Posłowie z Komisji Obrony Narodowej zgodzili się z propozycją senatorów, by ograniczyć do 200 tys. zł bonifikaty przy kupnie mieszkania od wojska. Zaakceptowali również senacki zapis wprowadzający pięcioletnią karencję na sprzedaż lokalu nabytego od Wojskowej Agencji Mieszkaniowej. Te zmiany znajdą się w nowelizowanej właśnie ustawie o zakwaterowaniu.
Na wczorajszym posiedzeniu Komisji Obrony Narodowej posłowie rozpatrywali cztery poprawki, jakie do nowelizacji ustawy o zakwaterowaniu wprowadzili senatorowie. Dokument został uchwalony przez Sejm 24 kwietnia, ale wrócił do Izby Niższej po głosowaniach w Senacie. Czego dotyczyły senackie propozycje? Pierwsza ogranicza bonifikatę przy wykupie mieszkania do 200 tysięcy złotych. To ważne szczególnie w przypadku mieszkań o dużej wartości rynkowej, np. tych znajdujących się w centrach miast. – Faktycznie możliwość wykupu atrakcyjnych mieszkań za 5 lub 10 procent wartości może budzić kontrowersje. Choćby z tego względu, że czym innym jest kupno mieszkania na preferencyjnych warunkach w zielonym garnizonie, a czym innym w centrum stolicy. Ta propozycja senatorów wydaje się zrozumiała z punktu widzenia całej uprawnionej grupy żołnierzy. Będzie po prostu sprawiedliwie – przekonuje Elżbieta Radziszewska (PO), współautorka projektu nowelizacji.
Chcesz sprzedać – zwróć bonifikatę
Posłowie zgodzili się również z senacką poprawką, zgodnie z którą WAM będzie automatycznie żądała zwrotu bonifikaty, jeśli nabywca przed upływem pięciu lat sprzeda lokal lub przeznaczy go na inne cele niż mieszkalne. – Zmiana wprowadzająca karencję wydaje się być uzasadniona. Z jednej strony na pewno sprawi, że zakupem mieszkania zainteresowani będą ci, którzy chcą w danym lokalu zamieszkiwać. Z drugiej strony unikniemy sytuacji, w których dane osoby nabywają lokale wyłącznie w celach zarobkowych, by sprzedać je na wolnym rynku – mówi Elżbieta Radziszewska.
Posłowie z komisji obrony przegłosowali również przesunięcie wejścia w życie zmian na początek 2015 roku (pierwotnie vacatio legis miało trwać 14 dni od ogłoszenia). Posłanka Bożena Sławiak (PO), zauważa, że zmiana ta da osobom zainteresowanym wykupem zajmowanego mieszkania czas na podjęcie decyzji, który sposób obliczania upustu będzie dla nich korzystniejszy. Wiąże się to także z czwartą poprawką Senatu – wprowadzeniem przepisów przejściowych, regulujących zasady postępowania w sprawach będących w toku.
– Niektórzy już złożyli wnioski o wykup mieszkania. Opóźnienie wejścia w życie ustawy pozwoli im zdecydować, czy chcą wykupić mieszkanie na nowych czy na starych zasadach. Ci, którzy uznają, że wolą nowe zasady, będą mogli wycofać wnioski i złożyć je ponownie później – mówi posłanka Renata Butryn.
Odprawa nadal korzystniejsza?
Ale propozycje senackie, które wczoraj zaakceptowała sejmowa komisja obrony, źle ocenia płk Marian Babuśka, przewodniczący Konwentu Dziekanów Korpusu Oficerów WP. – Poprzednie rozwiązania wychodziły naprzeciw oczekiwaniom żołnierzy, w taki sposób, by mogli oni wykupić lokal za 5 proc. jego wartości. Zaproponowane przez senatorów poprawki czynią natomiast ustawę „martwą”. Jeden z ważniejszych celów ustawy, a mianowicie zachęcenie żołnierzy do wykupu lokali nie zostanie osiągnięty, ponieważ żołnierze będą wciąż decydować się na korzystniejszą odprawę mieszkaniową – komentuje płk Marian Babuśka.
Zmianę dotychczasowych przepisów zaproponowali posłowie PO. Nowelizacja przewiduje większe niż do tej pory bonifikaty przy sprzedaży lokali należących m.in. do Wojskowej Agencji Mieszkaniowej. Obecnie wynoszą one 60 lub 30 proc. Po wejściu ustawy w życie miałyby one wrócić do poziomu, jaki obowiązywał do końca 2012 roku – 95 lub 90 proc.
Zgodnie z nowelizacją ustawy o zakwaterowaniu sił zbrojnych 95-procentowa zniżka przysługiwać będzie żołnierzom, którzy nabyli już prawo do wojskowej emerytury, wojskowym zwolnionym ze służby na skutek wypowiedzenia dokonanego przez siły zbrojne oraz upływu okresu pozostawania w rezerwie kadrowej, emerytom i rencistom wojskowym, a także członkom rodziny wspólnie zamieszkującym z żołnierzem, emerytem lub rencistą wojskowym w dniu jego śmierci. W pozostałych przypadkach nowela przewiduje 90-proc. zniżkę. Od początku 2013 r. bonifikaty wynoszą odpowiednio 60 i 30 proc.
Nowelizacja umożliwia ubieganie się o zamianę zajmowanego mieszkania nie tylko żołnierzom, lecz też innym lokatorom. Chodzi tu zwłaszcza o osoby, które znalazły się w trudnej sytuacji ekonomicznej (np. z powodu długów) i chcą zamienić mieszkanie na mniejsze.
Teraz dokument trafi ponownie pod głosowanie w Sejmie. Później zajmie się nim prezydent. W zasobie WAM jest obecnie prawie 28,4 tys. mieszkań, z czego niecałe 12,5 tys. zajmują żołnierze zawodowi, a ok. 10,4 tys. – inne osoby (np. emeryci wojskowi, wdowy po żołnierzach i ich dzieci), reszta to głównie kwatery i internaty.
W 2012 roku WAM sprzedała 7237 lokali mieszkalnych (za 162 mln 912 tys.), w 2013 roku – 85 lokali (za6 mln 570 tys 136 zł), zaś w I kwartale 2014 zaledwie 7 lokali (za 557 tys. 895 zł).
autor zdjęć: Beata Klekociuk
komentarze