moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Prezydent i szef MON pożegnali lotników

Rozpoczynamy twardą, odpowiedzialną pracę nad tym, by NATO zawsze mogło znaleźć adekwatną odpowiedź na pojawiające się zagrożenia wokół naszych granic – mówił prezydent Bronisław Komorowski. Na lotnisku w Królewie Malborskim pożegnano dziś 90 żołnierzy V zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego Orlik. Dyżur w natowskiej misji Baltic Air Policing Polacy rozpoczną 1 maja.


Polscy żołnierze w misji wezmą udział po raz piąty. Kontyngent Orlik tworzy 90 lotników, większość z nich służy w 22 Bazie Lotnictwa Taktycznego w Malborku. Przez cztery miesiące żołnierze będą pełnić dyżur w Szawlach na Litwie, latając czterema myśliwcami MiG-29. Podstawowym zadaniem Polaków będzie nadzorowanie przestrzeni nad Litwą, Łotwą i Estonią, czyli krajami, które nie mają własnego lotnictwa bojowego. Lotnicy polscy mają także udzielać pomocy załogom wojskowych i cywilnych samolotów, które znajdą się w sytuacjach awaryjnych.


W uroczystościach w 22 Bazie Lotnictwa Taktycznego w Malborku, poza prezydentem Bronisławem Komorowskim, uczestniczyli także ministrowie obrony Polski i Francji Tomasz Siemoniak i Jean-Yves Le Drian. Obecność francuskiego szefa obrony jest związana z pojawieniem się wczoraj w Malborku 60 żołnierzy francuskich i czterech myśliwców Rafale. Francuzi będą stacjonować w Polsce przez cały czas trwania misji naszych lotników na Litwie. Zadaniem Rafale będzie także ochrona nienaruszalności przestrzeni powietrznej Litwy, Łotwy i Estonii. – Cieszymy się z waszej obecności. Życzę wam powodzenia w misji i dobrej współpracy z Polakami – zwrócił się do francuskich lotników minister Siemoniak. Szef polskiego resortu obrony przyznał, że misja patrolowania nieba krajów bałtyckich jest szczególnie ważna. – Air Policing przypomina nam starą zasadę: jeden za wszystkich, wszyscy za jednego. Ta misja to manifestacja naszej solidarności sojuszniczej. Jestem przekonany, że żołnierze polscy i francuscy świetnie wywiążą się z tego zadania – podkreślił minister.

Gośćmi uroczystości byli m.in. minister obrony Tomasz Siemoniak, prezydent Bronisław Komorowski, minister obrony Francji Jean-Yves Le Drian oraz dowódca generalny rodzajów sił zbrojnych gen. broni pilot Lech Majewski.

Spotkanie w Malborku było także okazją do rozmów obu ministrów obrony. Siemoniak i Le Drian omówili m.in. sytuację bezpieczeństwa w regionie i przygotowania do jesiennego szczytu NATO. – Obecność francuskich pilotów potwierdza nasze ustalenia i szybką reakcję Francji, jako naszego sojusznika – powiedział szef polskiego resortu obrony. Francuski minister podkreślił natomiast, że Europa przeżywa poważny kryzys polityczny. – To ważna chwila, ale też chwila solidarności. Od dwóch lat nasza współpraca się wzmacnia. Chcemy, aby nasza dzisiejsza obecność tutaj była czymś więcej niż tylko symbolem – mówił Jean-Yves Le Drian. – Myślę, że nasze oba kraje zareagowały szybko. Polska, kiedy chodziło o sprawy w Afryce, a my dzisiaj umacniając wschodnią flankę NATO – dodał francuski minister obrony.

MKS

autor zdjęć: mjr Robert Siemaszko / DPI MON

dodaj komentarz

komentarze

~Luke
1398866040
do - ja: Jak bysmy nie jezdzili na misje po swiecie to bysmy nic nie umieli, w Afganistanie nie tylko Polacy brali udzial to byl caly prawie swiat demokratyczny. Polska musi sie angarzowac w misie zeby sie liczyli zanmi, zeby sie uczyc nowych taktyk, poligon cie nie nauczy co misja. Any ways I wish all the best to Polish Air Force and good luck in the mission.I hope you get to fly and I think Russians knowing that Poles are in the area will test us very often. I hope that Polish military is armed and ready to go 24/7/365!!
89-B5-6E-3D
~ja
1398796680
Zamiast modernizować armię i przeznaczać na nią kwoty wolimy tułać się po świecie i popisywać pomocą innym, obcym. Dobrzy jesteśmy na wynos. Kiedyś zapłacimy za to podwójnie (Afganistan)
0A-0D-D8-79
~scooby
1398783780
Siłą Polski jest to , że jak trzeba to Polak dogada się prawie z każdym. A jak musi to nawet i z drugim Polakiem.
39-FF-C3-6D

Ameryka daje wsparcie
 
Gry wojenne w szkoleniu
Mobilne dowodzenie
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Dzień zwycięstwa. Na wolność Polska musiała czekać
Polsko-australijskie rozmowy o bezpieczeństwie
I zdobyliśmy!
Rajd ku czci saperów
Wojna w świętym mieście, epilog
MON o bezpieczeństwie szkoleń na poligonach
Wioślarze i triatlonistka na podium
Zmiany w dodatkach stażowych
Zapraszamy na Festiwal
Pływacy i maratończycy na medal
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Polki pobiegły po srebro!
Układ nerwowy Mieczników
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Na straży nieba
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Po przeprawie ruszyli do walki
Armia Andersa w operacji „Honker”
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Serwis K9 w Polsce
Wojskowe Oscary przyznane!
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
Pierwsi na oceanie
Uwaga, transformacja!
Premier odwiedził WZZ Podlasie
Pamiętamy o bohaterach z Piedimonte
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Bohater odtrącony
Pytania o europejską tarczę
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Flota Bayraktarów w komplecie
Mięśnie czy głowa, czyli jak przejść selekcję
Polska wiktoria na Monte Cassino
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Krwawa noc pośród puszczy
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Test współpracy dla bezpieczeństwa
Szef MON-u: nie można oswajać się z wojną
Więcej hełmów dla żołnierzy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
NATO on Northern Track
W obronie wschodniej flanki NATO
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
„Pierwsza Drużyna” na start
Jak zwiększyć bezpieczeństwo cywilów?
Wyszkolenie sprawdzą w boju
Abramsy w pętli

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO