milionów złotych. Jedna czwarta tej kwoty pochodziła z kasy województwa. W filmie zagrają między innymi Jan Frycz (wcielił się w rolę Paderewskiego), Jan Peszek i Crispin Glover, amerykański aktor znany m.in. z „Powrotu do przyszłości”.

Dziś z okazji obchodów 96. rocznicy wybuchu powstania „Hiszpanka” będzie miała zamknięty, przedpremierowy pokaz w Poznaniu. Do kin wejdzie 23 stycznia. Mieszkańcy Wielkopolski będą mieli jednak okazję zobaczyć go już pomiędzy 19 a 21 stycznia. – Dystrybucja biletów będzie prowadzona za pośrednictwem lokalnych mediów – zapowiada Anna Parzyńska-Paschke, rzecznik marszałka Wielkopolski.

Studio fotograficzne na placu

Rocznicowe uroczystości tradycyjnie już rozpoczęły się wczoraj wieczorem od inscenizacji przyjazdu do Poznania Ignacego Jana Paderewskiego. Dziś w miejscach ważnych dla powstania złożone zostaną kwiaty. Główne uroczystości odbędą się pod pomnikiem Powstańców Wielkopolskich. Odprawiona zostanie msza w poznańskiej farze, którą koncelebrował będzie arcybiskup Stanisław Gądecki. W auli Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza wystąpi Orkiestra Kameralna Polskiego Radia „Amadeus” pod kierunkiem Agnieszki Duczmal. W programie koncertu znalazły się utwory Paderewskiego, Kilara, Wieniawskiego oraz Góreckiego.

W godzinach 13–18 na placu Wolności w centrum Poznania stanie też Powstańcze Studio Fotograficzne. – Dzięki znanej z filmu technice GreenScreen wszyscy chętni będą się mogli sfotografować z Paderewskim, powstańcami wielkopolskimi albo na tle samolotu z biało-czerwoną szachownicą, który stacjonował na lotnisku Ławica – wyjaśnia Parzyńska-Paschke. Każdy dostanie  pamiątkową fotografię w  odcieniu sepii.

Jutro uroczystości przeniosą się do Warszawy. Oficjalne delegacje złożą kwiaty przy Grobie Nieznanego Żołnierza oraz na wojskowych Powązkach pod pomnikiem Powstańców Wielkopolskich i Śląskich.

Przygotowani na sukces

Powstanie wielkopolskie wybuchło 27 grudnia 1918 roku. Podczas niespełna dwóch miesięcy Polacy opanowali większą część regionu. Walki zakończyły się podpisaniem rozejmu w Trewirze. Działo się to 16 lutego 1919 roku, a dokument sankcjonował polskie zdobycze terytorialne. Przedstawiciele mocarstw potwierdzili je w czerwcu podpisaniem traktatu wersalskiego.

Powstanie było jednym z nielicznych polskich zrywów niepodległościowych, które zakończyły się sukcesem. – Walki wybuchły w idealnym dla nas momencie – przekonuje dr Marek Rezler, poznański historyk. Niemcy były rozbite wojną i zmagały się z robotniczą rewolucją, w dodatku w ich osłabieniu interes miała Francja. Niezależnie od tego mieszkańcy Wielkopolski doskonale się do walki przygotowali. Według dr. Rezlera wielkopolska droga do wolności stanowi ewenement na skalę kraju. Obejmuje ona trzy pokolenia pracy organicznej połączonej z gotowością do walki zbrojnej w dogodnym momencie, zwycięskie powstanie, wreszcie samodzielne funkcjonowanie regionu do stycznia 1920 roku, kiedy to uprawomocniły się postanowienia z Wersalu.

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: Narodowe Archiwum Cyfrowe

dodaj komentarz

komentarze


WAM wraca po latach
 
Najmłodsi artyści Wojska Polskiego
Po śladach polskich bohaterów
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
„Grand Quadriga ‘24”
Ameryka daje wsparcie
Wojna w świętym mieście, epilog
They Will Check The Training Results in Combat
Dwie dekady ulepszania Sojuszu
„Pierwsza Drużyna” na start
Nowe zadania szefa SKW
Polki pobiegły po srebro!
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
Zawsze gotowi do pomocy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Pływacy i maratończycy na medal
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Polska wiktoria na Monte Cassino
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
NATO on Northern Track
Piedimonte – samobójcza misja
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Mobilne dowodzenie
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Broń Hitlera w rękach AK
Układ nerwowy Mieczników
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Pokazali bojowego ducha
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Podróż po AWACS-ie
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
Cień atomowej zagłady
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
Szachownice nie dotarły nad Finlandię
Flota Bayraktarów w komplecie
Serwis K9 w Polsce
By Polska była bezpieczna
„Ryś” z laserem
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Hełmy – nowoczesne i na miarę
Przysięga w Limanowej
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Nie szpital, a instytut
„Sarex”, czyli jeden za wszystkich, wszyscy za jednego
Tarcza Wschód – odstraszanie i obrona
Wszystkie misje AWACS-a
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
Ostatnia droga Pileckiego
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO