moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Ukraińskie wojsko szturmuje Słowiańsk

Dwóch ukraińskich żołnierzy zginęło, a dwóch kolejnych odniosło rany w porannym szturmie ukraińskiego wojska i sił MSW na zajęty przez separatystów Słowiańsk. – To akt kryminalny – odpowiada Rosja i żąda reakcji OBWE. Sytuacja zaostrza się także w Odessie. W pożarze siedziby związków zawodowych zginęło ponad 40 osób.

Prorosyjscy separatyści na barykadzie na jednej z ulic Słowiańska.

Słowiańsk to niespełna 120-tysięczne miasto w obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy. 12 kwietnia zostało opanowane przez prorosyjskich separatystów. W ich rękach znajduje się kilkudziesięciu zakładników, między innymi mer, żołnierze, funkcjonariusze Służby Bezpieczeństwa oraz grupa obserwatorów OBWE, wśród których jest Polak. Dziś o czwartej rano (piątej według czasu obowiązującego w Polsce) ukraińskie wojska wspierane przez siły MSW rozpoczęły szturm miasta.

Słowiańsk został otoczony szczelnym kordonem i zaatakowany z lądu oraz powietrza. Ukraińcy szybko wyparli separatystów z posterunków kontrolnych, które ci ustawili wokół miasta. – W stronę ukraińskich oddziałów specjalnych otwarto ogień z ciężkiej broni, w tym z granatników i przenośnych kompleksów rakietowych. Trwa prawdziwy bój z najemnikami – informował na Twitterze w pierwszych godzinach walk Arsen Awakow, pełniący obowiązku ministra spraw wewnętrznych Ukrainy. Separatyści zestrzelili dwa helikoptery. Jak podało ministerstwo obrony w Kijowie, na samym początku operacji zginęło dwóch ukraińskich żołnierzy, a dwóch kolejnych zostało rannych. Ranni i zabicie są także po stronie separatystów. – Powiedziałem kobietom i dzieciom, żeby nie wychodzili z domów. Będziemy walczyć – zapowiadał Wiaczesław Ponomariow, lider prorosyjskich oddziałów. Jeszcze przed południem Ukraińcy poinformowali jednak, że kontrolują większą część miasta, w tym wieżę telewizyjną. Ukraińskie ministerstwo obrony podało też, że siły specjalne zatrzymały cztery osoby odpowiedzialne za zestrzelenie helikoptera.

Tymczasem Rosja działania Ukrainy nazwała „aktem kryminalnym”. – Rozpoczynając „odwetową operację” na południowym wschodzie Ukrainy władze w Kijowie pogrzebały nadzieje na utrzymanie porozumienia z Genewy, które miało na celu złagodzenie napięć na Ukrainie – podkreśla Dmitrij Pieskow, rzecznik Kremla. Rosja zaapelowała do OBWE o natychmiastowe działania, które miałyby powstrzymać rozlew krwi. Poinformowała też, że wysłała na Ukrainę przedstawiciela. Miałby on wziąć udział w negocjacjach w sprawie uwięzionych obserwatorów OBWE.

W odpowiedzi na operację antyterrorystyczna w Słowiańsku, dziś rano prorosyjskie oddziały zaatakowały w okolicach Doniecka. Mieli przejąć znajdujące się w pobliżu miasta centrum kontroli kolei.

Sytuacja zaostrza się także w Odessie. Ponad 40 osób zginęło w pożarze lokalnej siedziby związków zawodowych – poinformował Reuters. Starli się tam zwolennicy jedności Ukrainy i prorosyjscy demonstranci. Wcześniej informowano o czterech ofiarach śmiertelnych zamieszek i wielu rannych. Do starć doszło, gdy kilkuset prorosyjskich demonstrantów, noszących kaski i uzbrojonych w pałki, zaatakowało idący przez centrum miasta pochód złożony z ok. 1500 zwolenników władz w Kijowie – podały agencja Interfax-Ukraina i AFP.

Głos w sprawie Ukrainy zabrał Barack Obama, prezydent USA. – Rosja musi pracować nad uwolnieniem obserwatorów OBWE uwięzionych w Słowiańsku – powiedział podczas konferencji prasowej, którą zwołał wspólnie z Angelą Merkel, kanclerz Niemiec.

Dodał też, że USA „ma wciąż do dyspozycji sankcje, które będą uderzały w gospodarkę rosyjską”. – Przywódcy Rosji muszą wiedzieć, że jeśli dalej będą ingerować w sytuację na wschodniej Ukrainie i utrudniać przeprowadzenie wyborów prezydenckich w tym kraju, muszą spodziewać się kolejnych sankcji. Ale to wybór, który stoi przed przywódcami w Rosji – mówił Obama.

– Rząd ukraiński pokazał, że respektuje umowę z Genewy. Wprowadził amnestię dla protestujących, którzy nie stosują przemocy i zapewnił, że w parlamencie jest miejsce dla wszystkich polityków – dodał prezydent USA.

Napięta sytuacja na Ukrainie trwa od kilku miesięcy. Kryzys rozpoczął się od demonstracji w Kijowie i starć, które doprowadziły do obalenia prezydenta Wiktora Janukowycza. Bardzo szybko w wewnętrzny konflikt wmieszała się Rosja. W wyniku jej działań od Ukrainy został odłączony Krym. Niedługo potem niepokoje rozlały się na południowo-wschodnią część kraju. Tam, podobnie jak na Krymie, zaczęli działać wspierani przez Rosję separatyści.

Źródła: PAP, CNN, Ria Novosti, www.mil.gov.ua

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: EuromaidanPR

dodaj komentarz

komentarze


Uwaga, transformacja!
 
Pływacy i maratończycy na medal
Mobilne dowodzenie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
W obronie wschodniej flanki NATO
Po przeprawie ruszyli do walki
Orzeł dla bohaterów
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Gry wojenne w szkoleniu
Pytania o europejską tarczę
Na straży nieba
Zanieśmy lepszą Polskę następnym pokoleniom
Rajd ku czci saperów
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Polsko-australijskie rozmowy o bezpieczeństwie
NATO on Northern Track
Mięśnie czy głowa, czyli jak przejść selekcję
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Armia Andersa w operacji „Honker”
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Serwis K9 w Polsce
Polska wiktoria na Monte Cassino
Polki pobiegły po srebro!
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Abramsy w pętli
Śladami ojca
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Dzień zwycięstwa. Na wolność Polska musiała czekać
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Wioślarze i triatlonistka na podium
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Bohater odtrącony
Premier odwiedził WZZ Podlasie
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
„Pierwsza Drużyna” na start
Pierwsi na oceanie
Wojna w świętym mieście, epilog
Wojskowe Oscary przyznane!
MON o bezpieczeństwie szkoleń na poligonach
Wyszkolenie sprawdzą w boju
I zdobyliśmy!
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Flota Bayraktarów w komplecie
Zmiany w dodatkach stażowych
Ameryka daje wsparcie
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
„Ta ziemia do Polski należy…”
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Szef MON-u: nie można oswajać się z wojną
Więcej hełmów dla żołnierzy
Krwawa noc pośród puszczy
Pamiętamy o bohaterach z Piedimonte
Jak zwiększyć bezpieczeństwo cywilów?
Test współpracy dla bezpieczeństwa
Układ nerwowy Mieczników

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO