Francja przyśle do Polski na ćwiczenia jednostkę pancerną. Nie przekaże na razie Rosji okrętu desantowego typu Mistral – zapowiedział w Warszawie Jean-Yves Le Drian. Francuski minister obrony spotkał się we wtorek z Tomaszem Siemoniakiem, wicepremierem i szefem MON.
O decyzjach Paryża francuski minister poinformował na briefingu po spotkaniu z szefem polskiego MON. – W najbliższych tygodniach Francja przyśle jednostkę wojsk pancernych, która przeprowadzać będzie ćwiczenia na terenie Polski – oświadczył Jean-Yves Le Drian. Zapewniał, że jego kraj jest zdeterminowany, by nadal trwać u boku Polski i innych sojuszników wobec zagrożeń bezpieczeństwa. – Francja nadal będzie czynić kroki zmierzające do odnowienia zapewnień bezpieczeństwa na rzecz swoich sojuszników – podkreślił.
Film: MON
Wicepremier Tomasz Siemoniak dodał, że spodziewa się w Polsce francuskiej kompanii pancernej. Jak ocenił, ta decyzja to „ważny element wzmocnienia wschodniej flanki Sojuszu i ważny wkład Francji w zapewnianie nam bezpieczeństwa i pokazywanie, że sojusznicze gwarancje są wciąż obowiązujące”. Dodał, że teraz Polska i Francja będą pracowały nad szczegółami wspólnych ćwiczeń.
Le Drian, którego wizyta nie była wcześniej planowana, powiedział także, że przyjechał, by osobiście poinformować polskiego wicepremiera i szefa MON o decyzji podjętej przez prezydenta Francois Hollande'a o odroczeniu do odwołania dostawy do Rosji pierwszego okrętu desantowego typu Mistral. Umowę o wartości 1,2 mld euro na dostawę do Rosji dwóch Mistrali Francja podpisała w 2011 r. We wrześniu Hollande połączył przekazanie wybudowanego już pierwszego okrętu o nazwie „Władywostok” z uregulowaniem kryzysu ukraińskiego. Pierwotnie okręt miał być dostarczony w październiku.
– To bardzo dobra decyzja – podkreślił Tomasz Siemoniak. Według niego Francja pokazuje w ten sposób, „że najważniejsze dla niej są wartości Zachodu i że nie akceptuje tego, co dzieje się na wschodzie Europy”. Wstrzymanie dostawy okrętu dla Rosji oraz zapowiedź ćwiczeń jednostki pancernej to „bardzo mocne posunięcie Francji”, które zostanie docenione nie tylko w Polsce, ale i w całej Europie Wschodniej.
Obaj ministrowie poinformowali też, że rozmawiali o zbliżających się międzynarodowych przedsięwzięciach dotyczących obronności – spotkaniu ministrów obrony NATO w lutym 2015 r. i zaplanowanym na czerwiec 2015 r. szczycie UE, który ma być poświęcony Wspólnej Polityce Bezpieczeństwa i Obrony. Jak powiedział Le Drian, uzgodniono, że Polska i Francja będą przygotowywać stanowiska wspólnie z Niemcami w ramach Trójkąta Weimarskiego.
autor zdjęć: MON
komentarze