moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Rada Bezpieczeństwa: tak dla strategii

„Plan wzmocnienia bezpieczeństwa państwa” odpowiada na współczesne zagrożenia – uznał prezydent Bronisław Komorowski i zapowiedział budowanie szerokiej koalicji politycznej na rzecz jego realizacji. W środę o dokumencie dyskutowała Rada Bezpieczeństwa Narodowego.


Dokument przygotowany przez MON i BBN jest odpowiedzią na toczący się za wschodnią granicą konflikt rosyjsko-ukraiński. We wtorek strategię przyjął rząd. Główne założenia planu przedstawił dziś Radzie wicepremier Tomasz Siemoniak, szef MON.

Prezydent, który przewodniczył posiedzeniu Rady, zapowiedział, że będzie zabiegał o poparcie dla programu wszystkich liczących się sił politycznych, także partii opozycyjnych. Będzie ono potrzebne m.in. przy przyjmowaniu przez parlament ustawy zwiększającej od 2016 roku wydatki na obronę z 1,95 proc. na 2 proc. PKB. Po zakończeniu spotkania prezydent powiedział, że konieczne będzie ustalenie „planu minimum wspólnego działania na rzecz strategicznego wzmocnienia systemu bezpieczeństwa Polski”.

– Zamierzam w tym obszarze być aktywny i wspierać możliwości budowania szerokiego porozumienia, wykraczającego poza obszar czysto koalicyjnego porozumienia w sprawie obronności, tak by uniknąć albo przynajmniej zminimalizować różnego rodzaju skutki podmuchów polityczno-wyborczych dla spraw obronności i bezpieczeństwa – podkreślał prezydent. Nawiązał do przyszłorocznych wyborów: prezydenckich i parlamentarnych. Zdaniem prezydenta kampania wyborcza może zburzyć jedność konieczną do realizowania strategii wzmacniania bezpieczeństwa kraju. – Osiągnięcie szerokiego porozumienia wszystkich sił politycznych jest jednak możliwe – przekonywał Komorowski i przypomniał, że już w 2001 roku wszystkie partie poparły plan modernizacji technicznej Sił Zbrojnych oraz ustawę gwarantującą nakłady na obronność na poziomie 1,95 proc. PKB.

Prezydent nazwał plan wzmacniania bezpieczeństwa „adekwatnym zarówno do możliwości Polski, jak i do obecnych zagrożeń”. Nie ujawnił jednak szczegółów, bo strategia jest dokumentem tajnym. Do publicznej wiadomości podano jedynie jej najważniejsze założenia.  – Rada zgodnie uznała, że priorytetem jest zamysł zbudowania w Polsce własnego systemu obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej – relacjonował po spotkaniu Bronisław Komorowski. W przyszłym roku MON ma rozstrzygnąć przetarg na dostawę systemu obrony powietrznej średniego zasięgu „Wisła”. W 2015 roku ma się także rozpocząć procedura dotycząca kupna rakiet systemu obrony powietrznej krótkiego zasięgu „Narew”.

Innym elementem, który ma przyczynić się do zwiększenia bezpieczeństwa Polski, jest rozwój infrastruktury wojskowej. Na taką konieczność wskazywały także ustalenia ze szczytu NATO, który miał miejsce we wrześniu w Newport. Budowa dróg, sieci baz paliwowych czy poprawa infrastruktury lotniczej częściowo będzie finansowana ze środków natowskich. Sojusznicy będą mieli prawo korzystać z niej w razie zagrożenia.

Na spotkaniu omawiano także organizację ćwiczenia pod kryptonimem „Kraj 2015”. Ma ono sprawdzić „skuteczność kierowania obroną państwem”. Wśród zadań wytyczonych w strategii znalazły się także – o czym mówił gen. Stanisław Koziej, szef BBN – podejmowanie inicjatyw społecznych głównie w środowiskach proobronnych. – Ewentualna społeczna aktywność wojskowa nie może funkcjonować poza regularnymi siłami zbrojnymi, jako lokalne grupy zbrojne broniące ludności. Jednakże sama idea terytorialnych oddziałów wojskowych powinna zostać wdrożona – podkreślał minister Koziej.

W dzisiejszym posiedzeniu Rady – prócz prezydenta – brali udział premier, marszałek Sejmu, ministrowie obrony, spraw wewnętrznych i spraw zagranicznych oraz przedstawiciele ugrupowań parlamentarnych. Rada Bezpieczeństwa Narodowego to konstytucyjny organ doradczy prezydenta.

JT

autor zdjęć: Eliza Radzikowska-Białobrzewska / prezydent.pl

dodaj komentarz

komentarze

~12 baza lotnicza
1418310480
Przepraszam,ale do piły jest 60 km ,po drugie tu chodzi głównie o przejezdność i remont linii,po trzecie ,wojsko jest instytucją budżetową także zawsze bedzie miało środki nie zależnie,ile jest potrzeba to się robi i nikt nie patrzy na koszty,po czwarte są jeszcze mieszkańcy którzy by mogli zagłosować za szynowym transportem publicznym,po piąte ,gdzie jest aspekt ochrony środowiska-ekologia a po szóste gdzie jest więcej informcji na temat opłacalności i po siódme czy komenda w przyszłości skorzysta z dostaw koleją,czy to już poczatek konca tej linii i sposobu dostaw,dziękuję.
D9-B5-DC-CE
~Katol
1418285340
~12 baza lotnicza - kołowy jest tańszy. Na 45 km to się na 100 % nie opłaca koleją. Wbij się w temat a zobaczysz.
4B-26-E9-39
~12 baza lotnicza
1418227680
Zamiast przywrócić przejezdność linii kolejowej kalisz pomorski-złocieniec i wozić paliwo koleją ,to wożą samochodami do 12 bazy lotniczej,nie liczą się mieszkańcy którzy mogliby w przyszłości skorzystać z szynobusów,nie liczy się środowisko-Tam akurat jest słynny bioregion,NiE LICZĄ SiĘ KOSZTY na armie .Podatnicy dzięki wam nas stać na wszystko.
D9-B5-DC-CE

Szpej na miarę potrzeb
 
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Strażacy ruszają do akcji
Sandhurst: końcowe odliczanie
Wojskowy bój o medale w czterech dyscyplinach
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Lekkoatleci udanie zainaugurowali sezon
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Kadisz za bohaterów
Sprawa katyńska à la española
SOR w Legionowie
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Barwy walki
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Szarża „Dragona”
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
NATO on Northern Track
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Front przy biurku
Charge of Dragon
Znamy zwycięzców „EkstraKLASY Wojskowej”
Wojna w świętym mieście, epilog
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Święto stołecznego garnizonu
Gunner, nie runner
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
NATO na północnym szlaku
Przygotowania czas zacząć
25 lat w NATO – serwis specjalny
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
Wojna na detale
Kolejne FlyEle dla wojska
Zmiany w dodatkach stażowych
Czerwone maki: Monte Cassino na dużym ekranie
Operacja „Synteza”, czyli bomby nad Policami
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Głos z katyńskich mogił
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Na straży wschodniej flanki NATO
Active shooter, czyli warsztaty w WCKMed
W Italii, za wolność waszą i naszą
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Ramię w ramię z aliantami
Wojna w świętym mieście, część druga
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Morze Czarne pod rakietowym parasolem
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Zachować właściwą kolejność działań

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO