moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Żołnierze pomagają powodzianom w Bośni

Najpierw ratowali ludzi i dobytek, teraz usuwają skutki powodzi i rozdzielają pomoc humanitarną. Od tygodnia polscy żołnierze stacjonujący w bośniackim Doboju udzielają pomocy poszkodowanym mieszkańcom. W wyniku największej od 120 lat powodzi na Bałkanach zginęło blisko 50 osób, ponad półtora miliona zostało poszkodowanych. Największym zagrożeniem jest ryzyko wystąpienia epidemii oraz wypłukane przez deszcze pola minowe.


Film: płk Przemysław Gruszka

Dramat na Bałkanach trwa od 14 maja. Po trzech dniach ulewnych deszczy wylała rzeka Sawa (największy prawobrzeżny dopływ Dunaju). To największa powódź w tym rejonie od 120 lat. Minister spraw zagranicznych Bośni i Hercegowiny Zlatko Lagumdzija poinformował, że wody pitnej nie mają cztery miliony mieszkańców tego kraju. Szef dyplomacji porównał zniszczenia, do jakich doszło w wyniku powodzi, do wojny na Bałkanach z lat 1992–1995. Z żywiołem walczy także Chorwacja i Serbia.

Do pomocy powodzianom już przed tygodniem ruszyli żołnierze polscy. – Do akcji przyłączyliśmy się rano 15 maja, gdy po gwałtownych opadach deszczu wystąpiły z koryt trzy największe rzeki w rejonie i zalały Doboj. Na metr kwadratowy spadło tu 95 litrów wody – opisuje kpt. Marcin Ślusarz z Polskiego Kontyngentu Wojskowego EUFOR/MTT w Bośni i Hercegowinie. Władze kantonu Tuzla ogłosiły stan kryzysowy. Podtopionych było 600 budynków mieszkalnych, 100 gospodarstw i około 1,5 tys. ha gruntów ornych. Ewakuowano licznych mieszkańców z sześciu miejscowości, a niemal wszystkie drogi były nieprzejezdne. – W kulminacyjnym momencie powodzi żołnierze pracowali przez całą dobę, udzielając pomocy cywilom i ratując wyposażenie i sprzęt wojskowy – dodaje kapitan.


W centrum akcji powodziowej znajdowało się 11 polskich żołnierzy ze składu Zespołu Łącznikowo-Obserwacyjnego (Liaison Observation Team – LOT) i Zespołu Szkoleniowego (Mobile Training Team – MTT1). Polacy, którzy na co dzień stacjonują w centrum Doboju, również ucierpieli w wyniku powodzi. Budynki zajmowane przez wojskowych zostały zalane do wysokości trzech metrów. Trzeba było ewakuować ludzi, sprzęt i dokumentacje na wyższe piętra.

– Żołnierze Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Bośni i Hercegowinie od początku brali udział w walce z żywiołem. Służyli pomocą i doświadczeniem ludności cywilnej i służbom ratowniczym, brali udział w pracach Zespołu Zarządzania Kryzysowego w Doboju. Obecnie pomagają w usuwaniu skutków powodzi – mówi mjr Marek Pietrzak z Wydziału Prasowego Dowództwa Operacyjnego RSZ.


Polacy, na polecenie Kwatery Głównej misji EUFOR, zajmą się teraz monitorowaniem stanu dróg, mostów i poziomu wody w rzekach, mają także sprawdzać, jakiej pomocy potrzebują poszkodowani. Ich zadaniem jest także dystrybuowanie pomocy humanitarnej. Wczoraj w Doboju żołnierze przekazali Bośniakom środki czystości, higieny, żywność, wodę oraz koce.

Na terenach powodziowych wzrasta ryzyko wybuchu epidemii. Zagrożeniem dla zdrowia mieszkańców są martwe zwierzęta, brak wody pitnej i rosnące temperatury. Poważnym problemem są także wypłukane przez wodę miny. Cały czas poszukują ich ekipy saperów. Przyjmuje się, że na terenie Bośni i Hercegowiny po wojnie zostało aż 120 tysięcy min i niewybuchów.

MKS

autor zdjęć: PKW EUFOR/MTT

dodaj komentarz

komentarze


Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
 
Układ nerwowy Mieczników
Armia Andersa w operacji „Honker”
Szef MON-u: nie można oswajać się z wojną
Uwaga, transformacja!
Flota Bayraktarów w komplecie
Wojna w świętym mieście, epilog
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Wojskowe Oscary przyznane!
Premier odwiedził WZZ Podlasie
MON o bezpieczeństwie szkoleń na poligonach
W obronie wschodniej flanki NATO
Pytania o europejską tarczę
Więcej hełmów dla żołnierzy
Bohater odtrącony
Wyszkolenie sprawdzą w boju
Serwis K9 w Polsce
Polsko-australijskie rozmowy o bezpieczeństwie
Abramsy w pętli
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Mięśnie czy głowa, czyli jak przejść selekcję
Zmiany w dodatkach stażowych
Zapraszamy na Festiwal
NATO on Northern Track
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Dzień zwycięstwa. Na wolność Polska musiała czekać
Jak zwiększyć bezpieczeństwo cywilów?
Po przeprawie ruszyli do walki
Wioślarze i triatlonistka na podium
Rajd ku czci saperów
Na straży nieba
Mobilne dowodzenie
Pływacy i maratończycy na medal
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Gry wojenne w szkoleniu
Pamiętamy o bohaterach z Piedimonte
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Pierwsi na oceanie
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
„Pierwsza Drużyna” na start
Polska wiktoria na Monte Cassino
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Polki pobiegły po srebro!
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Ameryka daje wsparcie
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Test współpracy dla bezpieczeństwa
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Krwawa noc pośród puszczy

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO